Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Nikdo v nemocnici nevěděl, co má dělat, vylíčila matka chlapce v kómatu

  12:53
Okresní soud v Pardubicích se vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který má kvůli komplikacím po operaci mandlí v květnu 2017 v Pardubické nemocnici poškozený mozek a upadl do bdělého kómatu. Soudci vyslechli výpověď chlapcovy matky Ilony Cigáňové.

Ta popisovala chaos, který zavládl na dětském oddělení v okamžiku, kdy její syn začal v noci čtyři dny po operaci krvácet

„Nikdo nevěděl, co má dělat, kam má volat, jedna sestra byla k nepoužití, lékařka nereagovala na krvácející dítě, nevolala ARO,“ líčila Cigáňová. 

Dodala, že to byla systémová chyba nemocnice. „Sestry nebyly dostatečně vytrénované na takovou situaci. Musí vědět klapku na ARO, musí znát telefonní čísla pohotovostní lékařů v případě, kdy dítě tepenně krvácí,“ uvedla.

Když začal chlapec krvácet, sestry přivolaly hodinu po půlnoci sloužící lékařku. Místo aby poskytly chlapci první pomoc a zavolaly ARO tým, poslaly matku s třicetikilogramovým synem v náručí po schodišti do ambulance ORL. Bez vozíku. Výtah jí nenabídly.

Nemocnice se po zveřejnění případu bránila, že nikdo matce takový pokyn nedal, sloužící zdravotní sestry ale shodně před soudem potvrdily, že matku pěšky o dvě patra dolů poslala lékařka.

„Řekla, že se musí jít na ORL ambulanci. Jednala jsem intuitivně, rychle, doufala jsem, že tam bude ARO tým,“ uvedla Adamova matka.

Ambulance ale v noci nefunguje, byla zamčená, což měli zdravotníci vědět. Klíč nikdo neměl. Lékařka chtěla zavolat pomoc, ale zjistila, že si telefon nechala v lékařském pokoji.

Z chodby se stala past

Matka s dítětem zůstala na chodbě bez jakékoliv pomoci. Jako zdravotní sestra, která sloužila na traumatologii, přitom podle svých slov věděla, co je třeba udělat. „Dala bych mu kyslík, odsála bych ho, ale neměla jsem žádné pomůcky. Zůstali jsme na chodbě. Dostali jsme se do pasti,“ líčila.

Kritické minuty zmapovali autoři dokumentárního cyklu Infiltrace, Obchod se svědomím, který odvysílala Česká televize před dvěma roky. Kamerové záběry ukázaly, jak chlapcova matka čekala na pomoc pro krvácející dítě, zdravotní sestra pobíhala kolem a chytala se za hlavu. Matka na okamžik omdlela.

„Nevěděla jsem, že je ambulance v noci zavřená,“ uvedla dříve před soudem jedna z obžalovaných zdravotních sester.

Druhá zdravotní sestra, která s matkou a dítětem čekala u ambulance ORL, věřila, že jsou zdravotníci uvnitř. U soudu popisovala, že klepala na dveře a volala o pomoc: „Byla jsem zoufalá, že jsme tam zůstali sami tři bez paní doktorky.“

Když už se na místě objevil lékař a našly se klíče, chaos podle Ilony Cigáňové pokračoval.

Lékař ani sestry se podle ní v ordinaci nevyznali a neuměli najít a spustit potřebné pomůcky. Zdravotní sestra podle ní křičela, že neví, kde je telefon. Cigáňová podle svých slov zase řvala, že chce synovi zajistit žílu, ale nikdo ji prý neposlouchal. 

„Lékař na mne řval, proč jsem nevolala ARO,“ řekla žena. „Pak řekl zástava. K resuscitaci došlo až po několika minutách,“ tvrdila u soudu.

Chlapec byl převezen do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde podstoupil operaci. Lékaři o pár dní později zjistili, že má těžké poškození mozku.

Matka pochybuje i o operaci mandlí

„Syn je ve vegetativním stavu, leží, je plně odkázaný na moji péči. Nekomunikuje, nemluví, má tracheostomii, nepolyká, má zavedenou hadičku do břicha na výživu, trpí epileptickými záchvaty,“ uvedla Cigáňová. 

Vyhlídky jsou podle ní špatné. „Došlo u něj ke skolióze, po čtyřech letech ležení se jeho stav zhoršuje. Tím, že má vstupy, je neustále ohrožený sepsí,“ konstatovala matka. 

Ta nevyčítá nemocnici jen chaos v kritických minutách. Tvrdí, že nedostala šanci se vyjádřit k tomu, zda s operací mandlí souhlasí. Vadí jí, že lékaři se k ní odhodlali na základě předoperačního vyšetření na přístroji Somnocheck, které ale bylo údajně provedeno nesprávně. 

Cigáňová u soudu tvrdila, že operaci provedl neatestovaný lékař a podle dostupných údajů ze zdravotnické dokumentace chyboval. Připomněla, že nemocnice vydala celou dokumentaci až na základě rozhodnutí soudu. A stěžuje si, že nemocnice po události neposkytla rodině žádnou pomoc.

„Sedmnáct let jsem v Pardubické nemocnici pracovala, personálu jsem věřila, nevěděla jsem, že by mohlo dojít k takové situaci,“ uvedla Cigáňová.

Lékařka, jedna zdravotní sestra a nemocnice jsou obžalovány za přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, druhá zdravotní sestra za přečin neposkytnutí pomoci. 

Státní zástupce Lukáš Hrubý uvedl, že nemocnice neměla jednoznačně definované postupy u pacientů s rozsáhlým krvácením na dětském oddělení.

Hlavní líčení bude pokračovat dalšími výslechy svědků.

  • Nejčtenější

Němci zatrhli prodej bývalého Lidlu ve Svitavách českému konkurentovi

Velké zklamání. Tak by se dala ve stručnosti popsat nálada lidí v hustě obydlené svitavské čtvrti Lány. Dlouho čekali...

Stavba dálničního mostu přes koridor se hnula. Hledá se příčina i řešení

Další pokračování výstavby dálničního mostu přes železniční koridor u Uherska na Pardubicku je nejasné.V pondělí...

Chybný úsudek Pardubic u videa a nové pravidlo o zdržování. A naděje zhasly

Šly si pro tři body a mohly se dotáhnout na čelo hokejové extraligy. Pardubice vedly v závěru utkání s Plzní 1:0, když...

Problémy při stavbě mostu brzdily vlaky na koridoru z Pardubic do Chocně

Kvůli problémům při stavbě dálničního mostu nad železničním koridorem se před polednem na čas preventivně zastavil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný řidič se hnal Českou Třebovou až stovkou, lidé museli uskakovat

Až stokilometrovou rychlostí ujížděl tento týden policistům zdrogovaný muž ulicemi České Třebové. Pronásledování řidiče...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Tvůrci pardubického Letního stadionu prosí i o opravu Brány borců

Primátor Pardubic Martin Charvát navrhne, aby po opravě Letního stadionu následovala rekonstrukce Brány borců, která je...

Stavba dálničního mostu přes koridor se hnula. Hledá se příčina i řešení

Další pokračování výstavby dálničního mostu přes železniční koridor u Uherska na Pardubicku je nejasné.V pondělí...

Pardubický památník Zámeček otevírá. Vrací v čase, uctívá i varuje

Chceme-li zlu předcházet, musíme jej napřed poznat. Takové je ústřední motto nového Památníku Zámeček, který se pro...

Muž čekal na vlak vleže mezi kolejemi, před strážníky vstal a nastoupil

Nezvykle si v neděli krátil čekání na vlak dvaačtyřicetiletý muž v Pardubicích. Na zastávce v Pardubičkách se uložil na...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...