Mezi nové Národní kulturní památky míří hrady, kostely i středověký důl

  18:08aktualizováno  18:08
Vláda zítra rozhodne o tom, jaké památky se zapíší na oficiální seznam nových Národních kulturních památek. O místo na prestižním seznamu usiluje mimo jiné i jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách – Český Šternberk či románský kostel sv. Jakuba ze 12. století v Jakubu u Kutné Hory.

Hrad Český Šternberk - Hrad Český Šternberk. (5.7.2006) | foto: František Záruba

Dosavadní seznam Národních kulturních památek, který podle internetových stránek Národního památkového ústavu čítá 207 položek, by se v případě schválení návrhu mohl rozšířit o 29 dalších, jež se s výjimkou metropole nacházejí ve všech krajích Česka.

Na seznamu by se tak mohl objevit i jeden z nejzachovalejších českých hradů – Kost nebo archeologické naleziště Dolní Věstonice včetně souboru nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů.

Podle Jana Cieslara, mluvčího ministerstva kultury kultury, které objekty na seznam navrhuje, by se novými Národními kulturními památkami mohla stát například řada kostelů, například bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě u Uherského Hradiště.

. INFOGRAFIKA: NÁVRH NÁRODNÍCH KULTURNÍCH PAMÁTEK

Vláda by podobně mohla zviditelnit také hrad Grabštejn na Liberecku a zámky Orlík na Písecku a Humprecht na Jičínsku.

Technickými památkami, jež by na seznam mohly být rovněž zařazeny, jsou například středověký důl Jeroným v Čisté na Sokolovsku, rudá Věž smrti v Ostrově nad Ohří u Karlových Varů nebo vodní elektrárna v Třeštině na Šumpersku. Ministerstvo navrhuje na seznam zařadit rovněž Národní dům v Prostějově a Lískovu vilu v Ostravě.

Za Národní kulturní památky stát vyhlašuje památky přesahující regionální význam a dokumentující nejdůležitější etapy historie, kultury a vývoje civilizace.

. Přehled možných budoucích národních kulturních památek

PRAHA:
- v kraji nebude vyhlášena žádná nová Národní kulturní památka

STŘEDOČESKÝ KRAJ:
Hrad Český Šternberk - jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách. Původně raně gotický hrad z roku 1214, jeho stavební vývoj byl v podstatě dokončen v pozdní gotice, pozdější stavební úpravy se věnovaly už jen k úpravám vnitřních prostor.
Kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory - románský kostel z roku 1165 patří k nejvýznamnějším památkám stavitelství 12. století. Unikátní je zachovalá vnější sochařská výzdoba s figurálními plastikami.
Kostel sv. Mikuláše ve Vinci - pozdně románský kostel z druhé poloviny 12. století s bohatou výzdobou interiéru i exteriéru. Současná podoba pochází z doby kolem roku 1240.

JIHOČESKÝ KRAJ:
Vodní mlýn v Hoslovicích - unikátní památka dokládající vývoj lidové architektury a technického vybavení vesnických mlýnů. Pochází nejspíše z druhé poloviny 16. století, první zmínka o mlýnu pochází z roku 1654.
Zámek Orlík - původní hrad byl zmiňován už v polovině 13. století, po požáru v polovině 16. století získal současný půdorys. Současná romantická gotizující přestavba pochází z první poloviny 19. století.
Klášter premonstrátů v Milevsku - byl založen v roce 1184, románská bazilika Navštívení Panny Marie a zejména starší kostel sv. Jiljí patří k nejvýznamnějším stavbám poslední čtvrtiny 12. století v ČR.

PLZEŇSKÝ KRAJ:
Selský dvůr v Plzni-Bolevci - autenticky dochovaný příklad tradičních selských dvorů budovaných na Plzeňsku v období tzv. lidového klasicismu. Dvůr existoval už ve středověku, současná podoba je z počátku 19. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích - patří k vynikajícím stavbám pozdního baroka v Čechách. Postaven byl podle plánů Kiliána Ignáce Diezenhofera z roku 1729, na počátku 20. století jej restauroval architekt Bedřich Ohmann.

KARLOVARSKÝ KRAJ:
Klášter premonstrátů v Teplé - klášter byl založen koncem 12. století. Kostel vysvěcený roku 1232 je prvním halovým trojlodím v Čechách a představuje doklad přechodu od románského k raně gotickému slohu. Je také ukázkou průběžného stavebního vývoje, který se zde zastavil až ve 20. století.
Středověký důl Jeroným v Čisté - důlní dílo určené pro těžbu cínu pochází z 15. až 16. století. Díky dochování v původním stavu patří důl k nejvýznamnějším technickým památkám Evropy.
Rudná věž smrti v Ostrově nad Ohří - rudná věž z 50. let 20. století je dokladem perzekuce politických vězňů a připomíná oběti, jež zemřely následkem vyčerpání a ozáření.

ÚSTECKÝ KRAJ:
Kostel sv. Floriána v Krásném Březně - původně zámecká kaple postavená v letech 1601 až 1603. Představuje jedinečný příklad tzv. saské renesance, podporované šlechtici luterského vyznání. Význam stavby z hlediska výtvarného umění přesahuje území ČR.

LIBERECKÝ KRAJ:
Kostel sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí - kostel s bohatou vnitřní výzdobou byl postaven nad hrobem svaté Zdislavy (svatořečené roku
1995). Patří k předním stavbám barokního stavitelství ve střední Evropě.
Hrad Grabštejn - patří k nejstarším hradům severních Čech. V letech 1564 až 1569 byl přestavěn na renesanční sídlo, z původní stavby se zachovala velká okrouhlá věž a většina obvodového zdiva. Renesanční podobu si zachoval dodnes.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:
Zámek v Novém Městě nad Metují - původní tvrz z počátku 16. století byla ještě v druhé polovině téhož století renesančně rozšířena. Přestavbou prošel i ve druhé polovině 17. století, v letech 1909 až 1911 byl obnoven v barokním duchu podle plánů Dušana Jurkovče. Interiéry měl na starosti Pavel Janák.
Hrad Kost - založen asi v první polovině 14. století, po roce 1370 byl radikálně přestavěn, v první polovině 16. století přibylo renesanční křídlo. Po požáru roku 1635 byl jen minimálně využíván, díky čemuž jde o jeden z nejzachovalejších hradů bez pozdějších úprav.
Zámek Humprecht - lovecký zámeček, vynikající ukázka stavby vytvořené pro občasné využívání. Postaven v roce 1667, současnou podobu získal o 13 let později po požáru střechy a následné opravě.
Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově - dřevěný kostel postavený asi v roce 1177, dnešní podoba je z doby po požáru v roce 1449. Nejstarší autenticky dochovaný dřevěný kostel je výjimečnou ukázkou lidové architektury.

PARDUBICKÝ KRAJ:
Radnice v Poličce - barokní komplex radnice se dvěma kašnami, morovým sloupem a sochou sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Jedinečně organický soubor radnice a soch se zcela vyrovná nejhonosnějším šlechtickým sídlům.

VYSOČINA:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné - na místě kostela z počátku 13. století byla na počátku 18. století postavena barokní stavba podle plánů architekta Dominika d'Angeliho. Kostel je jednou z nejvýznamnějších budov vzniklých mimo okruh předních zemských architektů.
Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě - raně gotická stavba byla založena současně s městem ve 40. letech 13. století, dostavována byla postupně do závěru 14. století. Monumentální stavba je architektonickým dílem středoevropského významu.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ:
Zámek Slavkov u Brna - na jeho místě stála od 13. století komenda Řádu německých rytířů. Pozdější renesanční sídlo bylo v závěru 17. století přestavěno podle projektu italského architekta Domenika Martinelliho. V barokní podobě zámek představuje významné šlechtické sídlo.
Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách - vznikl po roce 1713 na místě dvou starších kostelů, poničených za třicetileté války. Kostel projektoval Jan Blažej Santini-Aichel, je jedním z nejvýraznějších barokních areálů tohoto typu na Moravě.
Archeologické naleziště Dolní Věstonice včetně souboru nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů - patří mezi nejvýznamnější naleziště
pozůstatků života člověka starší doby kamenné v Evropě. Jsou zde dochovány zbytky obydlí, lovecké kořisti i doklady uměleckého cítění.

OLOMOUCKÝ KRAJ:
Národní dům v Prostějově - postaven v letech 1905 až 1907 podle návrhu Jana Kotěry. Na výtvarném výrazu domu se podíleli malíři Jan Preisler, František Kysela a sochaři František Sucharda a Bohumil Kafka.
Vodní elektrárna v Třeštině - budova je pozoruhodným dílem české meziválečné architektury, turbína s příslušenstvím z let 1932 až 1933 pochází z ČKD Praha a ČKD Blansko.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:
Lískova vila v Ostravě
- vila vyprojektovaná v roce 1935 bratry Šlapetovými a postavená o rok později představuje jeden z ojedinělých příkladů organicky zaměřeného funkcionalismu na území severní Moravy.

ZLÍNSKÝ KRAJ:
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě - původně rozsáhlý cisterciácký klášter dokončený ve 40. letech 13. století na poutním místě, spojovaném s působením Cyrila a Metoděje. Klášter byl poškozen husity, kostel byl obnoven koncem 16. století. Současná podoba je z přelomu 17. a 18. století.
Evangelický kostel ve Velké Lhotě - jednopatrový roubený kostel z roku 1783, poslední autenticky dochovaný evangelický kostel s typickými rysy chudých roubených kostelů té doby. Jde o výjimečný doklad lidové architektury.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Najdete na iDNES.cz