Na venkov a do pohraniční neláká zubní lékaře ani dotace od státu

  15:05aktualizováno  15:05
Stomatologové mohou od ministerstva zdravotnictví získat dotaci ve výši 240 tisíc korun ročně. Podmínkou ale je, aby si otevřeli ordinaci v oblasti, kde je zubních lékařů nedostatek. V Plzeňském kraji tedy zejména v pohraničí a na venkově. Zdá se ale, že částka pro doktory není příliš motivační.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Důvodem, proč chybí zubní lékaři na venkově a v pohraničí, je menší výnosnost praxe než ve městech, protože velká většina výkonů je takzvaně na pojišťovnu. Tedy bez doplatku pacienta.

„Naším cílem je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Problémem Česka podle něj není nízký počet zubních lékařů, ale jejich nerovnoměrné rozmístění.

Komise zřízená ministerstvem vytipovala oblasti, kde je výrazně zhoršená dostupnost zubní péče. Podle Vojtěcha brala v úvahu v největší možné míře i podněty občanů. 

Zubaři, kteří pracují v Plzeňském kraji v pohraničí, tvrdí, že až půjdou do důchodu, bude těžké najít za ně náhradu.

„Dotaci by proto bylo dobré využít na generační výměnu, tedy v případech, kdy mladý lékař bude ochotný převzít pacienty kolegy, který odchází do důchodu,“ popsala Taťána Jiřincová, která má ordinaci v Poběžovicích na Domažlicku.

Myslí si, že až bude zhruba za deset let odcházet do důchodu, její ordinace zůstane prázdná.

„My tu máme pacientů sice víc než ordinace ve městě, ale většina z nich chce být ošetřená na pojišťovnu. Životní úroveň, finanční možnosti a priority lidí jsou tu jiné než ve městech, kde si více lidí za péči rádo připlatí. Proto je o tamní praxe mezi mladými větší zájem,“ líčí Jiřincová.

„Kdo potřebuje ruch města, ten sem nepůjde. Kdo chce zbohatnout, ten sem také nepůjde. Dnešní mladí jsou vychováváni tak, že za kvalitní poctivou práci chtějí dostat adekvátní odměnu. Nejlépe jako na Západě. A mají na to právo. Řeknou mi, že za to, za co dělám já, by tu nedělali. Když jich bude ve městě nadbytek, tak budou třeba rádi, že mohou jít pracovat do pohraničí, ale to není dnešní situace,“ dodává Jiřincová.

Podle lékařky z Nýrska by mladí uvítali nabídku bydlení

Potvrzuje to i zubařka Alena Opluštilová, která má ordinaci v Nýrsku na Klatovsku, sedm kilometrů od německých hranic. Láká do Nýrska mladé lékaře, aby se, jak říká, z nadbytku práce nezbláznila.

Nyní má ve firmě Pošumavská zubní dva mladé kolegy, kteří jsou tu dva roky po škole. Problém je ale v tom, že od roku 2012, odkdy Opluštilová v Nýrsku je, se u ní vystřídaly další dvě dvojice, které následně odešly. Jedna lékařka například do Prahy.

Dotaci od ministerstva ve výši 1,2 milionu korun na pět let, tedy 240 tisíc korun na rok, hodnotí Opluštilová tak, že to není částka motivační.

„Nastupující zubaře nevytrhne. Jen tímto do pohraničí mladé nenalákáme,“ tvrdí Opluštilová. Podle ní je pro ně zajímavější například nabídka bydlení.

Byt od města je k dispozici právě v Nýrsku a jeden ze dvou mladých lékařů ho využívá, druhý dojíždí z Klatov. „Jen se modlím, aby si tady našli dívky a zůstali tu,“ říká Opluštilová, která prý při lákání měla výhodu, že učila v Plzni na lékařské fakultě a první dvě dvojice se rekrutovaly z jejích studentů.

Podle Opluštilové je velkou motivací pro nastupující zubařky například zaplacení chůvy, aby mohly nastoupit třeba jen na jeden, dva dny v týdnu ještě během mateřské.

„To jsem udělala já, nastoupila jsem na dva dny v týdnu, když bylo malému půl roku. Já jsem ale z Nýrska a rodiče mi kdykoli dítě pohlídali,“ svěřila se zubařka.

V pohraničí si zubaři velké peníze nevydělají

Vydělat v pohraničí velké peníze podle ní nejde. „To se týká jen zubařů, kteří se orientují v pohraničí na zahraniční klientelu,“ tvrdí Opluštilová. Ona sama, i když má do Německa blízko, německé pacienty nebere.

„Já jsem sociálně založená, je to navíc moje rodné město, nechci na úkor našich lidí ošetřovat Němce, protože místní by pak museli daleko dojíždět,“ zdůvodnila Opluštilová.

Němce neošetřuje ani doktorka Jiřincová. Důvodem je podle ní i to, že většina z nich vyžaduje péči pozdě odpoledne a o víkendech, aby si nemuseli brát v práci volno.

„V tu dobu se ale chci věnovat rodině,“ říká zubařka. Zároveň však vnímá, že Němci jsou v případě některých lékařů důvodem, proč tu vůbec zůstávají.

O dotace mohou zubaři žádat od letošního května až do roku 2021. Jak uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová, žádný z dentistů z Plzeňského kraje o tyto peníze zatím neprojevil zájem.

Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Další z rubriky

Řidiči v obci zničili úplně nové obrubníky, škoda dosahuje 1,5 milionu

Dělníci pracují na opravě silnice v Horní Bříze, na které někdo poničil nově...

Škodu za půldruhého milionu korun způsobili před několika dny na silnici v Horní Bříze na Plzeňsku zatím neznámí...

Kamion na D5 smetl vozík se světelnou šipkou a zranil pracovníka údržby

Kamion na D5 narazil do světelné směrové šipky na přívěsném vozíku. Při nehodě...

Pracovníka dálniční údržby zranil kamion, který ráno na D5 poblíž Rozvadova smetl přívěsný vozík se světelnou šipkou....

Emeritní biskup Radkovský opouští Plzeň. Pomůže charitě na Karlovarsku

František Radkovský, který je emeritním biskupem, se z Plzně přesune na...

Po šestadvaceti letech se emeritní biskup František Radkovský přesunul z Plzně do Karlových Varů. V novém působišti se...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz