Rozpálenou Prahu neuchladí ani Vltava, vysvětluje odborník nad snímkem z ISS

  11:11
NASA nedávno zveřejnila speciální snímky pořízené z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), které zachycují extrémní teploty z poslední doby v Praze, Miláně a Paříži. Proč jsou některá místa rozpálenější než jiná a jak to souvisí s takzvaným efektem městského tepelného ostrova, vysvětluje Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Tepelné ostrovy. Snímek zobrazuje teplotu v Praze, kdy zrovna v západní Evropě kulminovala vlna veder. Snímek pořídil senzor, který snímá tepelné vyzařování zemského povrchu. (18. července) | foto: European Space Agency

Jaká data nám mapa vlastně poskytuje?
Snímek popisuje povrchovou teplotu v Praze 18. června 2022, kdy zrovna v západní Evropě kulminovala vlna veder. Byl pořízený senzorem, který snímá tepelné vyzařování zemského povrchu. A ukazuje nám to, co se ví už dlouho. Že oblasti zastavěné umělými materiály, jako je beton, asfalt, ocel a podobně, vykazují největší povrchovou teplotu, a naopak oblasti zeleně a řeka jsou nejchladnější.

Ve kterých oblastech je teplota povrchů nejvyšší?
Většinou se jedná o současné nebo bývalé průmyslové oblasti, jako jsou například Vysočany. Na mapě jsou velmi rozpálené i Holešovice, kde je celkem málo zeleně a zároveň jsou tam rozsáhlé brownfieldy, zejména kolem nádraží Bubny, kde sice dochází k přirozenému zarůstání travou a vegetací, ale takový nízký a řídký porost nemá výrazný ochlazující účinek.

Kolem Holešovic ale meandruje Vltava. Ta tuto oblast neochladí?
Ta řeka sama o sobě sice chladnější je a má také ochlazující efekt pro bezprostřední okolí. Nevýhodou ale je, že Vltava je zaklesnutá v poměrně hlubokém kaňonu vůči okrajovým čtvrtím a zároveň v korytu tvořeném z kamene a betonu. Vzhledem k tomu, že převládající proudění větru v Praze je plus minus západní, tedy kolmé na severojižní orientaci údolí Vltavy, je vliv řeky na teplotu ve většině částí Prahy nevýznamný. Kdyby bylo převládající proudění větru ve směru údolí Vltavy, byly by i teplotní poměry v Holešovicích přívětivější.

Byla by tedy situace jiná, kdyby Vltava tekla přírodním korytem?
Myslím si, že ano. Například jedna z mých studentek porovnávala tepelnou zátěž na náplavce a na Karlově náměstí. Teplotu měřila během teplých letních dnů od rána do odpoledne. Ukázalo se, že ráno je náplavka chladnější než park. Ale když sem odpoledne přímo svítilo slunce a zahřálo kamenné nábřeží, měření ukázalo, že je na náplavce tepleji. A to i přesto, že je řeka hned vedle. Kdyby to koryto bylo přírodní, mohlo by tam růst více zeleně, která by dokázala využít vláhu z řeky k ochlazování přilehlých oblastí, a zároveň by se chladnější vzduch od řeky mohl lépe šířit do okolí. To je celkem dobře vidět například v oblasti nové výstavby na Rohanském nábřeží v Karlíně nebo u holešovických slepých ramen. Stejně by ale chladnější vzduch od Vltavy neochladil například celé Staré Město. Zároveň musíme myslet na ochrannou funkci nábřeží proti menším povodním, kterou by přírodní koryto nemělo.

Vlastnosti povrchů a jejich zahřívání způsobuje takzvaný efekt městského tepelného ostrova. Co tento pojem představuje?
Městský tepelný ostrov je situace, kdy je ve městě tepleji než v okolní krajině, kde není žádná zástavba. Důvodem jeho vzniku je především více umělých a jiných vodě nepropustných ploch, které pohlcují více slunečního záření a více se zahřívají. Zpevněné plochy navíc nevsakují vodu, takže srážky jsou rychle odváděny do kanalizace. Tudíž se srážková voda nespotřebuje na výpar a na ochlazování města. Přehříváním městských povrchů vzniká takzvaný povrchový tepelný ostrov, který znázorňuje uvedený snímek od NASA. Zejména v nočních hodinách pak uvolňují zahřáté povrchy teplo zpět do atmosféry a vzniká atmosférický tepelný ostrov, který definujeme na základě teploty vzduchu.

Má na vznik tepelných ostrovů vliv, zda se jedná o starou kamennou či cihlovou zástavbu, nebo moderní objekt z kovu a skla? Která zástavba se více zahřívá?
Je pravda, že moderní budovy, které obsahují velké skleněné plochy v kombinaci s ocelí, mohou dosahovat větších povrchových teplot. Sklo navíc dobře odráží sluneční záření do dalších částí ulice, což dále zvyšuje tepelnou zátěž. Více je to vidět například v amerických městech, kde vysoké moderní budovy ze skla a oceli odrážejí sluneční záření tak, že výrazně ovlivňuje tepelnou zátěž na úrovni chodníku, i když je zdánlivě chráněn okolními budovami. Kromě typu materiálu je ale také důležitá jejich barva a celková plocha. Čím větší je celková plocha umělých povrchů, na kterou záření dopadá, tím větší je intenzita tepelného ostrova. Na snímku NASA je to vidět třeba na příkladu O2 areny a jejího okolí.

Jak to funguje s těmi barvami?
Jednou z vlastností povrchů je takzvané albedo, což je podíl odraženého slunečního záření, které se nespotřebuje na zahřívání povrchu. Světlé a hladké povrchy mají vyšší albedo, a naopak tmavé a hrubé povrchy odrážejí záření méně. Z měření například vychází, že světlé dlažební kostky mají nižší povrchovou teplotu než asfalt, což ovlivňuje i míru tepelné zátěže pro lidské tělo. Takže je třeba příjemnější čekat na tramvaj na ostrůvku tvořeném světlými dlažebními kostkami než černým asfaltem.

Mezi účinné způsoby, jak snížit přehřívání měst a budov, tudíž patří i využití světlých nátěrů a materiálů na střechách a fasádách tak, aby odrážely více slunečního záření. To platí zejména pro budovy, které z technických důvodů nelze osadit zelení, nebo je to ekonomicky nevýhodné.

Satelitní snímky ukázaly také Paříž a Milán. Jak je na tom Praha ve srovnání s jinými městy, co se týče přehřívání?
Důležité je si uvědomit, že jak toho 18. června, tak nyní je ve Francii a Itálii výrazně tepleji než u nás. Navíc ty snímky nejsou ani plně srovnatelné, co se týče prostorového měřítka a barevné škály. Takže přímé srovnávání těchto snímků a ukazování, kdo je na tom lépe, není úplně fér. Ze snímků se například může zdát, že Praha má větší podíl parkové zeleně než zbylá dvě města, ale už nevidíme, kolik zeleně se nachází například v jednotlivých ulicích a v jakém stavu ta zeleň je.

Obecně platí, že čím větší jsou města, tím větší je efekt tepelného ostrova. Záleží ale také na místních fyzicko-geografických podmínkách, tedy na topografii, klimatu, jestli město leží v hlubokém údolí, nebo v rozsáhlé, dobře ventilované nížině. Také záleží na aktuálním počasí, a to i z předchozích dnů. Tedy jak moc pršelo v předchozích dnech a jestli má městská zeleň dostatek vláhy, nebo jestli jsou trávníky vysušené po týdnech bez deště. Obecně se dá říct, že intenzita tepelného ostrova v Praze je v průměru nejspíš srovnatelná s podobně velkými městy, jako je Vídeň nebo Mnichov. Ale je pravda, že například Vídeň je o něco dále v zavádění opatření proti dopadu horka na obyvatele a mnohému bychom se tam mohli přiučit. I vzhledem k tomu, že jsou o pár kilometrů jižněji a mají v oteplování mírný „náskok“.

9. června 2022

Autor:
  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Triko dolů a piknik přímo na pietním území v Lidicích. Doba hlupáků, zlobí se Stehlík

12. června 2024  13:11

„Tričko pěkně dolů, svačinky s sebou a šup uspořádat si piknik přímo na pietní území.“ Tak reagoval...

Muž počmáral desítky aut růžovými kosočtverci, předtím se oháněl pistolí a tyčí

14. června 2024  12:17

Kosočtverce na více než devadesát vozidel nakreslil růžovou křídovou fixou muž v Praze 8....

V pražských Vršovicích srazilo seniora na přechodu auto, na místě zemřel

14. června 2024  10:50

Ráno došlo ve Vršovické ulici v Praze 10 ke střetu osobního vozu s chodcem. Přibližně 70letý muž...

Pražští policisté pátrali po sedmnáctileté dívce, která odešla z kulturní akce

10. června 2024  12:04,  aktualizováno  14.6 9:50

Kriminalisté úspěšně pátrali po sedmnáctileté dívce, která minulou sobotu odešla z kulturní akce v...

Praha nikdy nespí, říká řecký herec, který přišel za láskou. Těší ho ceny piva

13. června 2024

Premium Až do svých jednadvaceti žil Charles Simos Zeind v Řecku, poté studoval ve Velké Británii a pobýval...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...