Pardubice vybírají firmu pro MHD tři roky, neúspěšná se stále odvolává

  15:16aktualizováno  15:16
Šlendrián, byrokracie, neschopnost. Pardubičtí politici se rozčilují, že stát jim už tři roky znemožňuje vybrat firmu, která do vozů městské hromadné dopravy dodá nový moderní odbavovací systém. Nečinnost antimonopolního úřadu navíc podle nich silně ohrožuje čerpání evropských dotací.

Neúspěšná firma se odvolává, výběr nového odbavovacího systému vázne. | foto: iDNES.cz

Na první pohled se to zdá jako nesmysl - Dopravní podnik města Pardubic se už tři roky snaží marně vybrat firmu pro nový odbavovací systém. Navíc konec jinak velmi fádní obchodní soutěže je stále v nedohlednu.

„Firma, která neuspěla v tendru, se odvolává k antimonopolnímu úřadu, čímž uskutečnění projektu oddaluje. Podniku tak hrozí, že nestihne podat žádost o dotaci, na což má čas do konce roku,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš, který v se v debatě o tématu docela rozčílil.

„Proč to firma dělá? Jen tak. Kvůli tomu, že nevyhrála, tak se snaží, aby nevyhrál ani někdo jiný. Prostě klasický naschvál. Nepochopitelné na tom je, že to české zákony umožňují a Úřadu pro hospodářskou soutěž vždy velmi trvá, než se vyjádří. Schizofrenický svět tady nastal,“ uvedl náměstek za ODS s tím, že podobné kauzy notně ztěžují čerpání evropských dotací na tento i mnoho dalších projektů.

„Už tři roky nejsme schopní odbavovací systém vysoutěžit, jsme v područí ÚOHS. Opět jedna z nevítězných firem podala námitku. Přestože už nám jednou úřad řekl, že výběrové řízení bylo v pořádku, firma se znovu odvolala. My budeme čekat 90 dnů, protože orgán má tuhle lhůtu na odpověď,“ doplnil Kvaš s tím, že kvůli přetahování s firmou může město přijít o 30 milionů korun.

Odbavovací systém slouží v pardubické MHD od roku 2006 a dopravní podnik ho chce vyměnit. Náklady na nový jsou právě kolem 30 milionů korun bez DPH. Dotace by mohla vlastní výdaje města výrazně snížit.

„Žádost musí podnik podat do konce roku, její součástí musí být i smlouva o dílo s vybranou firmou,“ řekl ředitel podniku a radní města Tomáš Pelikán.

„Pořád věřím, že ještě máme čas, věřím, že rozkladová komise antimonopolního úřadu rozhodne v náš prospěch. Žádost musíme podat do konce roku, konečný termín dokončení odbavovacího systému je do 31. prosince 2020,“ doplnil Pelikán.

Nový odbavovací systém MHD už podle Kvaše potřebuje a případně ho dopravní podnik, který plně vlastní město, koupí i bez dotací.

„Zahrnovat by měl nové odbavovací terminály, které budou akceptovat bankovní karty, karty různých dopravců, nové palubní počítače do vozidel, nový e-shop pro nákup jízdních dokladů nebo novou dispečerskou aplikaci,“ dodal Pelikán.

Vázne i čerpání dalších milionů

Horší už je, že i kvůli zmíněným potížím silně drhne využívaní peněz určených pro aglomeraci Pardubice - Hradec Králové. Momentálně to nevypadá, že by region dokázal vyčerpat všechny vyčleněné prostředky.

„Probíhají jednání s jednotlivými ministerstvy, aby se ty lhůty pro čerpání maximálně natáhly. Těžko se tak nyní dá říct, o kolik bychom v aglomeraci měli přijít, většinou se na konci období podaří dost zachránit,“ uvedl zastupitel Pardubic za ODS Petr Klimpl.

Kromě Hradce Králové, Pardubic a obou krajů je mohou čerpat také menší města v oblasti, jejich organizace a soukromé firmy na inovace. V celé aglomeraci již bylo vyhlášeno a ukončeno 55 výzev, dalších osm výzev pokračuje. Kladné stanovisko získalo 115 záměrů v částce 3,026 miliardy korun.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

Při srážce na Pardubicku začala hořet felicie, její řidič zemřel

Na silnici č. 35 z Vysoké na Ostřetín na Pardubicku se v úterý v podvečer srazila u obce Vysoká u Holic felicie se...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz