Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Mezi nové Národní kulturní památky míří hrady, kostely i středověký důl

  18:08
Vláda zítra rozhodne o tom, jaké památky se zapíší na oficiální seznam nových Národních kulturních památek. O místo na prestižním seznamu usiluje mimo jiné i jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách – Český Šternberk či románský kostel sv. Jakuba ze 12. století v Jakubu u Kutné Hory.

Hrad Český Šternberk - Hrad Český Šternberk. (5.7.2006) | foto: František Záruba

Dosavadní seznam Národních kulturních památek, který podle internetových stránek Národního památkového ústavu čítá 207 položek, by se v případě schválení návrhu mohl rozšířit o 29 dalších, jež se s výjimkou metropole nacházejí ve všech krajích Česka.

Na seznamu by se tak mohl objevit i jeden z nejzachovalejších českých hradů – Kost nebo archeologické naleziště Dolní Věstonice včetně souboru nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů.

Podle Jana Cieslara, mluvčího ministerstva kultury kultury, které objekty na seznam navrhuje, by se novými Národními kulturními památkami mohla stát například řada kostelů, například bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě u Uherského Hradiště.

. INFOGRAFIKA: NÁVRH NÁRODNÍCH KULTURNÍCH PAMÁTEK

Vláda by podobně mohla zviditelnit také hrad Grabštejn na Liberecku a zámky Orlík na Písecku a Humprecht na Jičínsku.

Technickými památkami, jež by na seznam mohly být rovněž zařazeny, jsou například středověký důl Jeroným v Čisté na Sokolovsku, rudá Věž smrti v Ostrově nad Ohří u Karlových Varů nebo vodní elektrárna v Třeštině na Šumpersku. Ministerstvo navrhuje na seznam zařadit rovněž Národní dům v Prostějově a Lískovu vilu v Ostravě.

Za Národní kulturní památky stát vyhlašuje památky přesahující regionální význam a dokumentující nejdůležitější etapy historie, kultury a vývoje civilizace.

. Přehled možných budoucích národních kulturních památek

PRAHA:
- v kraji nebude vyhlášena žádná nová Národní kulturní památka

STŘEDOČESKÝ KRAJ:
Hrad Český Šternberk - jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách. Původně raně gotický hrad z roku 1214, jeho stavební vývoj byl v podstatě dokončen v pozdní gotice, pozdější stavební úpravy se věnovaly už jen k úpravám vnitřních prostor.
Kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory - románský kostel z roku 1165 patří k nejvýznamnějším památkám stavitelství 12. století. Unikátní je zachovalá vnější sochařská výzdoba s figurálními plastikami.
Kostel sv. Mikuláše ve Vinci - pozdně románský kostel z druhé poloviny 12. století s bohatou výzdobou interiéru i exteriéru. Současná podoba pochází z doby kolem roku 1240.

JIHOČESKÝ KRAJ:
Vodní mlýn v Hoslovicích - unikátní památka dokládající vývoj lidové architektury a technického vybavení vesnických mlýnů. Pochází nejspíše z druhé poloviny 16. století, první zmínka o mlýnu pochází z roku 1654.
Zámek Orlík - původní hrad byl zmiňován už v polovině 13. století, po požáru v polovině 16. století získal současný půdorys. Současná romantická gotizující přestavba pochází z první poloviny 19. století.
Klášter premonstrátů v Milevsku - byl založen v roce 1184, románská bazilika Navštívení Panny Marie a zejména starší kostel sv. Jiljí patří k nejvýznamnějším stavbám poslední čtvrtiny 12. století v ČR.

PLZEŇSKÝ KRAJ:
Selský dvůr v Plzni-Bolevci - autenticky dochovaný příklad tradičních selských dvorů budovaných na Plzeňsku v období tzv. lidového klasicismu. Dvůr existoval už ve středověku, současná podoba je z počátku 19. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích - patří k vynikajícím stavbám pozdního baroka v Čechách. Postaven byl podle plánů Kiliána Ignáce Diezenhofera z roku 1729, na počátku 20. století jej restauroval architekt Bedřich Ohmann.

KARLOVARSKÝ KRAJ:
Klášter premonstrátů v Teplé - klášter byl založen koncem 12. století. Kostel vysvěcený roku 1232 je prvním halovým trojlodím v Čechách a představuje doklad přechodu od románského k raně gotickému slohu. Je také ukázkou průběžného stavebního vývoje, který se zde zastavil až ve 20. století.
Středověký důl Jeroným v Čisté - důlní dílo určené pro těžbu cínu pochází z 15. až 16. století. Díky dochování v původním stavu patří důl k nejvýznamnějším technickým památkám Evropy.
Rudná věž smrti v Ostrově nad Ohří - rudná věž z 50. let 20. století je dokladem perzekuce politických vězňů a připomíná oběti, jež zemřely následkem vyčerpání a ozáření.

ÚSTECKÝ KRAJ:
Kostel sv. Floriána v Krásném Březně - původně zámecká kaple postavená v letech 1601 až 1603. Představuje jedinečný příklad tzv. saské renesance, podporované šlechtici luterského vyznání. Význam stavby z hlediska výtvarného umění přesahuje území ČR.

LIBERECKÝ KRAJ:
Kostel sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí - kostel s bohatou vnitřní výzdobou byl postaven nad hrobem svaté Zdislavy (svatořečené roku
1995). Patří k předním stavbám barokního stavitelství ve střední Evropě.
Hrad Grabštejn - patří k nejstarším hradům severních Čech. V letech 1564 až 1569 byl přestavěn na renesanční sídlo, z původní stavby se zachovala velká okrouhlá věž a většina obvodového zdiva. Renesanční podobu si zachoval dodnes.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:
Zámek v Novém Městě nad Metují - původní tvrz z počátku 16. století byla ještě v druhé polovině téhož století renesančně rozšířena. Přestavbou prošel i ve druhé polovině 17. století, v letech 1909 až 1911 byl obnoven v barokním duchu podle plánů Dušana Jurkovče. Interiéry měl na starosti Pavel Janák.
Hrad Kost - založen asi v první polovině 14. století, po roce 1370 byl radikálně přestavěn, v první polovině 16. století přibylo renesanční křídlo. Po požáru roku 1635 byl jen minimálně využíván, díky čemuž jde o jeden z nejzachovalejších hradů bez pozdějších úprav.
Zámek Humprecht - lovecký zámeček, vynikající ukázka stavby vytvořené pro občasné využívání. Postaven v roce 1667, současnou podobu získal o 13 let později po požáru střechy a následné opravě.
Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově - dřevěný kostel postavený asi v roce 1177, dnešní podoba je z doby po požáru v roce 1449. Nejstarší autenticky dochovaný dřevěný kostel je výjimečnou ukázkou lidové architektury.

PARDUBICKÝ KRAJ:
Radnice v Poličce - barokní komplex radnice se dvěma kašnami, morovým sloupem a sochou sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Jedinečně organický soubor radnice a soch se zcela vyrovná nejhonosnějším šlechtickým sídlům.

VYSOČINA:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné - na místě kostela z počátku 13. století byla na počátku 18. století postavena barokní stavba podle plánů architekta Dominika d'Angeliho. Kostel je jednou z nejvýznamnějších budov vzniklých mimo okruh předních zemských architektů.
Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě - raně gotická stavba byla založena současně s městem ve 40. letech 13. století, dostavována byla postupně do závěru 14. století. Monumentální stavba je architektonickým dílem středoevropského významu.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ:
Zámek Slavkov u Brna - na jeho místě stála od 13. století komenda Řádu německých rytířů. Pozdější renesanční sídlo bylo v závěru 17. století přestavěno podle projektu italského architekta Domenika Martinelliho. V barokní podobě zámek představuje významné šlechtické sídlo.
Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách - vznikl po roce 1713 na místě dvou starších kostelů, poničených za třicetileté války. Kostel projektoval Jan Blažej Santini-Aichel, je jedním z nejvýraznějších barokních areálů tohoto typu na Moravě.
Archeologické naleziště Dolní Věstonice včetně souboru nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů - patří mezi nejvýznamnější naleziště
pozůstatků života člověka starší doby kamenné v Evropě. Jsou zde dochovány zbytky obydlí, lovecké kořisti i doklady uměleckého cítění.

OLOMOUCKÝ KRAJ:
Národní dům v Prostějově - postaven v letech 1905 až 1907 podle návrhu Jana Kotěry. Na výtvarném výrazu domu se podíleli malíři Jan Preisler, František Kysela a sochaři František Sucharda a Bohumil Kafka.
Vodní elektrárna v Třeštině - budova je pozoruhodným dílem české meziválečné architektury, turbína s příslušenstvím z let 1932 až 1933 pochází z ČKD Praha a ČKD Blansko.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:
Lískova vila v Ostravě
- vila vyprojektovaná v roce 1935 bratry Šlapetovými a postavená o rok později představuje jeden z ojedinělých příkladů organicky zaměřeného funkcionalismu na území severní Moravy.

ZLÍNSKÝ KRAJ:
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě - původně rozsáhlý cisterciácký klášter dokončený ve 40. letech 13. století na poutním místě, spojovaném s působením Cyrila a Metoděje. Klášter byl poškozen husity, kostel byl obnoven koncem 16. století. Současná podoba je z přelomu 17. a 18. století.
Evangelický kostel ve Velké Lhotě - jednopatrový roubený kostel z roku 1783, poslední autenticky dochovaný evangelický kostel s typickými rysy chudých roubených kostelů té doby. Jde o výjimečný doklad lidové architektury.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Za smrt Kellnera na Aljašce zřejmě mohl pilot. Neměl dobrý výcvik, píše úřad

Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další...

Letní počasí vydrží do pátku, pak přijde déšť. V pondělí se zase oteplí

Přímý přenos Ve čtvrtek a v pátek bude slunečno s nejvyššími teplotami okolo 27 stupňů. Na víkend se ale zatáhne a ochladí, v sobotu...

Češi pijí i v práci. Může jít o úlevu od chronického stresu, říká adiktolog

Až 82 procent Čechů si podle svých slov občas přihne alkoholu. Na jeho spotřebu však má vliv nejen jejich současná...

OBRAZEM: Bezovka nabízí úkryt 2,5 tisícům lidí. Je domovem papoušků a rybiček

Ačkoli byl protiatomový kryt Bezovka na pražském Žižkově postaven v padesátých letech minulého století, stále je v...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...