Problémy MHD v Česku: chybí stovky řidičů, současným je kolem padesáti let

  5:01aktualizováno  5:01
V době nízké nezaměstnanosti se s nedostatkem pracovníků potýkají i dopravní podniky českých a moravských měst. Podle Sdružení dopravních podniků (SDP) postrádá 19 největších měst v Česku téměř 950 řidičů MHD. Nejhorší situace je logicky v Praze, kde je nejrozsáhlejší síť hromadné dopravy.

Z oslovených dopravních podniků největších měst hlásí optimální stav pouze v Olomouci.

V Brně aktuálně chybí 60 řidičů, DP měst Liberce a Jablonce jich potřebuje 35, a pražský dopravní podnik (DPP) na dotaz iDNES.cz uvedl, že do optimálního stavu chybí 7 procent. Pokud tedy vycházíme z celkového počtu (4 230 řidičů ke konci listopadu 2018), znamená to, že v metropoli chybí téměř 300 řidičů. 

A to se přitom Praze v poslední době daří počet šoférů postupně navyšovat -  Zatímco v roce 2016 získal DPP za celý rok 353 řidičů, za celý předloňský rok to bylo 470 řidičů a za rok 2018 evidují 559 nových řidičů. Pořád je to ale málo. Proto DPP neustále vylepšuje své náborové kampaně. 

Řidič pražské MHD má mzdu téměř 38 tisíc korun, výrazně zlevněné jízdné i pro rodinné příslušníky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dětskou rekreaci, nebo možnost dotovaného ubytování. DPP navíc vychází vstříc i těm uchazečům, kteří nesplňují požadavky ohledně kvalifikace. Ti mají možnost po absolvování přijímacího řízení nastoupit bezplatně autoškoly. 

Náborový příspěvek až 100 tisíc

Doplnění kvalifikace zdarma nabízí i většina ostatních dopravních podniků v Česku a předhánějí se i v dalších benefitech. V Brně nové řidiče lákají i na náborový příspěvek až 100 tisíc korun, v Plzni přispívají na masáže a wellness pobyty, v Olomouci zařídí zvýhodněný telefonní tarif pro rodinu. V Ústí nad Labem zase současný zaměstnanec za doporučení nového řidiče, který se osvědčí, dostane odměnu 5 tisíc korun.  

Fotogalerie

„Benefitů je velká řada. Ale největším bonusem je to, že vykonáváte práci, která dává smysl,“ napsala iDNES.cz vedoucí zaměstnaneckého oddělení libereckého a jabloneckého dopravního podniku Marcela Minaříková. 

Vzhledem k obecnému nedostatku řidičů (v obou severočeských městech chybí 35 šoférů) lze však o atraktivitě tohoto povolání mezi mladými s úspěchem pochybovat. 

Věkový průměr současných řidičů MHD v České republice je 49 let, Pardubice uvádějí dokonce průměrný věk 53 let. 

Nejnáročnější jsou trolejbusy

„Řidičská populace stárne a dá se předpokládat další zhoršování problémů. Zde by potřebovali dopravci účinnou pomoc od státu, zejména v legislativní oblasti, ale i v oblasti vzdělávání,“ tvrdí ředitel Sdružení dopravních podniků (SDP) Antonín Macháček. Naráží tím na fakt, že řidiči tramvají a trolejbusů musí splňovat vyšší zdravotní nároky než řidiči autobusů.

I proto dopravní podniky žehrají především na nedostatek řidičů trolejbusů.  „Nejvíce postrádáme řidiče či řidičky trolejbusů. Trolejbusová trakce je nejnáročnější z hlediska získání odborné a zdravotní způsobilosti,“ potvrzuje mluvčí brněnského DP Hana Tomaštíková. Řidičů trolejbusů se nedostává i v Ústí nad Labem nebo v Pardubicích.

Spoustu mladých lidí od práce řidiče MHD odrazuje směnný provoz a pracovní víkendy. Přitom právě variabilitu pracovní doby chtějí dopravní podniky využít pro přilákání žen. Někde totiž nabízejí možnost jezdit jen v ranních směnách a tím pádem pak mají více času na děti a domácnost. Nejvíce vstřícní jsou DP v Ostravě a Olomouci, kde jako ženy evidují téměř pětinu svých řidičů. V Praze jezdí 226 řidiček tramvají a 50 žen usedá za volant autobusu.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Skanska opraví D1 u Humpolce. Bez soutěže a za 640 milionů korun

Dělníci začali na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem...

Zakázku na odstranění havarijního stavu na problematickém úseku dálnice D1 u Humpolce přidělilo Ředitelství silnic a...

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

Indické aerolinky Jet Airways pozastavily mezinárodní lety

Zaměstnanci společnosti Jet Airways demonstrují proti snižování platů v indické...

Indická letecká společnost Jet Airways pozastavila své mezinárodní lety. Informují o tom server BBC i další média....

Najdete na iDNES.cz