Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Kraj vyslal svého muže do Sušické nemocnice, odhalí její slabá místa

  9:49
Plzeňský kraj vyslal do Sušické nemocnice, která patří městu, svého zástupce. Ten má za úkol proniknout do fungování zařízení a definovat slabá místa, aby se nemocnici podařilo stabilizovat. Zařízení se dlouhodobě potýká s provozními, personálními a ekonomickými problémy. Ve hře je varianta, že by se mohlo stát součástí krajského zdravotnického holdingu.

Sušická nemocnice. (15. 10. 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

V kampani před loňskými krajskými volbami bylo jedním z hlavních témat stran, které dnes Plzeňský kraj vedou, řešení neutěšené finanční a personální situace v Sušické nemocnici. Nyní se čeká na to, jestli kraj nemocnici převezme. To by bylo splněným snem starosty města, v němž je ale situace delší dobu vyhrocená. 

Část veřejnosti totiž nemůže ODS a ANO na radnici zapomenout to, že z vedení nemocnice odvolala dva jednatele - Václava Radu a radního Sušice Pavla Haise z Pirátů. Poté totiž následoval odchod devíti lékařů. Kvůli tomu dnes v nemocnici funguje z akutních oborů jen interna. 

Vedení kraje se rozhodlo do nemocnice vyslat člověka, který není zapojený do místních šarvátek a mohl by tedy situaci zklidnit.

„Rada Plzeňského kraje schválila působení místopředsedy představenstva Klatovské nemocnice Ondřeje Provalila v Sušické nemocnici. Jeho úkolem bude zejména proniknout do fungování nemocnice a definovat její slabá místa tak, aby se podařilo nemocnici v Sušici stabilizovat, a to především v oblasti personální, finanční a obecně na úrovni vztahů mezi Plzeňským krajem a městem Sušice - vlastníkem nemocnice,“ uvedla plzeňská hejtmanka Ilona Mauritzová z ODS.

Hais, který je i náměstkem hejtmanky, uvedl, že Provalil jde do Sušické nemocnice také s pokusem o personální zajištění nemocnice. Dle Haise bude prioritní vytvoření koncepce zdravotnictví v Plzeňském kraji, na kterém se musí shodnout většina politických stran.

Na otázku, jestli by bylo dobrým rozhodnutím, kdyby kraj převzal Sušickou nemocnici, odpověděl, že není podstatné, kdo bude nemocnici provozovat, ale jaký tam bude rozsah péče.

„Když jsme z nemocnice byli odvoláni, fungovala tam i akutní lůžková chirurgie a počítali jsme s otevřením urgentního příjmu, což by byla jedna z možností, jak získat dotace z EU a tím by se dala nemocnice přivést k ekonomické soběstačnosti. Vzhledem k tomu, že na podzim 2020 unáhleně odvolala valná hromada v čele se starostou Petrem Mottlem vedení nemocnice, došlo k odchodu devíti lékařů, kteří s odvoláním nesouhlasili. Což vedlo k destabilizaci nemocnice, která pak v nouzovém stavu nemohla kvůli nedostatku personálu plně využít veškerá lůžka,” posteskl si Hais.

Hejtmanka uvedla, že si je vědoma role Sušické nemocnice v síti zdravotnických zařízení v kraji. „Věřím, že společně se nám podaří situaci zlepšit tak, aby péče pro obyvatele Sušice a okolí byla dostupnější a komfortnější,“ sdělila.

Starosta Sušice Petr Mottl z ODS, který odvolání jednatelů za chybu nepovažuje, sdělil, že si od nástupu Ondřeje Provalila hodně slibuje.

Převzetí nemocnice se nabízí

„Měl by tam být tři měsíce, tedy do června, a pak předložit městu nabídku. Je to mezikrok k možné budoucí integraci krajských nemocnic se sušickou,“ popsal. 

Mottl řekl, že nemocnice měla být součástí krajských nemocnic už dávno. „Toto vedení kraje mě naplňuje nadějí, že by se to konečně mohlo stát. Nejlepším řešením by bylo, kdyby od léta byla nemocnice součástí krajského zdravotnického holdingu,“ uvedl.

Ve hře je ale ještě referendum, jehož svolání komplikuje stále se prodlužující nouzový stav. Hais odhadl, že se bude konat současně s podzimními volbami do Poslanecké sněmovny.

Obyvatelé by se v referendu mohli vyjádřit k tomu, zda si přejí od vedení města aktivní podporu Sušické nemocnice v zachování zdravotní péče a to v rozsahu: lůžková interna, lůžková chirurgie, JIP, následná péče, ambulance, komplement (RTG, SONO, laboratoř), včetně pořízení CT přístroje.

Sušická opoziční zastupitelka Milena Stárková z ČSSD by za vhodnou variantu považovala to, kdyby se Sušická nemocnice stala sedmou krajskou nemocnicí, za podmínky zachování akutní péče. 

„Kraj ve spolupráci s klatovskou i horažďovickou nemocnicí by péči v regionu řídil z jednoho centra, což je důležité pro mzdovou politiku,“ uvedla Stárková, která právě rozdílné mzdy v různých nemocnicích považuje za velký problém. Nemocnice si totiž přetahovaly lékaře a sestry.

Sušičtí demonstrovali za nemocnici (1. 10. 2020)

1. října 2020

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň porazila v přípravném souboji šampionů Slovan Bratislava

Fotbalisté Plzně porazili v souboji úřadujících mistrů svých zemí Slovan Bratislava 3:1 a vyhráli i třetí přípravné...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Turisté se do Českého lesa nehrnou, obce pro ně chtějí vybudovat zázemí

Obce sdružené ve Svazku Domažlicko chtějí do Českého lesa přilákat více turistů. Třeba tím, že pro ně vybudují nová...

Plzeňskou Papírnu obsadí filmaři, kraj podpoří dalších deset titulů

Plzeňský kraj opět finančně přispěje na některé filmové projekty, které budou vznikat i na jeho území. Celkem půjde na...

Opilec si spletl cestu a jel po tramvajových kolejích. Zastavil ho strážník

Potkat na tramvajových kolejích auto, není v Plzni nic neobvyklého. Je to dokonce tak časté, že místní dopravní podnik...

Po školačce loudil nahé fotky a nabízel jí sex, viní obžaloba tatéra

S obžalobou ze sexuálního nátlaku a svádění k pohlavnímu styku stanul u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletý...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...