Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muzea v pondělí otvírají. Lidé uvidí 3D Baťovu kancelář i hony

  9:57
Během druhého květnového pondělí se za dodržování hygienických podmínek otevřou muzea. To ve Vysokém Mýtě přivítá návštěvníky výstavou o automobilce Tatra. Na pardubickém zámku už nyní vsadili na výstavu fotografií z oblíbené zábavy - parforsních honů.

Poslední parforsní hony se konaly na podzim roku 1913. | foto: Josef Pírka

Prostorná fordka Tomáše Bati připomínala víc kancelář než auto. Tehdejší vysokomýtská Sodomkova karosárna vyrobila na míru pro zlínského podnikatele karoserii, pod níž se vešla dvě lůžka a kancelář, z níž Baťa na svých cestách pracoval.

„Auto se bohužel nedochovalo, několik fotek ale ano. Ty jsme poskytli specializované firmě, která nám k výstavě o tatře připravila 3D pojízdnou animaci. Kdo si nasadí 3D brýle, do Baťovy fordky se virtuálně dostane,“ řekl ředitel vysokomýtského Regionálního muzea Jiří Junek.

Velkým lákadlem bude také nová výstava Tatra a karosáři, která odstartuje právě v pondělí.

Všude samozřejmě platí hygienická pravidla, tedy nošení roušek, dodržování rozestupů a používání dezinfekce, které mají muzea dostatek. Od soboty 16. května se také otevře Barokní areál ve Vraclavi, který pod vysokomýtské muzeum spadá. Má však jen víkendový provoz, proto se otevře až následující sobotu.

Kašpárek bude hrát v Ústí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí se pro návštěvníky otevře také v pondělí. „Přestože jsme i v době uzavření muzea s našimi příznivci díky sociálním sítím kontakt neztratili, těšíme se na osobní setkání. I proto otevíráme hned, jak je to možné, tedy značně netradičně v pondělí,“ uvádí ředitel muzea Radim Urbánek.

Kastelán Svojanova: Bude méně akcí

Na Svojanově, který si loni prohlédlo rekordních 80 tisíc návštěvníků, přišli od půlky března na vstupném o 1,5 milionu korun. „Je to citelná ztráta, ročně hospodaříme se 7,5 milionem korun. Od konce února k nám stihlo přijít jen 500 návštěvníků, za normálních okolností bychom teď byli zhruba na 15 až 18 tisících. Bohužel na žádnou pomoc od vlády nedosáhneme. Zapomněli na nás,“ říká kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír, který brány hradu otevře 12. května.

Dvouměsíční výpadek vám tedy pořádně znepříjemní život.
Určitě, protože my jsme se dostali do situace, kdy s žádnými penězi od nikoho počítat nemůžeme. Vláda pomáhá státním památkovým objektům z programu ministerstva kultury, naopak soukromé památky mohou žádat o náhrady mezd z ministerstva práce. Na objekty ve vlastnictví města se nevztahuje nic.

Projeví se výpadek i v sezoně?
Do konce června máme všechny plánované akce zrušené. Dál vidím problém hlavně v nejistotě. Pořádat větší akce pro 100 až 150 lidí nemá smysl.

Plánované letní akce tedy zrušíte?
Ty nákladnější si nebudeme moct při omezeném počtu lidí dovolit. Bude záležet na pravidlech. Náklady hlavně na účinkující jsou obrovské. Umím si představit, že bude méně kejklířů, protagonistů nebo akce bude místo dvoudenní jen jednodenní. Na druhou stranu neplánujeme zkracovat sezonu ani zdražovat vstupné. 

Těšil jste se hlavně na zářijové oslavy 110 let od zakoupení hradu městem Poličkou, je to tak?
Chtěli jsme akci uspořádat první zářijový víkend. Pokud to situace neumožní, oslavíme až 111. výročí příští rok.

Hlavně pro ty nejmenší je určená výstava Kašpárku, hraj!, na které spolupracovalo Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou. Až do 13. září si tak návštěvníci Hernychovy vily užijí okouzlující atmosféru loutek a rodinných loutkových divadel. 

V obou patrech se návštěvníci budou potkávat s kašpárky, čerty, vodníky, princeznami a dalšími tradičními, ale i neobvyklými pohádkovými postavami. Většinu exponátů dodalo Muzeum hraček – Rychnov nad Kněžnou.

Bohatě je na výstavě zastoupen fenomén tzv. rodinných loutkových divadel. Nejvíce těchto stolních divadel pochází z 1. poloviny 20. století, ale k vidění jsou i kousky z konce 19. století.

„Bohužel jsme hygienickými nařízeními omezeni, co se využití interaktivních prvků týká, i tak má ale tato nádherná výstava co nabídnout,“ doplňuje muzejní pedagožka a kurátorka výstavy Dana Morávková. 

Po vynucené přestávce pokračuje také úspěšná výstava stavebnice Merkur. V rámci doprovodného programu výstavy mají pracovníci muzea připraveno několik akcí. Bude-li vývoj situace pozitivní, pokusí se muzeum co nejvíce z těchto akcí uspořádat.

Zámek zkrášlí velkoformátové fotografie honů

Zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů ožívá v nové výstavě Parforsní hony v Pardubicích, která je nově k vidění a volně přístupná veřejnosti v zámecké Open Air Galerii Parkán.

„Pardubice jsou letos Evropským městem koní. Proto jsme se rozhodli ukázat výběr z nejpůsobivějších snímků parforsních honů na Pardubicku. Připomenout, že před více než sto lety se Pardubice, tehdy malé posádkové město, proslavily po celém Rakousko-Uhersku právě velkolepými parforsními hony,“ popisuje výstavu ředitel muzea Tomáš Libánek.

Hony představovaly vrcholnou společenskou událost, na níž se pravidelně scházeli příslušníci nejvyšších aristokratických kruhů a důstojníci zdejší posádky. Dvorním fotografem parforsní společnosti se stal Josef Pírka. 

„Prokázal nejen mimořádnou řemeslnou zručnost, ale také umělecký talent, díky němuž dokázal mistrně zachytit atmosféru a kouzlo okamžiku,“ vysvětluje jedna z kurátorek výstavy Renáta Tetřevová.

Loutkářské muzeum sníží vstupné

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se po nucené pauze otevře také v pondělí. Vzhledem k hygienickým opatřením, která jsou stále v platnosti i kvůli tomu, že ve stálé expozici chystají pracovníci poměrně významné změny, bude muzeum loutek nejspíše do 21. června otevřeno v omezeném rozsahu, to znamená, že bude otevřena pouze část muzea.

Určitě budou otevřeny sezonní výstavy Ultrafialové retro a Hnízdo pro duši, návštěvníci budou moci užívat slunečného počasí na terasách a k dispozici jim bude i obchod. Herny zůstanou z hygienických důvodů zavřené. Do 21. června bude také upravené vstupné, a to základní za 50 korun a snížené za 30 korun.

  • Nejčtenější

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Schizofrenik za bílého dne zastřelil psychiatra, na trhu pak dav vraha lynčoval

19. června 2024

Premium Máloco tolik otřáslo celým Brnem jako 18. října 1935 vražda doktora Huberta Procházky. Přednosty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

Kulinářský festival, nebo dostihy? Lidé na pardubickém závodišti zažijí obojí

21. června 2024  17:38

Experiment, který by se mohl stát tradicí, otestují v sobotu na pardubickém závodišti pořadatelé...

„Je to složité i na kole.“ Po těžbě vyspravili vozíčkářskou trasu velkými kameny

21. června 2024  13:55

Po vozíčkářské trase vyznačené Klubem českých turistů v lesích u Svitav teď už jen sotva projede...

V kontejneru je pes, volala žena policistům. Podivné zvuky vydávala větev

21. června 2024  8:49

Na pomoc psovi, který uvízl v kontejneru na použitý textil, vyjížděli ve středu večer pardubičtí...

Sezona Dynama skončila ztrátou 7 milionů, Dědek začne jednat o prodeji akcií

20. června 2024  17:32

Pardubické Dynamo má za sebou ekonomicky nejúspěšnější rok pod vládou většinového majitele Petra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...