Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Místo hřiště a zeleně bude na pardubickém Židově bytovka. Lidem navzdory

  9:02
Zelené prostranství mezi domy na pardubickém Židově může být brzy minulostí. Developerská firma chce ve vnitrobloku postavit bytovku. Proti plánům se postavili lidé z okolních domů, podepisují i petici. Podle politiků však zřejmě neuspějí. Úřadům se maximálně povede původní záměry architektů o něco seškrtat.

Vnitroblok na pardubickém Židově poskytuje bez nadsázky oázu uprostřed města. To se má ale změnit. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vnitroblok mezi ulicemi Sakařova, Ve Lhotkách, Sezemická a Bezdíčkova na pardubickém Židově lze bez velké nadsázky označit jako reklamu na bydlení ve větším městě. Má trávník, břízy, branky na fotbal a lavičky. Idylka uprostřed zástavby.

Není se tak čemu divit, že se tamní obyvatelé zhrozili, když se dozvěděli, že se na jejich dvorku má stavět činžovní dům.

„Tato čtvrť má svůj ráz, všechny domy mají podobnou architekturu a tyto lokální zelené plochy. Nerozumíme tomu, že magistrát dovolí zelenou plochu zničit. Mělo to zůstat jako nezastavitelná plocha,“ uvedla pro Deník, který na kauzu upozornil, tamní obyvatelka Jana Křenková. Podobných hlasů zaznívá z okolních činžáků i rodinných domů ovšem daleko více.

Nicméně situace pro starousedlíky nevypadá úplně dobře. Zřejmě neexistují páky, které by mohly stavbu zastavit.

„Já ty lidi chápu. Mně by se taky nelíbilo, kdyby někdo chtěl stavět pod okny. Bohužel pro ty lidi však plány investora ničemu neodporují. My jako magistrát navíc v celé věci nemáme žádné slovo. Účastníkem řízení bude městský obvod, a jinak to bude čistě věcí státní správy,“ uvedl náměstek primátora odpovědný za územní plánování Petr Kvaš z ODS.

Jeho slova už potvrdilo první vyjádření úřadů, a to Odboru hlavního architekta pardubické radnice. Jeho vedoucí Zuzana Kavalírová totiž oznámila, že stavba je možná.

„Ve stabilizovaném území se zástavba na volných pozemcích připouští, pokud je v souladu se stanoveným funkčním využitím – zde se jedná o plochu bydlení vícepodlažní sídlištní. Nelze striktně říct, že takový pozemek není možné zastavět,“ uvedla Kavalírová s tím, že celou věc bude mít na stole ještě Komise pro architekturu a urbanismus, která je poradním orgánem rady města.

Jejím členem je i bývalý radní a zastupitel města architekt Milan Košař. Ten proti plánům developera vystupuje a odmítá se s nimi smířit. 

„Podle mne je to špatný nápad. Těm lidem se výstavbou zjevně sníží kvalita bydlení. Navíc tyto tlaky na zástavbu vnitrobloků se začínají objevovat i jinde v Pardubicích. Je to špatná cesta, brát lidem zeleň a stromy a dávat jim před okna další beton,“ uvedl Košař, pro kterého je na celé věci pikantní, že dům navrhuje pro firmu jeho dlouholetý přítel a politický souputník Aleš Klose.

Oba dva se spolu nedávno vzdali mandátů zastupitele, které získali v dresu sdružení Pardubáci. „Klose kreslí, Košař nadává, to je docela paradoxní,“ komentoval situaci Kvaš.

Komise plány okleštila, na víc zřejmě nemá sílu

Nicméně ani zmíněná komise, která zasedala ve čtvrtek odpoledne, neměla alespoň zatím sílu stavbu zastavit. Dá se říct, že její členové se spíše soustředili na minimalizaci škod. 

„Shodli jsme se na tom, že výstavba je v daném místě možná. Ovšem také jsme vyzvali investora, aby ještě zvážil rozsah hmoty, kterou plánuje vystavět. A to jak do výšky, tak do objemu. Zástupci firmy nám slíbili, že nám vyhoví a plány upraví podle našich požadavků,“ uvedl předseda komise a pardubický zastupitel za hnutí ANO Jaroslav Menšík.

Že by to tak mělo být, potvrzuje i náměstek primátora Kvaš. „Developeři berou stanovisko komise většinou vážně,“ doplnil politik z ODS.

Situace tak zjevně směřuje k tomu, že nakonec se ve vnitrobloku stavět bude. Byť třeba starostka prvního obvodu Alena Stehnová s tím také nesouhlasí. „Myslím si, že bude ráz vilové čtvrti nabourán a je to proti všem urbanistickým zásadám,“ uvedla politička z ANO.

Podle zástupců investora však na zmíněném místě vyroste kvalitní architektura, a lidé by tak neměli mít zbytečně strach. „Nehodláme tam postavit nic horšího, než co v okolí už je. Naopak si myslíme, že architektura bude kvalitnější a architektonicky hodnotnější než to, co tam vzniklo v 70. letech,“ uvedl pro Deník jednatel pardubické společnosti Hac Jiří Horák, který obhajuje i rovnou střechu objektu, kterých je však v širokém okolí minimum.

„Moderní bytový dům by měl mít plochou střechu, na které umíme pracovat se srážkovou vodou a zelení,“ dodal.

Situace jako na Židově se nejspíš bude opakovat i v dalších částech města. Ceny bytů neustále rostou, je po nich poptávka, a tak developeři hledají každé místečko, kde se dá něco postavit.

Nedávno lidé třeba odmítli přístavbu nad barem RoadCafé v Hronovické ulici, na kterém majitelka chtěla postavit byty. Lidé z vedlejšího paneláku se však tvrdě postavili proti a zatím u úřadů uspěli.

A ani tím to nekončí. Mluví se například o snaze stavět na volné parcele za činžáky u Matičního jezera nebo na konci Labské ulice.

„Tam developer chce na břehu Chrudimky postavit terasovitou rezidenci o čtyřech patrech. Dům se tam absolutně nehodí a také si moc neumím představit, co by výstavba dalších desítek bytů udělala s tamní dopravou,“ dodala starostka Stehnová.

  • Nejčtenější

Stegosaurus se skluzavkou stál sedm milionů. Stal se terčem kritiky i posměchu

11. května 2024

Premium Už nejen opoziční zastupitelé upozorňují na vysokou cenu nového hřiště v pátém pardubickém obvodě....

Kvůli požadavkům armády obchvat postaví blíž k obcím u letiště, starostové zuří

15. května 2024  16:55

Nová varianta jihozápadního obchvatu Pardubic se nelíbí obcím Starý Mateřov a Staré Jesenčany....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památkově chráněné nádraží hyzdí reklamy. Musíme platit daně, hájí se vlastníci

13. května 2024  11:39

Nádraží v Ústí nad Orlicí, zapsané na seznam kulturních památek, zůstává opuštěné. Aktivisté, kteří...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Pardubicích se začnou rychle rozšiřovat zóny placeného parkování

14. května 2024  11:38

Doba, kdy se dalo v širším centru Pardubic odstavit auto zadarmo, končí. Obvody zvýší počet ulic,...

Začíná dohadování o stamilionech na obchvat Mýta, kraj nabídl 200 milionů

18. května 2024  9:42

Pardubický kraj připravil návrh memoranda, kterým by se stát, kraj a Vysoké Mýto zavázaly vybudovat...

Hyka dlouhodobou smlouvu v Pardubicích nedodrží. Odchází do Sparty

17. května 2024  21:13,  aktualizováno  21:36

Hokejový útočník Tomáš Hyka předčasně skončil v Pardubicích a v extralize bude pokračovat v dresu...

Koridor mezi Českou Třebovou a Olomoucí čeká test ETCS, v noci a bez omezení

17. května 2024  16:46

Strojvedoucí některých vlaků na hlavním železničním koridoru mezi Českou Třebovou a Olomoucí se v...

Rallye podle vlaku. Nezvyklý závod veteránů zpestří den plný páry v Žamberku

17. května 2024  13:44

Neobvyklý závod krásných strojů se v sobotu pojede mezi Hradcem Králové a Žamberkem. Posádky...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....