Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Část firem v kraji i letos zvýší mzdy, o velkém propouštění nemluví nikdo

  9:37
Někde ještě váhají, někde už mají jasno. Navzdory pandemii a jejím důsledkům pro ekonomiku nemusí být rok 2021 úplně špatný, měřeno změnami na výplatních páskách zaměstnanců velkých firem v Plzeňském kraji. O velkém propouštění zatím nemluví nikdo.

Personál FN Plzeň se loni dostal na průměrný plat přes 58 tisíc. Pomohlo navýšení tarifních platů, ale především odměny za práci o covidové pacienty. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Podle informací z osmi desítek firem, jejichž zaměstnance zastupuje regionální pracoviště Odborového svazu KOVO v Plzni, se budou případná zvyšování mezd pohybovat zhruba na úrovni inflace.

„Jednání jsou firma od firmy jiná, je obtížné to zobecnit. Jisté je, že mzdový růst je potřebný pro obě strany – zaměstnancům rostou životní náklady a firmy zaměstnance vesměs potřebují a stále shánějí, protože jich je nedostatek. Kolektivní vyjednávání leckde ještě běží, mzdové nárůsty nejsou zdaleka jen od Nového roku, ale třeba od 1. května, od 1. července nebo dokonce od září,“ konstatuje vedoucí zmíněného odborového pracoviště Ivo Kužel.

Plzeňský Prazdroj podle kolektivní smlouvy zvýšil v dubnu 2020 zaměstnancům platy v průměru o pět procent. „Jedná se o dvouletou smlouvu, která zakotvuje růst mezd o čtyři procenta i v letošním roce,“ konstatuje Rob Kenney, ředitel oddělení lidských zdrojů Plzeňského Prazdroje.

Ve firmě pracuje přes 2000 zaměstnanců. Průměrná mzda na nemanažerských pozicích je 43 550 korun včetně ostatních příjmů jako jsou bonusy a směnové příplatky. Kenney připomíná, že Prazdroj i přes tvrdé ekonomické dopady koronavirové krize na jeho podnikání nepropouštěl.

Na jaře i na podzim fungovala ve společnosti interní burza práce. Zaměstnanci méně vytížených oddělení po dohodě změnili dočasně působiště a vypomáhali například ve skladu nebo při zajišťování ochranných pomůcek.

V Rodenstocku si operátoři vydělají až 36 tisíc hrubého

Zvýšení mezd pro rok 2021 o 3,5 procenta už slíbil klatovský Rodenstock. Podle vyjádření jednatele závodu Václava Nováčka si mohou operátoři ve výrobě vydělat až 36 tisíc hrubého měsíčně, záleží na typu směn.

„Rok s covidem jsme nakonec zvládli úspěšně, takže jsme si mohli dovolit vrátit všechny zaměstnanecké benefity na úroveň před pandemií – jde třeba o 13. plat nebo penzijní připojištění,“ doplňuje Nováček.

Na navýšení mezd o tři procenta v případě výrobních dělníků a dvě procenta u ostatních pozic se mohou těšit stávající zaměstnanci rokycanské společnosti Borgers CS.

„Celková průměrná mzda tak naroste na zhruba 36 400 Kč,“ uvádí jednatel společnosti Uwe Hengstermann.

Firma v uplynulých dvou letech investovala více jak půl miliardy korun do automatizace výroby a zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců. V roce 2021 plánuje nábor více než 150 kmenových výrobních dělníků pro pokrytí nových zakázek – mimo jiné pro vozy Tesla Model Y, které začne vyrábět nový závod automobilky Tesla u Berlína.

O růstu mezd zatím nemají jasno v Doosan Škoda Power

O růstu mezd zatím nerozhodla plzeňská firma Doosan Škoda Power.

„V listopadu 2020 činila průměrná hrubá mzda v naší společnosti - bez započtení manažerů a ředitelů – bezmála 39 tisíc korun. K plošným úpravám mezd dochází v koncernu Doosan vždy k 1. červenci daného roku. Rozhodnutí vždy závisí na vývoji regionálního pracovního trhu a aktuální výkonnosti organizace. Oba tyto faktory byly velmi silně ovlivněny pandemií a vzhledem k jejímu pokračování je těžké vývoj situace, minimálně pro první polovinu roku 2021, předvídat. Klíčové pro naši společnost bude zachování konkurenceschopnosti na trhu práce a udržení pověsti spolehlivého zaměstnavatele,“ vysvětluje personální ředitel Doosan Škoda Power Richard Kabuď.

Se zvyšováním mezd naopak jednoznačně nepočítá ředitel Meclovské zemědělské Jan Hána.

„Na přidání velmi pravděpodobně mít nebudeme. Výrazně investujeme, podporujeme fotbalový klub a akce pro veřejnost, vozíme třeba levné jídlo našim důchodcům do jedenácti obcí, zaměstnanci mají k dispozici rekreační chaty na Hracholuské přehradě a další benefity. Dvakrát jsme získali titul Zemědělec roku zohledňující chování k životnímu prostředí, ale i k zaměstnancům. Loni jsme do mezd přidali skoro půldruhého milionu korun, abychom si lidi udrželi,“ říká Hána.

Ve FN Plzeň s průměrným platem zahýbaly odměny

U zdaleka největšího zaměstnavatele v regionu – Fakultní nemocnice v Plzni s téměř pěti tisíci zaměstnanci – se personál loni dostal na průměrný plat 58 064 Kč. Pomohlo navýšení tarifních platů od 1. ledna 2020, ale především odměny za péči o covidové pacienty z dotace ministerstva zdravotnictví i z vlastních prostředků nemocnice.

„Pro příští rok byl mediálně avizován nárůst tarifních platů u zdravotnických zaměstnanců o deset procent, dosud nebyla vydána novela vládního nařízení, která by to potvrdila,“ sdělila mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Jak se bude vyvíjet ekonomika a jaká bude situace na trhu práce je zatím velká neznámá. Pandemie bez pochyb způsobila velké škody malým firmám a živnostníkům ve službách, které musely být zavřené. V průmyslu to zatím zřejmé není.

„Z dostupných dat nevyplývá, že by se měla situace na trhu práce rapidně zhoršit a že by hrozilo například větší propouštění, což ovšem neznamená, že to nemůže nastat. Je také možné, že firmy zatím vyčkávají, zřejmě také využívají možnosti nabízené státem, jako je program Antivirus a další,“ míní Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce v Plzni.

Ani na počtu volných míst se podle jeho slov neprojevuje, že by firmy hledaly méně lidí. Po zaměstnancích je stále poptávka a firmy nabírají i zahraniční pracovníky.

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V pátek hrozí silné bouřky a přívalové deště. Napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek se budou na většině území lokálně vytvářet bouřky s přívalovými srážkami. Za krátký čas...

Sparta - Plzeň 1:1, domácí v zábavném zápase vedli, po pauze vyrovnal Chorý

26. května 2024  18:02

Sparťanští fotbalisté mistrovskou sezonu zakončili remízou. Stejně jako loni v posledním dějství...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

Občas jsou příběhy dětí docela složité, přiznává držitelka ocenění

26. května 2024  9:19

Zhruba deset let se Michaela Šafránková věnuje práci s dětmi z rodin v těžké sociální situaci....

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...