Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Na Sušickou nemocnici přispějeme, nebo ji budeme provozovat, říká hejtmanka

  16:07
Problému Sušické nemocnice se hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová z ODS začala věnovat už nedlouho po loňském nástupu do funkce. Kraj nyní nabízí, že by mohl na chod městského zařízení přispívat zhruba deseti miliony korun za rok, nebo by je za určitých podmínek zařadil mezi krajské nemocnice.

Sušická nemocnice. (15. 10. 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Věděli jste při jednáních o Sušické nemocnici o něčem, na čem se s většinou zástupců města nebo zastánci referenda o nemocnici nebudete schopní dohodnout?
Ne. Na začátku jsme jako zásadní vnímali problém, že měli odejít lékaři především z chirurgie. Řekli jsme panu starostovi, ať se pokusí zastavit odliv lékařů. I proto jsme schválili, že každý měsíc kraj dá na provoz nemocnice 1,5 milionu. Zastavit odchod lékařů se nepodařilo. Sestavili jsme pracovní skupinu a chtěli zjistit, jaká situace v nemocnici opravdu je. Chtěli jsme mít přehled, kdo z personálu má pracovní poměr a kdo tam působí na základě dohody a má pracovní poměr jinde. Protože byly potíže získat všechny informace o situaci v nemocnici, vyslali jsme do Sušice Ondřeje Provalila, který je členem představenstva Klatovské nemocnice.

Vedení kraje nyní už má zprávu oné skupiny. Co jste se dozvěděli podstatného?
Dozvěděli jsme se například, že pokud by provoz Sušické nemocnice měl zajišťovat kraj, nemůže převzít společnost, která provoz zajišťuje dosud. Je tam příliš neznámých. Je tam uzavřeno velké množství dohod o provedení práce a dohod o pracovních činnostech. Pokud by kraj přebíral nemocnici, chtěli bychom tam mít stabilní pracovní tým. Například pro to, aby se nestalo to, co v listopadu, kdy někteří lékaři řekli: My odcházíme, a během dvou týdnů odešli. Dalším důvodem pro případný vznik nové společnosti je skutečnost, že ta dosavadní má ztrátu téměř třicet milionů korun. Kraj přitom od roku 2015 nemocnici přispíval a jedná se celkem o téměř padesát milionů, což nebylo málo.

Když loni skupina lékařů ze Sušické nemocnice odešla, mluvilo se o tom, že měli s předchozím vedením dojednané mimořádně výhodné podmínky, a proto se jim nelíbilo, že město vyměnilo vedení nemocnice. Je to pravda?
U některých lidí obecně jsou v Sušici finanční podmínky jiné než v krajských nemocnicích, u některých lidí byly platy vyšší. My bychom chtěli nastavit jiná pravidla. Je to důležité. Už dnes dojíždí do Sušické nemocnice zaměstnanci Klatovské nemocnice a dělají tam na dohodu. My se tomu nebráníme, ale chceme, aby v tom byla jasná pravidla a bylo zřejmé, s jakými odborníky kde můžeme počítat.

Pokud by kraj Sušickou nemocnici převzal, řešil by to jak?
Chtěli bychom, aby pro zajištění provozu vznikla nová společnost. Ta by měla jasný stálý personál, který může být doplněný lidmi pracujícími na dohodu. Jednali jsme se zástupci zdravotních pojišťoven. Chtěli jsme vědět, zda by pojišťovny akceptovaly, aby po dohodě s městem vznikla nová společnost, na kterou by zajištění zdravotní péče v Sušické nemocnic přešlo. Sdělili nám, že ano. My tedy nyní na základě analýzy říkáme, za jakých podmínek je kraj schopný nemocnici převzít, pokud s tím zástupci Sušice budou souhlasit. Nejsme ale ochotni převzít dosavadní společnost provozující nemocnici, kvůli problémům, které by pak kraj musel řešit například v souvislosti s trestními oznámeními, financováním nemocnice nebo dohodami o provedení práce a pracovní činnosti.

Jak bude kraj dál v otázce Sušické nemocnici postupovat?
Město od nás dostane nabídku dvou variant, na kterých by se kraj mohl podílet. První předpokládá, že nemocnice zůstane jako dnes městská, město stanoví, jakou péči tam bude chtít zajišťovat a kraji sdělí, na jakou péči by měl přispívat, protože se třeba nepodařilo dohodnout na úhradě se zdravotními pojišťovnami. Pak bychom s městem podepsali memorandum a kraj by mohl nemocnici ročně přispívat zhruba deseti miliony korun. Jsme domluveni s Klatovskou a Strakonickou nemocnicí, že by v případě problémů mohly Sušické nemocni pomoci a spolupracovaly s ní.Druhá varianta předpokládá, že se Sušická nemocnice prostřednictvím Klatovské nemocnice zařadí mezi nemocnice spadající pod Plzeňský kraj. Sušická nemocnice by si i potom udržela svou samostatnost a nebyla by to pouhá pobočka Klatovské nemocnice. Klatovská nemocnice by založila pro Sušickou nemocnici společnost s ručením omezeným, která by měla samostatné IČ například pro jednání se zdravotní pojišťovnou. Zaměstnanci by pak měli například jistotu, že je nikdo nebude posílat pracovat jinam. Takové řešení by bylo dobré pro obě strany.

Dlouho se mluví o požadavku obnovit provoz chirurgického oddělení, které po loňském odchod lékařů přestalo fungovat. Je to podle vás reálné?
I na setkání se zástupci Sušice a tamních občanských iniciativ jsem řekla, že provoz na lůžkové části chirurgie kraj nyní nemůže garantovat, protože nemáme lékaře, kteří by tam operovali. Není možné, aby lidé, kteří operují na chirurgii v Klatovech, operovali i v Sušici. Pokud by se ale našli lékaři, kteří by chtěli na chirurgii v Sušici pracovat, nikdo nebude bránit tomu, aby tam chirurgie fungovala.

Věříte, že je možné do budoucna dlouhodobě udržet v Sušické nemocnici v chodu i lůžkovou část interny?
V době pandemie se ukázalo, že lůžka na tamní interně byla potřebná.

Za pandemie byla ale situace výjimečná. Bude provoz na lůžkové interně udržitelný za běžné situace?
Myslím, že ano. Nemáme dostatečnou kapacitu, abychom zajistili péči o pacienty z oblasti Sušicka v krajských nemocnicích a v Klatovské nemocnici internu nenafoukneme. Takže bychom se měli snažit, aby lůžková péče na interně v Sušici zůstala. Myslím, že by se tam lůžková interna uživila, ale v případě lůžkové chirurgie si tím nejsem jistá.

V Sušici je i v zastupitelstvu dost zastánců myšlenky, že tamní nemocnice má zůstat městská. Kvůli odlišným názorům souvisejícím s řešením budoucnosti nemocnice tam proti sobě stojí ODS a Piráti. ODS zřejmě chce, aby nemocnici převzal kraj, Piráti to odmítají. Mezi nimi je váš náměstek Pavel Hais. Jak spolu při jednání o otázce Sušické nemocnice vycházíte?
Pan náměstek Hais sám říká, že je v případě Sušické nemocnice ve střetu zájmů. Proto například nechtěl být u jednání se zástupci kraje a občanských iniciativ ze Sušice. Za Piráty se proto jednání účastní pan náměstek Rudolf Špoták. Pan náměstek Pavel Hais souhlasil s tím, aby kraj navrhl zástupcům Sušice dvě varianty možného řešení budoucnosti Sušické nemocnice.

Kterou z navržených variant nyní považujete za pravděpodobnější?
Jsem přesvědčená, že pro zabezpečení zdravotní péče jsou obě varianty možné. Domnívám se, že pokud by vznikla nová společnost, která bude nemocnici provozovat, vymizely by některé problémy, které tam teď jsou. Mohlo by přijít nové vedení a lépe by se asi koordinovala spolupráce na rozdělení zdravotnické péče v oblasti mezi Klatovskou a Strakonickou nemocnicí. Pokud by Sušická nemocnice fungoval dál pod městem, myslím, že bychom se dokázali domluvit na tom, jak by kraj přispíval na její činnost. Ale nedovedu si představit, že by vymizely problémy, které tam jsou. Kolem nemocnice v Sušici se hodně lidí rozhádalo a situaci tam komplikují osobní vztahy. Pokud byste se ptal, která varianta přinese klid, řekla bych, že varianta přechodu mezi krajské nemocnice.

Nicméně obdobná varianta převzetí nemocnice krajem byla na stole už před několika lety. V Sušici ji odmítli a raději nemocnici pronajali soukromé firmě, což dopadlo neslavně. Je dnes přijetí té možnosti blíž?
Nechci od odpovědi utéct, ale myslím, že by bylo dobré, abych říkala pouze to, co podle mě ty varianty přinesou. Nechci, aby si někdo myslel, že se hejtmance některá líbí víc a některá míň. Ono to tak není. Chci, abychom ukázali, že máme zájem nemocnici pomoci. Záleží především na tom, jakou variantu si vyberou v Sušici.

Máte nějaký termín, do kterého chcete znát stanovisko Sušice?
Chtěli bychom, aby nemocnice od 1. ledna 2022 fungovala po uzavření memoranda pod městem, nebo aby jako nová společnost patřila ke krajským nemocnicím. Návrh kraje musí projít městskou radou a zastupitelstvem v Sušici. Kraj pak vybranou variantu musí také schválit radě a zastupitelstvu.

Sušičtí demonstrovali za nemocnici (1. 10. 2020)

1. října 2020

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

  • Nejčtenější

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

Karabach? Přál jsem si Ferencváros. Liga mistrů je jasným cílem, říká Bílek

Na tiskovku dorazil se svým univerzálním výrazem. Po výhře? Po remíze? Nebo snad po propadáku? Michal Bílek se tváří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odveta o tři sta milionů. Plzeň vs. Tiraspol, díl druhý: ve hře je jackpot

Ta slova jste z úst trenéra Michala Bílka na úplném startu sezony možná slyšeli také: „Vstup do domácí i evropské...

Muži donutili fackami dívku k orálnímu sexu, policie po nich pátrá

Policisté pátrají po dvou mužích, kteří v Plzni znásilnili mladou dívku. Ženu fackami a pod pohrůžkami dalšího násilí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň v Lize mistrů čeká Karabach, dál jde Benfika, Rangers i PSV

Viktoria Plzeň se po úterním postupu přes Šeriff Tiraspol, který porazila dvakrát 2:1, utká s Karabachem. Ten na hřišti...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

V Plzni jde do voleb 14 uskupení, ambice na vítězství si dělají ANO a SPOLU

Celkem 14 uskupení získalo registraci pro účast v komunálních volbách v Plzni. Ty se uskuteční v září. V případě Plzně...

Na povodně jsme zvyklí, ale tehdy to bylo moc rychlé, vzpomíná hostinský

Hostinský Miroslav Kozák provozuje třicátým rokem Hostinec U Žáby v Chrástu na Plzeňsku. Ten stojí na břehu říčky...

Po střelbě v Plzni na Skvrňanech zadrželi policisté jednoho muže

Kvůli nahlášené střelbě zasahovali ve čtvrtek večer policisté v jednom z panelových domů v plzeňské části Skvrňany. V...

Poptávka po městských bytech roste. Města slibují, že jich bude víc

Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, ale naopak jejich počty zvyšovat. Připravují se na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...