Soukromé zámky otvírají, lidé se mohou podívat za Rodenem i Stropnickým

  7:43aktualizováno  15:43
Začíná doba výletů a zájemci o památky se mohou podívat do jindy nepřístupných zámků. V sobotu začíná sezona na zámku Radíči a nedaleko od něj bude nově zpřístupněn i zámek, který koupil Matěj Stropnický a nyní ho rekonstruuje. Mimořádně bude zájemcům přístupný i zámek Zbenice na Příbramsku.

Obnova zámku Třebešice na Benešovsku začala v roce 2009. V letech 2016 a 2017 získala jednopatrová zámecká budova zpět své barokní fasády. Rekonstrukci prodělala i věžička nad hlavním vchodem. Nyní je zámek přístupný při kulturních akcích a svatbách. | foto: archiv zámku Třebešice

O víkendu otevírá po zimní přestávce své brány soukromý barokní zámek Radíč na Sedlčansku. Necelé tři kilometry od Radíče je od března o víkendech nově přístupný další barokní zámek, Osečany, který loni koupil herec a bývalý politik Matěj Stropnický s partnerem.

Dvakrát do roka se při jazzových koncertech mohou návštěvníci přesvědčit, jak se daří herci Karlu Rodenovi opravovat barokní zámek Skrýšov u Svatého Jana nedaleko Sedlčan.

Pro veřejnost zatím nepřístupný zůstává zámek Bečváry na Kutnohorsku, který před 19 lety koupil se svým otcem muzikant Robert Kodym.

Zapomenuté Šípkové Růženky

„Se dvěma neposedy nebylo možné vyrazit na hodinovou prohlídku s průvodcem ve větší skupině dalších lidí. Káťu se Štěpánem to nebavilo a my s manželem jsme byli vyřízení ze zachraňování čajových servisů, vzácných gobelínů a brokátových lenošek před rozbitím, propíchnutím a poskákáním,“ vysvětluje Kateřina Ševčíková z Příbrami, proč od narození dnes sedmiletých dvojčat jezdí místo na Karlštejn nebo Konopiště raději na menší hrady a zámky.

Fotogalerie

Nejprve na Příbramsku a postupem času i po celých středních Čechách objevila bývalá učitelka dějepisu celou řadu zapomenutých památek, které jejich noví majitelé probouzejí k životu jako Šípkové Růženky po desetiletích chátrání.

„V sobotu se chystáme na zámek Radíč. Byli jsme tam prvně před čtyřmi lety a teď už se tam vracíme skoro jako domů. Hned u vchodu voní káva ze zámecké kavárny a koláče,“ podotýká Kateřina Ševčíková a vypráví, jak i poměrně malý venkovský zámek může mít pohnutou historii. Jednopatrový raně barokní zámek Radíč vyrostl v druhé polovině 17. století po požáru na zbytcích bývalé gotické tvrze. V letech 1820 až 1830 se tady ukrýval před rakouskými úřady matematik a filozof Bernard Bolzano.

„Přednášel teologii na univerzitě v Praze, ale byl pro ně příliš velkým reformátorem, tak jej v roce 1819 zbavili kněžství a odsvětili. Ale v kapli na Radíči sloužil mše dál. A v pokoji, kde žil, visí nyní jeho podobizna,“ říká Kateřina Ševčíková. V roce 1939 ho koupil prezident československých bank v Praze František Oberthor, za války v něm sídlilo velení SS a od roku 1949 tam byl depozitář památkářů. Veřejnost se do zámku Radíč mohla poprvé podívat až před devíti lety, kdy ho zpřístupnil současný majitel Pavel Smeták.

Jak jsou letos přístupné soukromé památky v kraji

Hrad Český Šternberk
V dubnu a říjnu o víkendech a svátcích 9–17 h, v květnu a září denně mimo pondělí 9–17 h, v červnu úterý až pátek 9–17 h a víkendy 9–18 h. V červenci a srpnu denně mimo pondělí 9–18 h. Zbytek roku na objednání.

Zámek Dobříš
Od září do června denně mimo pondělí 8–16:30 h, v červenci a srpnu denně 9–17:30 h.

Zámek Mělník
Od dubna do října denně 9.30–18 h. Listopad až březen denně 9:30–16:30 h.

Zámek Osečany (Sedlčansko)
Každou neděli v 10, 11, 14, 15 h.

Zámek Radíč (Sedlčansko)
Květen, červen a září o víkendech 11–16 h. Červenec a srpen denně mimo pondělí 11–16 h.

Zámek Radim (Kolínsko)
Celoročně o víkendech a svátcích 11–16 h.

Zámek Třebešice (Kutnohorsko)
Celoročně denně mimo středy 11–18 h.

Mimořádně přístupný je při jazzových koncertech zámek Skrýšov poblíž Sedlčan. Několikrát do roka se také otevřou brány zámku Třebešice na Benešovsku. Obvykle jednou za rok v rámci turistického pochodu stopou bývalé Orlické vlečky si mohou zájemci prohlédnout zámek Zbenice na Příbramsku.

Příští neděli se Kateřina Ševčíková chystá do Osečan. Zdejší chátrající barokní zámeček koupil loni v srpnu herec a bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický se svým partnerem. Od března v něm o nedělích provázejí návštěvníky. Zájemci o prohlídku najdou zámecký areál poměrně snadno. Stojí jen pár minut chůze od návsi na kopečku s výhledem na říčku. Pro příchozí mají noví majitelé připravené i návleky. Při prohlídce je však návštěvníci zatím nepotřebují. Zámecké interiéry spíš než reprezentační sídlo připomínají staveniště.

Další barokní perlu probouzí k životu Karel Roden ve Skrýšově u Svatého Jana na Příbramsku. Známý herec koupil zdejší značně zchátralý zámek před třinácti lety a hned se pustil do postupné rekonstrukce. Nyní ve Skrýšově chová kladrubské koně, irské plemeno skotu Dexter a kamerunské kozy. Roden nechal ve skrýšovském zámku vybudovat vinné sklepy, kde uchovává rozsáhlou sbírku vín. Dvakrát ročně pořádá v zámecké jízdárně jazzové večery, které jsou veřejně přístupné. Nejbližší se koná již za měsíc v sobotu 1. června. Od 19 hodin zahraje studentská kapela Konzervatoře Jaroslava Ježka a slavný český jazzový pianista Emil Viklický se svojí kapelou.

V sobotu 4. května bude v rámci turistického pochodu stopou bývalé Orlické vlečky mimořádně otevřený zámek ve Zbenicích na Příbramsku. O částečném zpřístupnění svého zámku v Bečvárech na Kutnohorsku uvažuje rocker Robert Kodym. Barokní budovu, kterou vlastnil i generál Laudon a kde se natáčel film Zapomenuté světlo, koupil Kodym v roce 2000. Po rozsáhlé opravě v zámku bydlí a v jednom z pokojů má nahrávací studio.

Nejčtenější

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu. Slavnostní den si užil, po...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Další z rubriky

Jako v Paříži. Oblouky Negrelliho viaduktu oživí kavárny i obchody

S rekonstrukcí se začne po dokončení úprav dopravní funkce viaduktu.

Radní hlavního města v pondělí schválili koncepční studii od architektonického studia MOBA, která navrhuje budoucí...

Soud snížil sedmiletý trest za shození dívky z vyhlídky, muž má podmínku

Lukáš Tuček obžalovaný z pokusu o vraždu expřítelkyně u krajského soudu v...

Vrchní soud v Praze snížil Lukáši Tučkovi trest za pokus o vraždu bývalé přítelkyně ze sedmi let vězení na tříletou...

Narkoman přepadl obchod s oděvy a zneužil prodavačku, dostal šest let

Narkoman dostal za přepadení a zneužití šest let

Se zbraní v ruce na začátku letošního ledna přepadl pětadvacetiletý narkoman Jakub Sedlmajer obchod s oděvy s...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz