Závodiště se běžkařům zatím neotevřelo. Čeká se na 20 centimetrů sněhu

  9:31aktualizováno  9:31
V minulých letech touto dobou si běžkaři už dávno užívali upravené trasy na pardubickém dostihovém závodišti. Letos však správci areálu ještě trať pro běžkaře neotevřeli. Mají strach, aby sportovci nezničili dráhu, a tak čekají, až napadne více sněhu.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně. Letos však pořadatelé čekají na větší vrstvu sněhu, které se zřejmě nedočkají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V posledních letech si pardubičtí milovníci jízdy na běžkách zvykli na zajímavou možnost, jak ukojit hlad po své oblíbené zábavě. Od roku 2009 totiž pro ně správci dostihového závodiště nachystali trať i zázemí přímo na místě, kde se jezdí slavná Velká pardubická.

Jenže letos už je půlka února pryč, nad městem se prohnaly arktické mrazy i vánice, ale na závodišti se stále nelyžovalo. Důvod? Bylo prý málo sněhu.

"Jsme připraveni, jen musíme počkat na správné množství sněhu. Kdybychom totiž úpravu dráhy uspěchali, poničili bychom trať a hlavně bychom lyžařům nedopřáli kvalitní podmínky. Osobně jsem velmi nedočkavý, protože jsem aktivní lyžař a těším se, že si okruh na našem závodišti brzo vyzkouším," prohlásil ředitel Dostihového spolku Petr Buchal.

Trať upraví, až když bude na závodišti ležet 20 centimetrů

Jenže se zdá, že on i další nedočkavci letos musí definitivně hledat bílé stopy na jiných místech, než je zrovna dostihové závodiště. Správci areálu totiž nasadili laťku pro spuštění lyžování příliš vysoko.

"Na dostihovém závodišti bedlivě sledujeme předpověď počasí a pravidelně měříme výšku sněhové peřiny. Až dosáhne výšky minimálně 20 centimetrů, vydají se na okruh závodiště speciální stroje, které upraví běžeckou trať. Pardubičtí lyžaři tak budou moci oprášit své běžky," uvedli ve svém tiskovém prohlášení zástupci vedení pardubického Dostihového spolku.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.
V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně. Letos však pořadatelé čekají na větší vrstvu sněhu, které se zřejmě nedočkají.

Ti také oznámili plány, jak by tradiční lyžování u Taxisu vypadalo. V zásadě by se nelišilo od minulých roků.

"Běžkařům bude vyhrazen více než dva kilometry dlouhý ovál začínající hned za hlavní branou do areálu závodiště. Stejně jako v předchozích letech bude dráha profesionálně upravována sněhovou frézou, a to pro klasický i bruslařský styl. Vstupné bude samozřejmě zdarma," hlásí správci s tím, že by se lyžovalo denně od 9 do 21 hodin.

Nadšenci už se letos zřejmě nedočkají

Jenže nezdá se právě příliš pravděpodobné, že taková nadílka do Pardubic ještě tuto zimu dorazí, a když náhodou ano, aby také několik dní zůstala v použitelném stavu. Předpověď na celý tento týden hlásí pro nížiny teploty nad nulou a navíc spíše déšť než sníh. A jelikož se i únor chýlí ke svému konci, zdá se, že se lyžování na unikátním místě letos konat nebude. A to bude mrzet tisíce lidí.

Lyžování na závodišti se totiž stalo ve městě fenoménem. Na začátku roku 2010, kdy panovaly dobré sněhové podmínky, areál navštívilo během pár týdnů deset tisíc běžkařů.

"Lyžařská sezona na pardubickém závodišti v letošní zimě trvá už 44 dnů. I v minulém týdnu si zde zalyžovalo více než tisíc lidí. Celkem si na oválu kolem dostihových překážek zalyžovalo už 9 514 lidí," uvedl přesně před dvěma roky tehdejší tiskový mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel.

Nápad na zřízení stopy se zrodil o rok dříve v hlavě tehdejšího šéfa Spolku Miroslava Petráně. "Uvidíme, jak se nápad osvědčí, pokud ano a pokud budou nápadu nakloněni i naši partneři, budeme v servisu pro sportovce provozující zimní sporty do budoucna pokračovat," řekl.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Najdete na iDNES.cz