Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turisté klepají na Lázku marně, místo otevřené rozhledny vidí hlavně zmar

  12:01
Rozhledna Lázek u Lanškrouna je opět zavřená a pustne. Vyhlídka v soukromých rukou častěji mění majitele, než aby vítala turisty. O areál jeho vlastník nejeví zájem.

Když se na začátku minulého století Češi a Němci přeli o nadvládu nad nejvyšším vrcholem Zábřežské vrchoviny, nejvíc na to doplácela tamní rozhledna z roku 1912. Čechy postavená patnáctimetrová dřevěná věž se některým Němcům natolik nezamlouvala, že musela být kvůli poškození uzavřena a po šesti letech stržena. Až v roce 1933 se Klubu českých turistů podařilo rozhlednu na Lázku obnovit.

Dnes je rozhledna opět uzavřena a majitel ji nechává chátrat. „Vypadá to tady jako po velkém flámu, který skončil minulou noc. Jak to mohl někdo nechat dovést do takového stavu,“ zlobí se pan Jan, který před pár dny na Lázek přijel s rodinou ze Zábřeha. V hodnocení současného stavu není daleko od pravdy.

Cedule na hlavních vratech sice už z dálky hlásí, že za plotem je soukromý pozemek a dál je vstup zakázán, všechno ostatní však navozuje atmosféru náhlého úprku.

Za prvním otevřeným zamřížovaným oknem chaty to vypadá, jako by si obsluha jen na chvíli odskočila. U výčepu se lesknou vyrovnané půllitry, láhve s alkoholem jsou nedopité a elektrická fritéza s ohřívačem hot dogů je stále zapojená v zásuvce.

Bizarně působí i vybavení, které po sobě zanechal majitel či poslední provozovatel Lázku. Hned pod rozhlednou leží ladem velká vířivka, která evidentně několik měsíců slouží jako odpadkový koš.

Podivná atmosféra dýchá na člověka i při pohledu zpoza plotu. Sádrové sloupy v antickém stylu střídají na volném prostranství před chatou figury sedících lvů, řady váz a desítky židlí potažených bílou, již notně zašlou koženkou. Tomu všemu dominuje vypuštěný bazén, který je v kontrastu s citlivou horskou architekturou Reichlovy chaty, navržené architektem Jaroslavem Stejskalem, autorem Kramářovy chaty na nedalekém Suchém vrchu.

Dobrým dojmem nepůsobí ani okolní soukromé pozemky obehnané plotem s ostnatým drátem a opatřené výstražnými tabulkami, které návštěvníky varují před elektrickým ohradníkem a zakazují mu vstoupit.

Za socialismu chata dlouhé roky spadala pod lokomotivní depo Nymburk. Od 90. let Lázek vystřídal několik majitelů, v roce 2015 chatu s rozhlednou za 2,5 milionu korun v opakované dražbě koupila pražská společnost Paper Black. „Lázek bude žít a po dlouhé době opět sloužit tak, jak bychom si to všichni přáli,“ slibovali tehdejší majitelé.

Od té doby však firma několikrát změnila jednatele a rozhledna se otvírala jen nárazově na několik málo měsíců. Četné zápisy ve vrcholové knize dokumentují rozčarování turistů. „Zklamání – nepořádek a zavřeno. Ještěže jsme sem netáhli děti,“ napsali Ilona a Jiří. „Bývalo to tu super před 25 lety. Teď oči pro pláč,“ zanechali vzkaz v létě další turisté.

Rozhlednu někdo vykradl

Opuštěná rozhledna se už několikrát stala obětí vandalů a zlodějů. Naposledy letos na Velikonoce. „Vykradenou rozhlednu objevil náhodný turista. Hned jsme se pokoušeli dovolat panu majiteli na všech možných číslech, ale nereagoval. Policii se ho podařilo kontaktovat snad až přes datovou schránku nebo vzkazem na dveřích. Od té doby se vlastně nic neděje, jen přibyl jeden zámek u vstupní brány, aby se do areálu nedalo dostat,“ řekl starosta Cotkytle Lukáš Vávra.

Podle obchodního rejstříku firmu Paper Black vlastní třicetiletý Libor Brunclík z Hradištka ve Středočeském kraji. Jediné telefonní číslo, které je zveřejněné na facebookovém profilu rozhledny, již neexistuje. Poslední aktivitu provozovatelé rozhledny projevili loni v srpnu, kdy návštěvníky zvali na pivo nebo grilovanou klobásu.

Stav rozhledny není lidem v okolí lhostejný. Podle Petry Klementové z Informačního centra v Lanškrouně není v sezoně den, aby se na rozhlednu někdo neptal.

„Loňská sezona fungovala prakticky bez problémů. Proč je zavřeno, nevíme, majitel nekomunikuje,“ řekla Klementová. Podle ní na Lázek lidé stejně jezdí, neboť úchvatný výhled na pohoří Králického Sněžníku, Hrubého Jeseníku, na Železné hory a při dobré viditelnosti i na Krkonoše či Svatý Kopeček u Olomouce za to stojí.

Přáním starostů okolních obcí je, aby se rozhledna opět otevřela a byla v rukou někoho zodpovědnějšího. „O Lázek jsme jako dobrovolný svazek obcí usilovali už v minulosti, když byl na prodej. Bohužel jsme v dražbě neuspěli. Pro celé Lanškrounsko je veliká škoda, že takto atraktivní turistický cíl pustne a chátrá. Bohužel nemáme partnera k jednání,“ řekl starosta Lanškrouna Radim Vetchý. Nevyloučil však, že bude-li Lázek s přilehlou Reichlovou chatou opět na prodej, nezůstane svazek obcí nečinný.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

V Pardubicích se srazil nákladní vlak a rychlík. Čtyři mrtví, desítky zraněných

5. června 2024  23:28,  aktualizováno  6.6 10:57

V Pardubicích u nové zastávky v centru města se před středeční půlnocí čelně srazil noční rychlík s...

Nehodu zavinil vlak RegioJetu, projel na červenou. Zemřely Ukrajinky a Slovenky

6. června 2024  10:38,  aktualizováno  18:21

Za noční srážku vlaků v Pardubicích může souprava RegioJetu, která projela návěstidlo na signál...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

Za brutální vraždu dostali muži 26 a 18 let, mrtvolu uvařili a rozlili na polích

6. června 2024  10:33,  aktualizováno  14:14

Ke svému konci dospělo soudní líčení v případě mimořádně brutální vraždy v Pohodlí na Svitavsku....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Lokomotivy se podařilo odtrhnout, provoz na trati bude omezen i v pátek

6. června 2024  9:36,  aktualizováno  23:09

Správa železnic odstraňuje následky po tragické noční srážce vlaků na nově vybudované zastávce...

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Hokejový útočník Smejkal se vrací ze zámoří, stal se posilou Pardubic

13. června 2024  17:18

Hokejisty extraligových Pardubic posílí reprezentační útočník Jiří Smejkal, který v minulé sezoně...

Spoj do Pardubic lidem nechybí, žádané autobusy do Brna ale váznou

13. června 2024  15:07

Lidé z Moravské Třebové a Jevíčka na Svitavsku dojíždějí za prací nebo do škol do Pardubic...

Pardubice dostanou náhradu za most Kapitána Bartoše, má být hotový do roka

13. června 2024  11:40

Pokud půjde vše dobře, Pardubice budou mít do roka provizorní most přes Labe. Postaví ho vedle...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...