Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chráníme výrobu a lidi v ní i vlastním testováním, říkají jednatelé Kermi

  9:26
Největší výrobní společnost ve Stříbře a jedna z největších na Tachovsku, výrobce prémiových radiátorů Kermi, působí v kraji už čtvrt století. O tom, jak se vypořádává s pandemií nebo obtížnou situací na trhu práce, hovoří její jednatelé Petr Holeček a Josef Majer. „Na to, jak se propadla ekonomika, se trh práce prakticky nezměnil,“ konstatují.

Jednatelé společnosti Kermi ve Stříbře na Tachovsku Petr Holeček (vpravo) a Josef Majer. (28. 1. 2021) | foto: MF DNES

Jak se na vás podepsala pandemie? Zastavovali jste výrobu?
P. Holeček:
Vyráběli jsme stále. Měli jsme propad zakázek loni v březnu a dubnu. Vyrábíme radiátory a 95 procent produkce jde na západní trhy. Drželo nás Německo, kvůli lockdownu jsme měli dočasný problém v Itálii, Francii, Švýcarsku nebo Rusku, které se úplně uzavřely. Odbyt nám spadl až o 25 procent. Ale ještě větší problém jsme měli s materiálem, protože máme hodně dodavatelů ze severní části Itálie, která byla nejvíc zasažená. Ale do léta jsme se vrátili na stav před covidem. Nedohnali jsme tu ztrátu, ale po první vlně už jsme jeli naplno a loňský rok byl pro nás vlastně úspěšný, co se týče obratu i zakázek.
J. Majer: Nakonec jsme za celý rok vyrobili asi jen o 3,5 nebo 4 procenta méně, než bylo v plánu. Velké automobilky propadly až o 20 procent.

Továrny jsou ale trochu v podezření, že nechávají lidi chodit do práce i nemocné, aby mohly jet dál. Máte nějaká opatření, aby se koronavirus mezi zaměstnanci nešířil?
P. Holeček:
Je jich celá řada. Přešli jsme z třísměnných na dvousměnné provozy, dávali jsme v tom nejkritičtějším období směny od sebe tak, aby se zaměstnanci nepotkávali. To už jsme vrátili zpět, ale dodnes jsou samozřejmostí roušky, které jsme lidem koupili. Více se uklízí a dezinfikuje. A hlavně jsme zavedli měření teploty na začátku směny, to myslím funguje nejlíp.

Bylo to účinné?
P. Holeček:
Pár případů jsme měli. Ale spíš si myslím, že to funguje jako prevence. Pokud je někomu špatně nebo má zvýšenou teplotu, tak do práce nejde, protože ví, že se na to přijde a stejně ho pošleme domů.

Kolik lidí jste vlastně měli nemocných s covidem-19? Bylo jich hodně?
J. Majer:
Sledujeme to stále, pohybujeme se na úrovni 20 nebo 30 pracovníků, ale v tom jsou lidé pozitivní i ti v karanténě nebo čekající na testy, protože se s někým pozitivním setkali.
P. Holeček: Pozitivních zaměstnanců je průběžně asi jedno procento, ale zajímavé je, že nám celková nepřítomnost nijak neroste. Letos totiž chybí jiné nemoci, což odpovídá i celonárodní situaci.

Dá se vůbec ještě dělat něco víc?
J. Majer:
Ano, od minulého týdne jsme začali s vlastním testováním antigenními testy. Dělá je náš závodní lékař přímo v areálu závodu. Nemůžeme otestovat všechny, ale chceme testovat zhruba pět procent pracovníků každý týden. Budeme je vybírat náhodně, otestujeme tak zhruba okolo 30-40 lidí týdně. Zatím byli všichni negativní. Uvažujeme o tom, že bychom testování navýšili, pokud to bude možné.
P. Holeček: Hlavně chceme testovat tam, kde vidíme nějaké riziko. Víme, kdo je pozitivní, takže se zaměříme na lidi, kteří se s dotyčným setkali, abychom eliminovali další šíření.

Je to drahé?
P. Holeček:
Nakoupili jsme na doporučení našeho lékaře testy, které přijdou zhruba na sto korun za kus. Pak jde ještě o náklady spojené s jeho prací. Stále věříme, že přínos testování by měl být vyšší než náklady. Je samozřejmě riziko, že odhalíme další zaměstnance a omezí nám to výrobu. Ale my to vidíme obráceně – že když testovat nebudeme, můžeme výrobu ohrozit mnohem víc.

Výroba radiátorů ve společnosti Kermi ve Stříbře na Tachovsku (28. 1. 2021)

Co vlastně ve Stříbře vyrábíte?
P. Holeček:
Jsme největší výrobce radiátorů v České republice. Máme čtyři hlavní produktové skupiny. Jsou to designové radiátory - od obyčejných levných žebříků do koupelen až po opravdu designově zajímavé kousky. Potom vyrábíme podlahové konvektory, což se hodí do nízkoenergetických staveb, protože umožňují topení, chlazení i větrání domů.

Další jsou článkové radiátory, jejichž použití není v České republice úplně obvyklé. Vypadají podobně jako staré litinové žebrované radiátory, ale jsou z plechu. Je to tradiční produkt pro německý, švýcarský, rakouský a italský trh. A poslední produkt jsou konvektorové topné stěny. Jsou podobné deskovým tělesům, ale mají větší topný výkon. Lze je vyrábět vyloženě na přání zákazníka, mohou být třeba i skroužené, různě lomené, vysloveně na míru dělané.

Kolik těles to je pro představu za rok?
J. Majer:
Děláme ročně zhruba přes 500 tisíc radiátorů a z toho polovina nebo o něco víc jsou designové radiátory. Další čtvrtina jsou článkové radiátory a zbytek se dělí zhruba stejně.

Firma na Tachovsku působí dlouho, přišla už v 90. letech…
P. Holeček:
Výroba začala v roce 1996. Letos 21. února budeme mít 25. výročí. Závod prošel velkou expanzí. Tehdy tu stály dvě výrobní haly a pracovalo v nich zhruba padesát lidí. V roce 2002 se závod zdvojnásobil, protože se sem přesunula výroba článkových radiátorů ze Švýcarska a z Německa a z nějakých 350 zaměstnanců jsme skočili na 700. V roce 2011 jsme měli další velké stěhování a poslední v roce 2016.

O jak velké investice se jednalo?
J. Majer:
Za celých 25 let dosahují asi tří miliard korun. Rozšiřoval se objem výroby i sortiment. Dnes máme dvě desítky hal, tedy desetinásobek toho, co na začátku.

Zažili jste dobu, kdy Tachovsko trpělo největší nezaměstnaností v regionu. Ale dnes zřejmě řešíte stejné problémy jako ti, kdo přišli později. Že lidi nejsou…
J. Majer:
Je to tak. Velká rána byla, když ze Stříbra v roce 2009 odešel Siemens, tehdy tu bylo snad 17 nebo 18 procent nezaměstnaných. Mohli jsme si na trhu vybírat, zájemci o práci nám stáli před vrátnicí. Tak už to bohužel opravdu není. Je to velmi dobrá situace pro zaměstnance, že si mohou vybírat z nabídky více firem, ale horší pro zaměstnavatele hledající kvalifikovanou pracovní sílu.

A jak to tedy se zaměstnanci je? Co z vašeho pohledu udělala s trhem práce pandemie?
P. Holeček:
My jsme odhadovali, že se trh práce na podzim změní. Jednak jsme věřili, že druhá vlna už nepřijde. A počítali jsme, že některé z těch postižených firem budou nuceny propouštět. To se ale nepotvrdilo. Důvodem byly záchranné programy státu, které drží některé firmy stále při životě.

Myslíte, že jsou ty programy státu příliš vstřícné? Že by trhu prospělo, kdyby část firem zanikala?
P. Holeček:
U těch oborů, které budou mít problém se rozjet, až covid pomine, si myslíme, že to správné není. Zaměstnanost se tam drží uměle a pracovní síly chybí jinde. Když se rozběhla pandemie, odjelo podle informací z pracovních agentur domů asi 300 tisíc zahraničních dělníků. Nikomu samozřejmě nepřejeme nic špatného, ale je zajímavé, že na to, jak se propadla ekonomika, se trh práce prakticky nezměnil.

Jak jste na tom se zahraničními dělníky u vás?
P. Holeček:
Naše výroba je specifická tím, že potřebujeme mnohem delší dobu na zaučení lidí než třeba v automotivu. Tím pádem máme jen přibližně 30 agenturních pracovníků ze 750 lidí, kteří v Kermi pracují.
J. Majer: Máme i další cizince, ale to jsou kmenoví zaměstnanci, nejsou z agentur. I tak je cizinců do 10 procent.

Když ti nejdostupnější agenturní dělníci pro vás nejsou vhodní, jak tedy lidi sháníte?
P. Holeček:
Snažíme se, přestože jsme relativně veliká firma, chovat k zaměstnancům jako firma rodinná. Kultura firmy je nastavená jednoznačně tak, aby se s pracovníky zacházelo jako s lidmi. Snažíme se v první řadě, aby nás neopouštěli, což také není jednoduché. Spolupracujeme s technickými školami a dobře funguje nábor na základě doporučení – motivujeme finančně stávající zaměstnance, aby přivedli dobré lidi. Nabízíme jim stabilitu. Nikdy jsme nezažili velké propouštění. Vytváříme pro zaměstnance podmínky, aby se mohli dál rozvíjet. Máme program pro rozvoj zaměstnanců, lidi mají možnost naučit se jiné, nové věci. Když víc umí a jsou univerzálněji platní, tak si taky vydělají víc peněz.
J. Majer: S pracovními podmínkami významně souvisí i otázka investic. V posledních letech enormně investujeme do modernizace a automatizace výroby. Bylo to nutné právě i proto, že lidí začal být nedostatek a mzdy se začaly zvyšovat výrazně nad inflaci. Dalším důvodem je potřeba udržení výrobních nákladů a konkurenceschopnosti našich výrobků na trhu. Do roku 2024 budeme investovat kolem 400 milionů korun. Chceme klíčové výroby zmodernizovat, vyměnit stroje za nové s lepší bezpečností práce a také ergonomií práce, což zjednodušeně řečeno znamená, že se ti lidé méně nadřou. Na straně druhé budeme potřebovat pro obsluhu těchto strojů kvalifikovanou sílu.

  • Nejčtenější

Už si neškrtnou, zuří kluby kvůli vlajce se svastikou. Vůz neměl ani technickou

6. května 2024  17:12

Byl to okamžik. Žena sedící na sedadle spolujezdce v lehkém zaplachtovaném nákladním vojenském autě...

Žena, která ležela pobodaná na lavičce, zemřela. Policie zadržela jejího partnera

8. května 2024  18:33,  aktualizováno  20:40

Žena, která v úterý ležela pobodaná v centru Plzně na lavičce, ve středu v nemocnici na následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policisté si mysleli, že žena na lavičce je mrtvá. Lékaři pobodanou oživili

7. května 2024  16:30,  aktualizováno  18:47

Plzeňští policisté vyšetřují napadení ženy v centru Plzně. Zraněná žena ležela podle informací...

Vlak usmrtil ženu, stres u jedné z cestujících vyvolal epileptický záchvat

6. května 2024,  aktualizováno  12:55

V Holýšově na Plzeňsku srazil ráno vlak ženu, lékař jí už nedokázal pomoci. V péči záchranářů navíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachova, už je s rodinou

8. května 2024  9:35,  aktualizováno  10:54

Plzeňští policisté od středečního rána pátrali po čtrnáctileté Rumunce z Tachova. Naposledy byla...

Motorkář, který způsobil nehodu a napadl záchranáře, skončil ve vězení

13. května 2024  14:33

Policisté obvinili z několika přečinů a pokusu o ublížení na zdraví dvaatřicetiletého motorkáře,...

Nevidomá žena zavřela do trouby utěrku, od plamene popraskalo sklo dvířek

13. května 2024  13:19

Dvě jednotky hasičů vyjížděly v pondělí dopoledne do Nýřan na Plzeňsku na pomoc nevidomé ženě,...

Park vyhlásil letošek Rokem tlejícího dřeva, Šumavě dává punc divočiny

13. května 2024  9:59

Videa, exkurze, přednášky, články, výstavy v návštěvnických centrech i speciální malířský workshop...

Koruna krále střelců? Finále poháru je pořád víc, hlásí plzeňský Šulc

12. května 2024  10:01

Spoluhráč Cheick Souaré ho na konci nastaveného času krásným pasem poslal za hostující obranu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...