V Sedlčanech vzniká svatyně s parkem, bude mít moderní háv

  7:18aktualizováno  12:18
Moderní architektura, která v dobrém slova smyslu třeba i lehce šokuje, nemusí být doménou velkých měst. Důkazem je vznikající sedlčanské společenské centrum s modlitebnou a s parkem. Stát bude letos na podzim.

V Sedlčanech vzniká moderní svatyně s parkem. | foto: archiv HSF System

Železobetonová skořepina s prosklenými fasádami, v níž mají lidé především rozjímat. Na konci října budou Sedlčany bohatší o architektonickou lahůdku. V plném proudu je totiž stavba společenského centra, jehož součástí má být výjimečná modlitebna. Stát bude v Tyršově ulici.

„Netradiční je hlavně exteriér modlitebny. Z těchto tvarů pak vychází samotné dispoziční řešení interiéru,“ upozorňuje Jan Hasík, ředitel ostravské společnosti HSF System, která komplex budov, společenský dům s modlitebnou a sousední bytový dům, staví pro společnost Maranatha.

Svatyně má mít šikmé stěny i střechu. Autoři z architektonického ateliéru A8000 navrhli stavbu tak, aby odpovídala provozní i tvarové čistotě hlavního sálu. Pro jeho dostatečné osvětlení zvolili v horní části šikmé skleněné okno umístěné přímo nad pódiem. Nejvyšší bod celého prostoru je nad křtitelnicí, která je dominantou vnitřního prostoru.

„Barevně bude objekt laděný do červeno-stříbrna,“ vysvětluje Jan Hasík.

Zóna pro oddych i jarmarky

Kolem modlitebny bude v budoucnu park. „Jde o proluku mezi areálem nemocnice a bytovými domy. Architektonicky to bude určitě oživení města. Na druhou stranu samozřejmě může některým obyvatelům vadit církevní charakter části stavby. Jsou lidé, kteří argumentují tím, že kostely už jsou ve městě dva a nikdo do nich stejně nechodí,“ říká sedlčanský starosta Miroslav Hölzel (ODS).

Projekt nicméně zdárně pokračuje. „Stavba probíhá plynule bez zásadnějších komplikací. Aktuálně jsou hotové základy i základové desky budov a první obrysy objektů,“ líčí postup prací Lukáš Klapil, který spolupracuje při výstavbě nového centra a má na starost propagaci. Hotovo by mělo být na podzim letošního roku.

„Společenské centrum nabídne spoustu volnočasových aktivit pro děti i dospělé. V obchodní jednotce v přízemí bytového domu uvažujeme o charitativním obchůdku. Venkovní prostranství chceme využít na pořádání různých akcí. V plánu už je například předvánoční charitativní jarmark,“ říká za spolek Maranatha Radim Passer, který například v nedalekých Štětkovicích založil park Drama věků. Jeho hlavním cílem je poskytnout lidem zázemí pro meditaci a duchovní relaxaci.

Vedení Sedlčan si od nového společenského komplexu slibuje nejen oživení zdejší architektury, ale také prohloubení společenských kontaktů. „Věřím, že obyvatelé města budou centrum pravidelně navštěvovat,“ doufá Miroslav Hölzel, který připomíná, že pro spolek Maranatha to není první projekt na Sedlčansku. „Hodně se angažuje v blízkém regionu. Ať už jde o osvětovou činnost či třeba pomoc sociálně slabším,“ říká starosta Sedlčan s tím, že investor stavby přislíbil pomoc i se zmiňovaným parkem. „Je to oboustranně výhodné. Město získalo projektovou dokumentaci v hodnotě 450 tisíc korun a další podporu. S parkem bychom chtěli začít ještě letos,“ tvrdí Hölzel.

Na nový kostel se složili

Sedlčanský kostel není se svou moderní architekturou a s tím, že plní více funkcí, v kraji výjimkou. Po několikaletých přípravách otevřeli loni v říjnu modlitebnu v Čelákovicích. Slouží tamnímu sboru církve bratrské. Také tam novostavbu proklamují jako multifunkční místo pro setkávání věřících i laiků.

„Ještě řešíme nějaké dodělávky, třeba kuchyň. Ale konečně se to po pěti letech rozjíždí,“ říká hospodář čelákovického bratrského sboru Petr Luhan.

Stavba čelákovického svatostánku vyšla na 28 milionů korun. „Polovinu jsme dali dohromady z darů věřících. Je to velká troufalost až drzost, v našich kruzích se tomu rovněž říká víra,“ podotýká s nadsázkou Petr Luhan. Na podporu drobných dokončovacích prací tu pořádají 25. května benefiční běh.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

Policie zastavila střelbou na Jižní spojce řidiče unikajícího v protisměru

Policisté zadrželi střelbou na Jižní spojce v Praze řidiče mercedesu. (23. 5....

K incidentu došlo po 16. hodině na pražské Jižní spojce. Policisté se opakovaně pokoušeli zastavit řidiče odcizeného...

Pošťačka se přiotrávila neznámou látkou. Kvůli tomu evakuovali celou poštu

Poštačka se přiotrávila neznámou látkou. Evakuovali proto celou poštu (23....

Dvaatřicetiletou ženu, pracující na jedné z poboček české pošty v pražských Jinonicích, převezla záchranná služba do...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz