Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Muzea v pondělí otvírají. Lidé uvidí 3D Baťovu kancelář i hony

  9:57
Během druhého květnového pondělí se za dodržování hygienických podmínek otevřou muzea. To ve Vysokém Mýtě přivítá návštěvníky výstavou o automobilce Tatra. Na pardubickém zámku už nyní vsadili na výstavu fotografií z oblíbené zábavy - parforsních honů.

Poslední parforsní hony se konaly na podzim roku 1913. | foto: Josef Pírka

Prostorná fordka Tomáše Bati připomínala víc kancelář než auto. Tehdejší vysokomýtská Sodomkova karosárna vyrobila na míru pro zlínského podnikatele karoserii, pod níž se vešla dvě lůžka a kancelář, z níž Baťa na svých cestách pracoval.

„Auto se bohužel nedochovalo, několik fotek ale ano. Ty jsme poskytli specializované firmě, která nám k výstavě o tatře připravila 3D pojízdnou animaci. Kdo si nasadí 3D brýle, do Baťovy fordky se virtuálně dostane,“ řekl ředitel vysokomýtského Regionálního muzea Jiří Junek.

Velkým lákadlem bude také nová výstava Tatra a karosáři, která odstartuje právě v pondělí.

Všude samozřejmě platí hygienická pravidla, tedy nošení roušek, dodržování rozestupů a používání dezinfekce, které mají muzea dostatek. Od soboty 16. května se také otevře Barokní areál ve Vraclavi, který pod vysokomýtské muzeum spadá. Má však jen víkendový provoz, proto se otevře až následující sobotu.

Kašpárek bude hrát v Ústí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí se pro návštěvníky otevře také v pondělí. „Přestože jsme i v době uzavření muzea s našimi příznivci díky sociálním sítím kontakt neztratili, těšíme se na osobní setkání. I proto otevíráme hned, jak je to možné, tedy značně netradičně v pondělí,“ uvádí ředitel muzea Radim Urbánek.

Kastelán Svojanova: Bude méně akcí

Na Svojanově, který si loni prohlédlo rekordních 80 tisíc návštěvníků, přišli od půlky března na vstupném o 1,5 milionu korun. „Je to citelná ztráta, ročně hospodaříme se 7,5 milionem korun. Od konce února k nám stihlo přijít jen 500 návštěvníků, za normálních okolností bychom teď byli zhruba na 15 až 18 tisících. Bohužel na žádnou pomoc od vlády nedosáhneme. Zapomněli na nás,“ říká kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír, který brány hradu otevře 12. května.

Dvouměsíční výpadek vám tedy pořádně znepříjemní život.
Určitě, protože my jsme se dostali do situace, kdy s žádnými penězi od nikoho počítat nemůžeme. Vláda pomáhá státním památkovým objektům z programu ministerstva kultury, naopak soukromé památky mohou žádat o náhrady mezd z ministerstva práce. Na objekty ve vlastnictví města se nevztahuje nic.

Projeví se výpadek i v sezoně?
Do konce června máme všechny plánované akce zrušené. Dál vidím problém hlavně v nejistotě. Pořádat větší akce pro 100 až 150 lidí nemá smysl.

Plánované letní akce tedy zrušíte?
Ty nákladnější si nebudeme moct při omezeném počtu lidí dovolit. Bude záležet na pravidlech. Náklady hlavně na účinkující jsou obrovské. Umím si představit, že bude méně kejklířů, protagonistů nebo akce bude místo dvoudenní jen jednodenní. Na druhou stranu neplánujeme zkracovat sezonu ani zdražovat vstupné. 

Těšil jste se hlavně na zářijové oslavy 110 let od zakoupení hradu městem Poličkou, je to tak?
Chtěli jsme akci uspořádat první zářijový víkend. Pokud to situace neumožní, oslavíme až 111. výročí příští rok.

Hlavně pro ty nejmenší je určená výstava Kašpárku, hraj!, na které spolupracovalo Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou. Až do 13. září si tak návštěvníci Hernychovy vily užijí okouzlující atmosféru loutek a rodinných loutkových divadel. 

V obou patrech se návštěvníci budou potkávat s kašpárky, čerty, vodníky, princeznami a dalšími tradičními, ale i neobvyklými pohádkovými postavami. Většinu exponátů dodalo Muzeum hraček – Rychnov nad Kněžnou.

Bohatě je na výstavě zastoupen fenomén tzv. rodinných loutkových divadel. Nejvíce těchto stolních divadel pochází z 1. poloviny 20. století, ale k vidění jsou i kousky z konce 19. století.

„Bohužel jsme hygienickými nařízeními omezeni, co se využití interaktivních prvků týká, i tak má ale tato nádherná výstava co nabídnout,“ doplňuje muzejní pedagožka a kurátorka výstavy Dana Morávková. 

Po vynucené přestávce pokračuje také úspěšná výstava stavebnice Merkur. V rámci doprovodného programu výstavy mají pracovníci muzea připraveno několik akcí. Bude-li vývoj situace pozitivní, pokusí se muzeum co nejvíce z těchto akcí uspořádat.

Zámek zkrášlí velkoformátové fotografie honů

Zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů ožívá v nové výstavě Parforsní hony v Pardubicích, která je nově k vidění a volně přístupná veřejnosti v zámecké Open Air Galerii Parkán.

„Pardubice jsou letos Evropským městem koní. Proto jsme se rozhodli ukázat výběr z nejpůsobivějších snímků parforsních honů na Pardubicku. Připomenout, že před více než sto lety se Pardubice, tehdy malé posádkové město, proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými parforsními hony,“ popisuje výstavu ředitel muzea Tomáš Libánek.

Hony představovaly vrcholnou společenskou událost, na níž se pravidelně scházeli příslušníci nejvyšších aristokratických kruhů a důstojníci zdejší posádky. Dvorním fotografem parforsní společnosti se stal Josef Pírka. 

„Prokázal nejen mimořádnou řemeslnou zručnost, ale také umělecký talent, díky němuž dokázal mistrně zachytit atmosféru a kouzlo okamžiku,“ vysvětluje jedna z kurátorek výstavy Renáta Tetřevová.

Loutkářské muzeum sníží vstupné

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se po nucené pauze otevře také v pondělí. Vzhledem k hygienickým opatřením, která jsou stále v platnosti i kvůli tomu, že ve stálé expozici chystají pracovníci poměrně významné změny, bude muzeum loutek nejspíše do 21. června otevřeno v omezeném rozsahu, to znamená, že bude otevřena pouze část muzea.

Určitě budou otevřeny sezonní výstavy Ultrafialové retro a Hnízdo pro duši, návštěvníci budou moci užívat slunečného počasí na terasách a k dispozici jim bude i obchod. Herny zůstanou z hygienických důvodů zavřené. Do 21. června bude také upravené vstupné, a to základní za 50 korun a snížené za 30 korun.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Vadná nabíječka mobilu zapálila dům, škoda se odhaduje na tři miliony

Střechu rodinného domu ve Vysokém Mýtě zachvátil ve středu dopoledne požár. Jeho příčinou byla nejspíš závada na...

Vlaky mezi Čechy a Moravou jezdí, koridor stál kvůli poruše trakčního vedení

Provoz na železničním koridoru spojujícím Čechy a Moravu byl v sobotu zastaven na více než šest hodin. Před sedmou ráno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

Nákup bez prodavačky, v Pardubickém kraji funguje první samoobslužný obchod

V Bítovanech na Chrudimsku si lidé opět pohodlně nakoupí. A to nejen v klasické otvírací době, ale také pozdě večer,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidovém půstu připravila Chrudim největší pouť v historii města

Mix hlasité hudby, rachotu atrakcí a vůně trdelníků, klobás, kebabu i cukrové vaty přiláká o víkendu do centra Chrudimi...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Ztratil se senior s Alzheimerem, v řepce ho našel vrtulník s termovizí

Seniora s Alzheimerovou chorobou hledali policisté na Orlickoústecku poté, co se nevrátil z tradiční procházky. Muže ve...

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

Chystaná stavba D35 by mohla odkrýt pozůstatky vyhynulého chobotnatce

V lesích mezi Českou Třebovou a Svitavami možná dodnes pod nánosy hlíny leží kostra vyhynulého chobotnatce. Dokládá to...

Přehrady Fest startuje na sečské pláži, návštěvníci se při něm hned svlaží

Po dvou letech, které z pohledu hudebních festivalů byly smutné, jede letošní sezona naplno. Dokazuje to i fakt, že už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...