Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé na Domažlicku marně shánějí zubaře, o opuštěné ordinace není zájem

  9:48
Několik tisíc pacientů z Domažlicka se na konci loňského roku ocitlo bez zubaře. Dva lékaři odešli do důchodu a ti stávající nové pacienty většinou nepřijímají. Získat nového stomatologa je ale velký problém. Mladí lékaři raději pracují ve velkých městech, kde jsou pacienti ochotní si za péči připlatit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) tvrdí, že problém zvládne. Jediným řešením je ale nástup nového lékaře, a to se zatím nestalo.

„Telefon se u mě netrhne, sedm až deset lidí volá každý den a dva až tři přijdou osobně,“ líčí domažlický zubař Josef Kohout.

Ten ale léta kartotéku nerozšiřuje a když to udělá, bere jen děti stávajících pacientů. Dodává, že podobnou odpověď má pro žadatele většina jeho kolegů na Domažlicku. Odhadl, že bez zubaře je nyní v okolí kolem tří tisíc pacientů.

Ti ve velkém telefonují i do ordinace Taťány Jiřincové z Poběžovic. Ta sice dlouhodobě také nové pacienty neregistruje, ale kvůli krizové situaci využije nové možnosti vyřadit z kartotéky ty, kteří se v ordinaci neukázali déle než pět let. „Díky tomu budeme moci vzít pár dalších, kteří mají zájem chodit pravidelně,“ sdělila.

To ale situaci nevyřeší a jistý je fakt, že zatímco v Plzni se ordinace prodávají, na Domažlicku o ně zájem není. Proto ordinace Jiřího Jandy ve Kdyni a Borise Vlka z Domažlic, kteří odešli do důchodu, nemají pokračovatele.

Rok předtím opustila stejným způsobem ordinaci další zubařka ze Kdyně Petruše Švecová. „My tu máme pacientů sice víc než ordinace ve městě, ale většina z nich chce být ošetřená na pojišťovnu. Životní úroveň, finanční možnosti a priority lidí jsou tu jiné než ve městech, kde si více lidí za péči rádo připlatí, proto je o tamní praxe mezi mladými větší zájem,“ popsala Jiřincová.

VZP dá pacientům seznam zubařů, které mohou obejít

Pro pacienty nyní platí, že odbor zdravotnictví Plzeňského kraje převzal zdravotní dokumentaci obou zubařů z Domažlicka a předá ji buď pacientům, pokud o to požádají, nebo novému zubaři.

Mluvčí krajského úřadu Alena Marešová sdělila, že zajištění zdravotních služeb je věcí zdravotních pojišťoven.

VZP podle Kohouta zjišťuje, kdo registruje nové pacienty a kdo ne. „Pacientům dá do ruky seznam zubařů, které mohou obejít a pacienti vyžadují, abychom jim tam dali razítko, že neregistrujeme,“ popsal stomatolog.

Mohou odmítnout nové pacienty jen ze zákonných důvodů

A k čemu taková razítka VZP potřebuje? „Důvody odmítnutí registrace pacienta sice posuzuje zubař, ale právě povinnost vydání písemné zprávy spolu s uvedením důvodu odmítnutí má mimo jiné zajistit, že poskytovatelé budou odmítat pacienty pouze ze zákonných důvodů, jejichž existenci by měli být schopni prokázat,“ sdělil mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Podle zákona o zdravotních službách může k odmítnutí dojít, pokud by tím bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo pokud jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení či technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení.

Zákon je ale hodně obecný, protože neurčuje limit počtu pacientů na jednu ordinaci. O něm v tuto chvíli VZP intenzivně jedná se zástupci České stomatologické komory.

Dotaci na podporu zubařů nabízí i ministerstvo zdravotnictví

VZP podle mluvčího komplikovanou situaci vnímá a v současnosti pro Domažlicko iniciovala vypsání výběrového řízení na zubního lékaře.

Sršeň doplnil, že podle nařízení vlády se za dostupnou péči považuje ordinace v dojezdové vzdálenosti do 35 minut, pokud pacient použije osobní auto. Pokud pacient lékaře nenajde, má se obrátit na pojišťovnu.

Podle webu katalog-stomatologu.cz registruje v Plzeňském kraji nové pacienty dvacítka zubařů. Nejblíže je Jan Flaks ve Strážově, což je z Domažlic 35 kilometrů a ze Kdyně 25 kilometrů.

O deset kilometrů dál z obou měst je Holýšov, kde by měla pacienty přijímat ordinace Zvolánková, Brada. Další lékaři jsou v Líních u Plzně a v Plzni. VZP podle Sršně navíc bonifikuje lékaře za přijetí nových pojištěnců do péče.

Dotace na podporu zubních lékařů v oblastech s omezenou dostupností péče nabízí i ministerstvo zdravotnictví. Mezi těmito oblastmi je i Domažlicko. Nový zubař může dosáhnout na 1,2 milionu korun, když si zde otevře ordinaci a bude přijímat nové pacienty.

Pomoci se snaží i Plzeňský kraj. Ten loni nabídl malým obcím dotace na podporu dostupnosti zdravotních služeb. O peníze se loni přihlásilo osm obcí. „Všechny žádosti byly kladně vyřízeny a dotace byla poskytnuta v celkové výši 1 014 320 korun. Tento dotační titul bude vyhlášen i v letošním roce,“ uvedla Marešová. O podporu stomatologů požádal loni Pačejov a Břasy.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Klienti centra ve Zbůchu slavili jeho výročí, publikum nadchli představením

23. června 2024  8:56

Centrum pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch na Plzeňsku slaví v letošním roce 55 let...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...