Sochy z morového sloupu v Poličce převezli navždy na hrad Svojanov

  19:04aktualizováno  19:04
Tři nejzničenější sochy jednoho z nejkrásnějších barokních sloupů v republice se na něj zpátky už nevrátí. Plastiky svatého Karla Boromejského, svatého Šebestiána a svatého Víta se z Poličky v pátek navždy přestěhovaly na hrad Svojanov.

Svatý Vít byl ubytován v přístřešku na hradě Svojanov jako poslední ze tří soch z Poličky. | foto: Miloš Dempír

"Už na morovém sloupu nebudou. Až seženeme peníze, uděláme kopie originálů," řekla vedoucí odboru úseku územního rozvoje a životního prostředí na poličské radnici Marta Mastná.

Oprava celého sloupu na náměstí bude stát od 10 až 12 milionů korun. Radnice doufá, že se podaří získat peníze z norských fondů.

Fotogalerie

Změnu prostředí pro umístění rozpadajících se soch tří světců doporučili památkáři.

"Pro sochy byl vybudován speciální přístřešek na nádvoří bývalého poplužního dvora v areálu hradu. Vzniklo zde ideální prostředí v suchém a závětrném prostoru. Při vstupu do areálu je každý návštěvník uvidí," řekl kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.

Hrad má sice spoustu vnitřních prostor, kde by mohly být, ale restaurátor trval na tom, že musí být venku a pod střechou. Jestliže byly několik staletí venku, pak by v interiéru trpěly. 

Morový sloup v Poličce

Byl vytvořený v letech 1727-31 jako dík za ochránění města před morem roku 1713. Jeho architektonickou kompozici pravděpodobně navrhl přední český architekt František Maxmilián Kaňka, sochy vytesal Jiří František Pacák z Litomyšle. Náklady na pořízení sloupu sice přesáhly 6000 zlatých, což představovalo příjem města z poddanských dávek z celého panství za zhruba deset let, Polička však získala památku dodnes patřící k vrcholům barokního sochařství. Autor mědirytiny Michal Rentz z Kuksu, dvorní rytec hraběte Šporka, o ní napsal, že "v celém Českém království nemohu také říci, kde by se dal spatřiti nádhernější pomník".

Transport soch se uskutečnil pod vedením restaurátora Petra Glásera bez problémů. Nejtěžší sochou je svatý Vít - váží jednu tunu. Zbývající sochy -  svatý Šebestián a svatý Karel Boromejský váží přes půl tuny.

"V budoucnosti, až město Polička získá finanční prostředky, budou sochy přímo na hradě restaurovány a návštěvníci budou moci v přímém přenosu sledovat průběh restaurování," dodal Miloš Dempír.

S restaurováním plastik se nedá počítat hned v příštím roce, stejně jako s replikami na poličském náměstí. Zdržení snad dojmu z pohledu na sousoší jinak s deseti sochami tolik neublíží.

"Sloup je pořád pěkný, zvláště laik na první pohled změny na sloupu o výšce 22 metrů nepozná," řekla Marta Mastná.

Město se pustilo do opravy národní kulturní památky proto, že její havarijní stav již ohrožoval kolemjdoucí. Radnice letos zaplatila 907 tisíc korun za nejnutnější restaurátorské práce. Nakonec také získala 300 tisíc korun od ministerstva kultury, takže nemusela platit celou částku ze svého.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz