Nádražní budova v Nižboru na Berounsku je po půlroce oprav v provozu

  14:28aktualizováno  14:28
Správa železniční dopravní cesty zprovoznila výpravní budovu na vlakovém nádraží v Nižboru na Berounsku. Do oprav více než 140 let staré stavby investovala šest a půl milionu korun.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nechala kromě střechy a vnější fasády je opravit také čekárnu pro cestující, dopravní kancelář s místností pro výpravčí, veřejné toalety a nové jsou i venkovní lavičky. 

„Nová jsou i oznamovací zařízení, zejména hodiny na fasádě směrem k nástupišti a prosvětlená tabule s názvem železniční stanice. V rámci oprav proběhla také revitalizace veřejných WC, která se nacházejí v samostatném objektu,“ popsal jednotlivé úpravy mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Fotogalerie

Kromě výpravní budovy v Nižboru provádí SŽDC opravy na řadě dalších míst ve Středočeském kraji.

„V nejbližším okolí Nižboru jsme dokončili rekonstrukci stanice v Karlštějně,“ připomněl ředitel oblastní správy SŽDC Vladimír Filip.

Jen letos má Správa železniční dopravní cesty na opravy ve středních Čechách připraveno na 118 milionů korun. Obnovy se dočkají nádraží v Hořovicích, Kolíně či Nelahozevsi. Příští rok přijde na řadu například nádražní budova v Berouně, kde se náklady na opravy mají blížit 240 milionům korun.

Nádraží s hospodou

Otevření stanice se účastnil i herec Tomáš Hanák, který v blízkosti nádraží již šest let provozuje restauraci Zastávka Nižbor v bývalém dřevěném železničním skladu, kterému se dříve říkalo magacín.

„Máme nejzachovalejší síť rakousko-uherských železnic a budov, a tak jsem rád, že se konečně začalo něco dělat. Snad vydrží elán a leccos se ještě podaří zachránit, protože někde už je bohužel pozdě,“ řekl Hanák.

Nádraží stojí od roku 1876, kdy začal provoz na zdejší trati z Berouna do Rakovníka. Starý sklad roky chátral, až se ho herec rozhodl zachránit.

Po pěti letech náročných administrativních bitev, jednání s úřady a s pomocí architektů studia Break Point, vznikla nádražní restaurace s posezením nejen v původních vagonových kupé v lokále, ale i na nákladových rampách, v salonku starého vagonu nebo prosluněném perónu před ním.

Při rekonstrukci se snažil Tomáš Hanák s nižborským řemeslníkem Janem Jankovským zachovat maximum původního. Materiál i vybavení hledali na šrotištích a zdevastovaných nádražích. Z Vráže u Berouna nechal do dvanáct kilometrů vzdáleného Nižboru dokonce přemístit celý dřevěný nádražní sklad z roku 1899. Návštěvníky, kterým se po hodování v jeho nádražní hospůdce nechce domů, může ubytovat na noc v takzvaném rybáku – služebním oddílu vagonu z roku 1948.

Loni po pěti letech v gastronomickém provozu herec oznámil, že Zastávku Nižbor prodá či pronajme.

„Málem nás stála manželství, o nervech nemluvě. Ale když celé dlouhé roky zachraňujete nádraží z roku 1876, hrajete v každé blbosti, abyste se nezadlužili, mazlíte se s každým detailem, vymýšlíte pochoutky – často pro hosty, kteří vám nejsou po chuti – to pak není snadné říct adiós! ,“ řekl v jednom z loňských rozhovorů herec.

Teď v květnu tedy opět Zastávku Nižbor otevřel a na podzim ji jako každý rok po sezoně zase s potěšením zavře.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Bulharky jezdily do ČR na kapsářské výpravy, čtvrtou stále hledá policie

Bulharské kapsářky jezdily do ČR na zlodějskou dovolenou

Kriminalistům se podařilo vypátrat trojici Bulharek, které kradly po celé České republice, včetně Prahy. Zaměřovaly se...

Otevřený magistrát se při schvalování metra D zavřel, radní hlasovali tajně

Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu), primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Jan...

Pondělní hlasování pražských radních o zahájení geologického průzkumu metra D se odehrálo tajně. Podle opozice je...

Opravy zimou potrhaných středočeských silnic potrvají do podzimu

Díra ve vozovce na silnici R4 u Jíloviště komplikuje život řidičům.

V Čenkově na Příbramsku zmizí nepříjemně zvlněný asfalt u viaduktu, stejně jako trhliny v asfaltu na kladenském náměstí...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz