Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muzea v pondělí otvírají. Lidé uvidí 3D Baťovu kancelář i hony

  9:57
Během druhého květnového pondělí se za dodržování hygienických podmínek otevřou muzea. To ve Vysokém Mýtě přivítá návštěvníky výstavou o automobilce Tatra. Na pardubickém zámku už nyní vsadili na výstavu fotografií z oblíbené zábavy - parforsních honů.

Poslední parforsní hony se konaly na podzim roku 1913. | foto: Josef Pírka

Prostorná fordka Tomáše Bati připomínala víc kancelář než auto. Tehdejší vysokomýtská Sodomkova karosárna vyrobila na míru pro zlínského podnikatele karoserii, pod níž se vešla dvě lůžka a kancelář, z níž Baťa na svých cestách pracoval.

„Auto se bohužel nedochovalo, několik fotek ale ano. Ty jsme poskytli specializované firmě, která nám k výstavě o tatře připravila 3D pojízdnou animaci. Kdo si nasadí 3D brýle, do Baťovy fordky se virtuálně dostane,“ řekl ředitel vysokomýtského Regionálního muzea Jiří Junek.

Velkým lákadlem bude také nová výstava Tatra a karosáři, která odstartuje právě v pondělí.

Všude samozřejmě platí hygienická pravidla, tedy nošení roušek, dodržování rozestupů a používání dezinfekce, které mají muzea dostatek. Od soboty 16. května se také otevře Barokní areál ve Vraclavi, který pod vysokomýtské muzeum spadá. Má však jen víkendový provoz, proto se otevře až následující sobotu.

Kašpárek bude hrát v Ústí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí se pro návštěvníky otevře také v pondělí. „Přestože jsme i v době uzavření muzea s našimi příznivci díky sociálním sítím kontakt neztratili, těšíme se na osobní setkání. I proto otevíráme hned, jak je to možné, tedy značně netradičně v pondělí,“ uvádí ředitel muzea Radim Urbánek.

Kastelán Svojanova: Bude méně akcí

Na Svojanově, který si loni prohlédlo rekordních 80 tisíc návštěvníků, přišli od půlky března na vstupném o 1,5 milionu korun. „Je to citelná ztráta, ročně hospodaříme se 7,5 milionem korun. Od konce února k nám stihlo přijít jen 500 návštěvníků, za normálních okolností bychom teď byli zhruba na 15 až 18 tisících. Bohužel na žádnou pomoc od vlády nedosáhneme. Zapomněli na nás,“ říká kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír, který brány hradu otevře 12. května.

Dvouměsíční výpadek vám tedy pořádně znepříjemní život.
Určitě, protože my jsme se dostali do situace, kdy s žádnými penězi od nikoho počítat nemůžeme. Vláda pomáhá státním památkovým objektům z programu ministerstva kultury, naopak soukromé památky mohou žádat o náhrady mezd z ministerstva práce. Na objekty ve vlastnictví města se nevztahuje nic.

Projeví se výpadek i v sezoně?
Do konce června máme všechny plánované akce zrušené. Dál vidím problém hlavně v nejistotě. Pořádat větší akce pro 100 až 150 lidí nemá smysl.

Plánované letní akce tedy zrušíte?
Ty nákladnější si nebudeme moct při omezeném počtu lidí dovolit. Bude záležet na pravidlech. Náklady hlavně na účinkující jsou obrovské. Umím si představit, že bude méně kejklířů, protagonistů nebo akce bude místo dvoudenní jen jednodenní. Na druhou stranu neplánujeme zkracovat sezonu ani zdražovat vstupné. 

Těšil jste se hlavně na zářijové oslavy 110 let od zakoupení hradu městem Poličkou, je to tak?
Chtěli jsme akci uspořádat první zářijový víkend. Pokud to situace neumožní, oslavíme až 111. výročí příští rok.

Hlavně pro ty nejmenší je určená výstava Kašpárku, hraj!, na které spolupracovalo Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou. Až do 13. září si tak návštěvníci Hernychovy vily užijí okouzlující atmosféru loutek a rodinných loutkových divadel. 

V obou patrech se návštěvníci budou potkávat s kašpárky, čerty, vodníky, princeznami a dalšími tradičními, ale i neobvyklými pohádkovými postavami. Většinu exponátů dodalo Muzeum hraček – Rychnov nad Kněžnou.

Bohatě je na výstavě zastoupen fenomén tzv. rodinných loutkových divadel. Nejvíce těchto stolních divadel pochází z 1. poloviny 20. století, ale k vidění jsou i kousky z konce 19. století.

„Bohužel jsme hygienickými nařízeními omezeni, co se využití interaktivních prvků týká, i tak má ale tato nádherná výstava co nabídnout,“ doplňuje muzejní pedagožka a kurátorka výstavy Dana Morávková. 

Po vynucené přestávce pokračuje také úspěšná výstava stavebnice Merkur. V rámci doprovodného programu výstavy mají pracovníci muzea připraveno několik akcí. Bude-li vývoj situace pozitivní, pokusí se muzeum co nejvíce z těchto akcí uspořádat.

Zámek zkrášlí velkoformátové fotografie honů

Zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů ožívá v nové výstavě Parforsní hony v Pardubicích, která je nově k vidění a volně přístupná veřejnosti v zámecké Open Air Galerii Parkán.

„Pardubice jsou letos Evropským městem koní. Proto jsme se rozhodli ukázat výběr z nejpůsobivějších snímků parforsních honů na Pardubicku. Připomenout, že před více než sto lety se Pardubice, tehdy malé posádkové město, proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými parforsními hony,“ popisuje výstavu ředitel muzea Tomáš Libánek.

Hony představovaly vrcholnou společenskou událost, na níž se pravidelně scházeli příslušníci nejvyšších aristokratických kruhů a důstojníci zdejší posádky. Dvorním fotografem parforsní společnosti se stal Josef Pírka. 

„Prokázal nejen mimořádnou řemeslnou zručnost, ale také umělecký talent, díky němuž dokázal mistrně zachytit atmosféru a kouzlo okamžiku,“ vysvětluje jedna z kurátorek výstavy Renáta Tetřevová.

Loutkářské muzeum sníží vstupné

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se po nucené pauze otevře také v pondělí. Vzhledem k hygienickým opatřením, která jsou stále v platnosti i kvůli tomu, že ve stálé expozici chystají pracovníci poměrně významné změny, bude muzeum loutek nejspíše do 21. června otevřeno v omezeném rozsahu, to znamená, že bude otevřena pouze část muzea.

Určitě budou otevřeny sezonní výstavy Ultrafialové retro a Hnízdo pro duši, návštěvníci budou moci užívat slunečného počasí na terasách a k dispozici jim bude i obchod. Herny zůstanou z hygienických důvodů zavřené. Do 21. června bude také upravené vstupné, a to základní za 50 korun a snížené za 30 korun.

  • Nejčtenější

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

Most na vytíženém tahu na Moravu je ve špatném stavu, čeká se na dostavbu D35

Přes 30 let stará estakáda, která je součástí obchvatu Moravské Třebové, vykazuje dle expertního posouzení vady. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) však bezpečnost provozu na mostě ohrožena...

18. července 2024  7:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Na D11 „tankodromem“. Kraj nestíhá opravy, peníze někdy nerozděluje správně

Část krajských silnic je v hrozném stavu. Politici tvrdí, že opravy nestíhají, není na ně dost peněz a kapacit. Případ zničené cesty III/32728 z Přelouče k dálnici D11 však ukazuje, že způsob výběru...

21. července 2024  8:36

Do Sportovního parku se vrací olympiáda, nabídne přenosy z Paříže

Ve Sportovním parku Pardubice se na začátku srpna představí 60 klubů z krajského města a okolí. Letošní ročník navíc nabídne také přenosy z letní olympiády v Paříži přímo v parku Na Špici.

20. července 2024  9:33

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...