Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Fakultní nemocnice v Hradci Králové | foto: Ladislav Pošmura

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

  • 151
Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět začátkem června v pardubické nemocnici a má trvalé následky. Hradecká nemocnice tehdy rodičku jedoucí z rychnovské nemocnice nepřijala z důvodu vyčerpané kapacity.

Žena byla nakažená streptokokem a lékaři v Pardubicích po porodu podle dostupných informací neudělali u dítěte včas testy na zjištění přítomnosti streptokoka.

Antibiotika kvůli tomu nasadili antibiotika později, než měli. Dítě utrpělo těžké poškození mozku. Rodina zažalovala pardubickou nemocnici, případ vyšetřuje policie.

Fakultní nemocnice ze sousedního krajského města ve svém prohlášení uvedla, že rodičku nemohla přijmout, protože měla kapacitu porodních lůžek a boxů zaplněnou.

„Je běžnou praxí, že v těchto případech jsou rodičky převáženy přímo do pardubické nemocnice,“ uvedla fakultní nemocnice s tím, že pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a tamní lékaři měli informace o přítomnosti streptokoka v těle ženy.

„Pokud by byl avizován akutní stav, nesmí jej odmítnout žádné zdravotnické zařízení od Rychnova počínaje, my jsme takové avizo neměli,“ řekl k tomu ředitel Fakultní nemocnice Vladimír Palička na tiskové konferenci.

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Tu svolali zástupci Pardubického kraje, který je zřizovatelem nemocnice, kde se dítě narodilo.

Palička dodal, že vzdálenost z Rychnova do Pardubic či Hradce je prakticky stejná. „Jestli jela z Rychnova tam nebo tam, nezměnilo nic na časovém běhu událostí,“ uvedl ředitel.

Převoz pacientky sanitou záchranné služby z Vamberka do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích byl dlouhý 54 kilometrů a trval celkem 51 minut.

Rychnovská nemocnice ženu odmítla přijmout s tím, že šlo o předčasný porod, pro který není vybavena. Žena totiž rodila ve 33. týdnu těhotenství. A předtím byla vyšetřována ve fakultní nemocnici. „Šlo o konziliární vyšetření, nepřevzali jsme ji do péče,“ uvedl k tomu Palička.

Ředitelé pardubické i hradecké nemocnice a hejtmani Pardubického i Královéhradeckého kraje se dohodli, že se pokusí urychlit vyšetření celého případu od chvíle, kdy žena nastoupila do vozu záchranářů ve Vamberku až po okamžik, kdy se dítě ocitlo v kritickém stavu.

„Pardubický kraj požádá rodičku, aby vydala souhlas tím, že všichni mohou poskytnou zdravotní dokumentaci a tu bychom rádi předali ministerstvu zdravotnictví pro kompletní posouzení,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Otec dítěte se ale později nechal slyšet, že politikům nevyhoví. „Po poradě s panem právníkem jsme se rozhodli, že dokumentaci hejtmanství vydávat nebudeme. Samozřejmě policii ji vydáme,“ řekl v České televizi.