Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

  11:46aktualizováno  11:46
Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce, který v zařízení před dvěma roky podstoupil operaci mandlí, čtvrtý den po ní začal krvácet a po následných komplikacích má poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu. Soud kritizoval jednání nemocnice a označil je za účelové.

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do vigilního kómatu na jednání soudu (17. 6. 2019) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rodiče Adama Vyčítala uspěli už v lednu u Okresního soudu v Pardubicích, nyní jim dala za pravdu i pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Zmatky při záchraně krvácejícího hocha na chodbě ambulance ORL pardubické nemocnice v květnu roku 2017 ukázal nedávno prostřednictvím záznamu kamery dokument České televize z cyklu Infiltrace.

Rodiče už mají takřka kompletní zdravotní dokumentaci, ještě se ale u soudů domáhají zprávy o předoperačním vyšetření provedené na ORL oddělení před operací 10. května.

Lékaři se patrně i na základě tohoto vyšetření rozhodli, že neodeberou tehdy osmiletému Adamovi pouze nosní mandle, ale zároveň provedou takzvanou tonzilotomii, tedy chirurgické zmenšení krčních mandlí na normální velikost.

Předsedkyně senátu Alena Pokorná nechápe, proč se nemocnice už s rodinou dítěte dávno nedohodla a údaje neposkytla.

„Je to prapodivný spor,“ uvedla. Nemocnice se původně bránila tím, že osmihodinový záznam z přístroje nedokáže z technických důvodu poskytnout. Odborník u okresního soudu však řekl, že to provést lze.

Nemocnice pak žádala za poskytnutí údajů 5 710 korun, otec dítěte Jan Vyčítal částku nemocnici poslal na účet, ta však peníze vrátila a záznam nevydala.

Právní zástupkyně nemocnice Kateřina Jirásková dnes uvedla, že záznam není součástí zdravotnické dokumentace a nemocnice tedy nemá povinnost jej vydat. Na dotaz, zda nemocnice je schopna údaje poskytnout, neuměla odpovědět. „Přiznám se, že nevím, zda je to možné vytisknout,“ uvedla Jirásková.

Soudkyně Alena Pokorná jednání nemocnice ostře kritizovala. „Účelově prodlužuje řízení, aby nebyl vydán záznam. Zřejmě něco skrývá,“ uvedla.

„Utvrzuje mne to, že s tím předoperačním vyšetřením není něco v pořádku,“uvedl Jan Vyčítal

Fotogalerie

Pardubický kraj, který je jejím zřizovatelem, soudní spor nechá na nemocnici. „Nebudeme do toho zasahovat, necháme to na právnících,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Minulý týden však z jeho popudu skončil ve funkci náměstek nemocnice.

Hejtman také považuje za největší problém, že vyšetřování okolností celého případu se vleče. „Je to celé nešťastné, politováníhodné a mrzí mne ta eskalace, která přichází po dvou letech zvlášť za situace, kdy mne všichni ubezpečují, že byli s rodinou v kontaktu a že je to doložitelné,“ uvedl.

Nemocnice nyní rodině nabízí mnohamilionové odškodné a neomezený účet, ze kterého by rodina mohla čerpat peníze na péči. Rodina to odmítá s tím, že to je pozdě.

Nemocnice tvrdí, že vyčkávala s vyjednáváním kvůli vyšetřování policie, žalobě i postoji pojišťovny. Nabídku na odškodné, respektive „oficiální jednání mezi nemocnicí, rodinou a pojišťovnou“ učinila až letos v březnu. Policie zatím nikoho neobvinila a případ stále vyšetřuje, u soudu nebylo dosud ještě nebylo nařízeno žádné hlavní líčení ohledně žaloby o odškodné.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Motorkář se srazil s bílým daňkem, škoda na harleyi je sto tisíc korun

Zvíře od střetu uteklo, spolujezdkyni motorkáře převezli záchranáři do...

Ranní nehoda motorkáře komplikovala provoz na frekventované silnici I/11 u Helvíkovic na Orlickoústecku. V lesním úseku...

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Najdete na iDNES.cz