„K prvnímu výbuchu došlo kolem jedenácté hodiny. Zhruba za dvacet minut následovala další exploze,“ popsala krátce po začátku zásahu záchranářů policejní mluvčí Hana Kaizarová.
Série následných explozí komplikovala zásah více než deseti jednotek hasičů, na místo přiletěly také tři vrtulníky. Kromě odvozu raněných zajišťovaly monitorování situace ze vzduchu.
Prvotní závěry k příčině výbuchuVýbuch v Poličské strojírně způsobila trhavina tritol, která byla součástí munice. Exploze se přenesla na další uskladněný materiál, což způsobilo sérii výbuchů. ČTK to řekl mluvčí Českého báňského úřad Bohuslav Machek. "Tritol tvoří náplň jednotlivých druhů munice, je to část, co způsobuje explozi. Firma provádí delaboraci vojenských materiálů, z jednotlivých nábojů munice získává výbušné látky, tritol se následně zpracovává v civilním využití," vysvětlil Machek. Delaborace jsou kroky vedoucí ke zničení munice. Silná trhavina se také nazývá trinitrotoluen nebo TNT. Podle stručného vyjádření firmy se událost stala na lisu trhavin. Prvotní příčinu podle Machka označila firma i inspektoři báňského úřadu. V pátek budou ve vyšetřování pokračovat, dodal Machek. Zdroj: ČTK |
Podle odpoledního vyjádření vedení firmy se odehrála mimořádná událost na lisu určeném k lisování trhavin. Pracovníci byli z objektu okamžitě evakuováni ještě před příjezdem hasičů.
„Následný požár haly způsobil další výbuchy materiálu,“ uvedl podle ČTK statutární ředitel Petr Němec. Firma Poličské strojírny se zabývá mimo jiné likvidací munice.
Hasičům v náročných podmínkách trvalo několik hodin, než dostali epicentrum pod kontrolu, po 14. hodině objekt s trhavinami stále hořel, ale izolovaný od ostatních.
Krátce po 15. hodině zasedl krizový štáb. Podle mluvčí policie Hany Kaizarové zatím nebyla stanovena žádná právní kvalifikace. Policisté i hasiči i po 17. hodině zůstávali na místě a bude tomu tak možná až několik dnů. Vyšetřování potrvá dlouho.
Policie v okolí 1300 metrů od místa exploze vyznačila páskami bezpečnostní zónu. Událost tak zastavila dopravu na přilehlé silnici vedoucí z Poličky do Jedlové.
Z opačné strany zasáhne pásmo taktéž silnici z Poličky do Nového Města na Moravě. Policisté v okolí řídili provoz tak, aby měly záchranné složky snadnější průjezd.
„To tu ještě nebylo,“ divili se evakuovaní sousedé
Po půl páté odpoledne bylo rozhodnuto, že z bytových a rodinných domů v Bořinách budou evakuováni jejich obyvatelé, kterých tam žije zhruba stovka. Důvodem je fakt, že ve stále hořícím objektu jsou například tlakové nádoby.
„Je to síla. Zažili jsme tady už leccos, ale toto tu ještě nebylo. Všechny nás tady obcházejí. Já mám štěstí, že mám kam jet, takže mířím na chatu,“ uvedla Kamila Burešová, která v jednom z domů bydlí se dvěma dětmi.
„Informaci o evakuaci mám asi deset minut. Pro občany z Bořin uděláme maximum. S místem pro ubytování si musíme poradit, v úvahu připadá některá z tělocvičen,“ uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů.
Tři zranění jsou v ohrožení života
Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavla Svobody vyjely na místo nejprve dvě posádky záchranářů, později musely být vyslány další. Jednu sanitku následná exploze poškodila.
Kolem druhé odpoledne už bylo hlášeno nejméně 18 zraněných, z toho tři těžce popálení zaměstnanci strojíren v ohrožení života.
Na místo vyrazil i hejtman. „Je to vážnější případ, takže byl zdravotnickou službou ve 12 hodin aktivován traumaplán kraje, což znamená hromadný odvoz zraněných do nemocnic, v tomto případě Svitav a Litomyšle,“ sdělil Martin Netolický.
Nemocnice a záchranná služba pracovaly v režimu mimořádné události, kdy rozsah zraněných přesahuje lokální možnosti. „Posíláme tam osm sanitních vozů, budou tam přistávat dva vrtulníky. Vezeme také náhradní sanitku za vůz poškozený výbuchem,“ líčil šéf záchranky Svoboda.
Při předloňském výbuchu odletěla střecha desítky metrů
Mimořádná událost se stala v Poličských strojírnách naposledy předloni 9. září, kdy v jejich areálu explodovalo 320 tun střelného prachu a střecha odlétla o desítky metrů (o neštěstí jsme psali zde).
Při výbuchu a následném požáru se popálili dva zaměstnanci, kteří materiál převáželi na paletách do skladu. Kontejnery z haly výbuch rozmetal po okolí v okruhu dvou set metrů. Obří plameny zapálily i okolní lesní porost. Bezdýmný prach zničil pouze jeden ze skladů, jelikož okolní objekty byly v bezpečné vzdálenosti. Následky zmírnily i ochranné zemní a betonové valy v sousedství. V Bořinách žije asi 80 obyvatel, které výbuch neohrozil.
Výbuch v Poličských strojírnách 9. září 2015
V roce 2007 výbuch granátu při demontáži v Poličských strojírnách vážně zranil dvě ženy. Horší následky si vyžádala nehoda v červenci 1996, kdy se vznítily výbušniny používané pro výrobní účely. Jeden člověk uhořel, pět bylo zraněno.
Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba. Dnes produkuje také pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.
Areál u Poličky, ve kterém došlo k výbuchu.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz