Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soutěž na bourání torza haly vypíší radní znovu. Chyboval úředník

  15:00
Pardubickým radním se vůbec nelíbí, jak úředníci připravili výběr firmy, která má bourat torzo haly u Tyršových sadů. Soutěž se tak bude opakovat. Ta původní je podezřelá a primátorka ji chce prošetřit.

Výběrové řízení zakázky na demolici torza sportovní haly v Pardubicích se bude opakovat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když se radní dozvěděli, jak úředníci připravili demolici torza nedostavěné haly v centru města, byli nepříjemně překvapeni. Nechápali, proč v soutěži vyhrála firma Sk Eko, která chtěla práce provést za zhruba dva miliony, když společnost Kovošrot Jarý radnici prý nabízela, že halu zlikviduje za cenu získaného železa.

"Vůbec jsem neměl tušení, že nějaká soutěž proběhla. Když jsem si to přečetl v novinách, jímala mě hrůza. Nemůžeme vyhazovat miliony z okna. Musíme soutěž zopakovat," uvedl radní za TOP 09 Jan Němec.

Podobný názor má také primátorka Štěpánka Fraňková. Ta chce však jít ještě mnohem dále. Nechá prý podezřelou zakázku, na které by město evidentně tratilo, prošetřit.

"Ráda bych, abychom celou záležitost dopodrobna rozklíčovali. Vypsat nové výběrové řízení ano, ale tím to nepokládám za vyřešené," napsala primátorka v SMS z Bruselu, kde je na pracovní cestě.

"Vůbec se mi to nelíbí. Pánové to nepřipravili dobře, musíme s tím něco udělat," uvedl také náměstek primátorky Jiří Rozinek, který má na starosti městskou kasu a snaží se šetřit, kde se dá.

Vše je v rovině tvrzení proti tvrzení

V celém případě hraje klíčovou roli Petr Jarý ze stejnojmenného kovošrotu. Ten totiž tvrdí, že opakovaně oslovoval šéfa odboru majetku a investic Jiřího Čáně s tím, že chce jít do soutěže a že halu zlikviduje zadarmo.

"Několikrát jsme kontaktovali oddělení investic magistrátu města, včetně pana Jiřího Čáně," uvedl Jarý v dopise, který napsal všem zastupitelům.

Jak se hledala firma na demolici torza haly

Pardubická radnice nemusela kvůli tomu, že šlo o zakázku malého rozsahu, vypisovat klasické otevřené výběrové řízení. Pouze oslovila pět vybraných firem, které předložily nabídky. Po otevření obálek vyhrála firma Sk Eko, která nabídla necelé dva miliony korun. Přitom majitel firmy Kovošrot Jarý Petr Jarý říká, že odpovědnému úředníkovi Jiřímu Čáňovi několikrát zopakoval, že na stavbě je tolik železa, že by boural jen za jeho získání. Šéf odboru majetku a investic Čáň nevysvětlil, proč pardubickou firmu neoslovil.

V něm znova zopakoval, že město nemusí za demolici platit nic. "Z dostupných informací a z naší kalkulace víme naprosto jistě, že bychom za likvidaci haly, odvoz odpadu a následné terénní úpravy od města nepožadovali ani korunu," uvedl Jarý.

Sám Čáň uvádí, že s Jarým nekomunikoval a že po soutěži se může každý vytasit s tím, že by nabídl lepší cenu. Ovšem jeho vysvětlení, proč nepozval do soutěže i osvědčenou pardubickou firmu, moc nepřesvědčilo. "Už si nevzpomínám," řekl.

Politici se od chyby Čáně distancují

A právě vlivný úředník má podle všech oslovených politiků za vypsání zakázky odpovědnost.

"Firmy zvou do soutěže úředníci, kteří tomu rozumí. My jako politici do toho prakticky nezasahujeme. Jsem z celé věci rozčílený. Vůbec jsem neměl o nabídce pana Jarého ponětí, teď vypadáme jako blbci," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Petr Jarý však trvá na tom, že na radnici o jeho nabídce museli odpovědní lidé vědět.

"Volal jsem na magistrát každých 14 dní jako magor, s panem Čáněm byl v kontaktu i můj společník," říká rozhořčený Jarý a řada politiků mu věří.

"Když jsem si ten článek četl, dělalo to na mě dojem, že pan Jarý je skutečně spravedlivě rozhořčen. Těžko by si něco takového vymyslel," uvedl náměstek Rozinek.

Ten zároveň potvrzuje, že Jiří Čáň se osobně účastní porad vedení města a materiály o podobných veřejných soutěžích předkládá právě on. "Taková je praxe," řekl.

Soutěž kritizují i další náměstci primátorky František Brendl a Michal Koláček. Hlavně ten první je poměrně ostrý.

"Podle mých informací bylo chyb při zadání soutěže více. Můžeme jen doufat, že v tom nebyl úmysl. Jako nejhorší vidím to, že neoslovíme pardubickou firmu, která pro město už dělala," říká Brendl s tím, že chybu udělal i náměstek Tauber.

"Musí na úředníky dohlížet." Koláček pak také vidí chybu na straně Čáně. "Říkal mi, že si prý nevzpomněl, že mu pan Jarý dával nabídku. Je to faux pas. Chyba se ale může stát každému," řekl.

Chybu Čáně potvrzuje i náměstek Tauber, který má likvidaci haly ve své gesci. "Já do výběru firem nijak nezasahuji," uvedl a hned doplnil, že Čáně ale nemůže nějak výrazně trestat. Není prý k dispozici důkaz, že o nabídce Jarého věděl. "Je to slovu proti slovu. Nikde nic písemného není. Těžko s tím něco naděláme," dodal Tauber.

Čáň nařčení z pochybení odmítá

Sám Čáň pak říká, že vše proběhlo podle platných zákonů. To ostatně nezpochybňuje ani Jarý, jen nechápe, proč jeho firma nebyla mezi pěti pozvanými, které o zakázku soutěžily.

 "To mně hlava nebere," řekl. Ohledně zakázek vypisovaných pardubickým magistrátem se však o Jiřím Čáňovi, který ve funkci na radnici velmi zbohatl, nemluví zdaleka poprvé.

MF DNES se už v létě 2009 pokusila dát dohromady příjmy a výdaje Jiřího Čáně za předcházejících pět let a z výpočtů vyšlo, že úředníkovi se nedaří doložit zisk zhruba sedmi milionů korun, a to i poté, co bylo započteno 10 milionů korun, které měl Čáň údajně získat prodejem akcií pardubického obchodního domu Pyramida a za které mimo jiné koupil luxusní vilu v Mikulovicích.

"Novinářům už nic říkat nebudu. Jediný, komu k tomu něco povím, budou orgány v trestním řízení, pokud bude třeba," reagoval Jiří Čáň na dotaz novinářů, zda je ochoten doložit své příjmy.

Čáň tvrdí, že ho několikrát prověřovala, ale na nic nekalého nepřišla. Přesto po posledních komunálních volbách hlavně náměstek primátorky František Brendl hodně stál o to, aby Čáň ve funkci, kde dohlíží nad městskými zakázkami, skončil. Neuspěl. Politici se totiž spokojili s dokumenty, které jim vlivný úředník předložil.

"Je to klíčová osoba. Neumím si představit, že by z radnice nyní odešel," uvedl k tomu tehdy například náměstek Jindřich Tauber.

  • Nejčtenější

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední změny. Železničáři jsou před startem největší rekonstrukce v historii

12. června 2024  11:35

Česká železnice se připravuje na největší investiční akci ve své historii. Správa železnic co...

Starostové vyhlížejí autostrádu na Brno, podle ŘSD stavbě pomůže liniový zákon

19. června 2024  9:27

Zatímco Vysoké Mýto a Litomyšl se do dvou až tří let patrně dočkají dálnice, auta od Svitav na Brno...

„Nebyla v pořádku.“ ČT se omluvila exposlanci Severovi za reportáž o jeho stíhání

18. června 2024  16:55

Bývalý poslanec KDU-ČSL Pavel Severa se po bezmála dvou a půl letech dočkal omluvy České televize...

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

První trénink? Nasazení hráčů bylo perfektní, liboval si pardubický asistent

18. června 2024  9:18

Noví trenéři, k tomu hromada nových hráčů, ať už „hotových“ posil, mladíků z dorostu nebo i odjinud...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...