Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lidé mohou spatřit Litomyšl očima architektů a zajít s nimi na pivo

  13:34aktualizováno  14:34
Světový den architektury si připomínají v republice čtyři desítky měst, ale několikadenní setkání architektů a jejich děl s veřejností v Litomyšli je výjimečné. Akce potrvají od pátku do pondělí.

Bazén v Litomyšli patří také ke stavbám, díky nimž má Litomyšl pověst nejen krásného historického sídla, ale i města, které se vyznačuje kvalitní moderní architekturou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Litomyšl v posledních dvou desetiletích "jela rovnou do stanice Dobrá architektura", jak tvrdí autoři loňské výzvy k Mezinárodnímu dni architektury. Není divu, že se tento svátek právě v Litomyšli mohutně oslavuje. Tento víkend v Litomyšli by si neměli nechat ujít zájemci o architekturu zblízka i zdaleka.

O tom, že se bude Světový den architektury konat vždy první říjnové pondělí rozhodlo mezinárodní shromáždění architektů již v roce 1996, v Česku si ho připomínají některá města až od předloňska. Litomyšl nabízí zájemcům o moderní architekturu a design maratón nejrůznějších akcí podruhé.

Program pod názvem ArchiMyšl 2013 zahájí v pátek od 17 hodin vernisáž výstavy Burian/Křivinka - Architekti v domě U Rytířů.

"Oba architekti jsou právě s Litomyšlí výrazně provázáni a mají zde řadu realizací," řekla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu litomyšlské radnice Michaela Severová.

Večer uvede kino Sokol film Lidský rozměr, který se snaží nalézt odpověď na otázku, zdali jsou města pro auta nebo pro lidi. Film uvede slovo architekta, po skončení projekce následuje beseda.

Víkend bude ve znamení komentovaných prohlídek. Na procházku veřejným městským prostorem mohou zájemci vyrazit s městskou architektkou Zdenkou Vydrovou v sobotu v 11 hodin, sraz bude u sochy Bedřicha Smetany. Na sobotní odpoledne je naplánována od 13 hodin projížďka po litomyšlských stavbách moderní architektury.

Den architektury

Uskuteční se v 41 městech České republiky. V Pardubickém kraji vedle Litomyšle také na dvou dalších místech. Na zastávce Ohrazenice v Semtínské ulici v Pardubicích se setkají v sobotu ve 14 hodin účastníci procházky s architektem Ondřejem Teplým a stavebním historikem Františkem R. Václavíkem. Tématem bude "pardubické Finsko", neboli kolonie finských domků z padesátých let minulého století. Dřevěné patrové dvojdomky tam byly přivezeny skutečně z Finska a přestože měly stát jen 30 let, většina z nich je užívána dodnes. V Lanškrouně v sobotu v 9 hodin začne procházka zámeckými zahradami s architektem Přemyslem Kokešem spojená s diskusí o jejich revitalizaci a budoucí podobě. Sraz je v zámecké zahradě. Chystaný projekt bude tématem příštího zasedání městského zastupitelstva.

"Účastníci projížďky si spolu s odborným komentářem emeritního starosty Miroslava Brýdla a Antonína Dokoupila prohlédnou dvorek pedagogické školy, projdou se podél řeky Loučné, nakouknou do městské sportovní haly, navštíví White Gallery v Osíku, areál bytových domů v lokalitě U Nemocnice, Nový kostel, městský bazén, zimní stadion, sportovní areál Černá hora i internát pedagogické školy," řekla Michaela Severová.

Projít si budou moci i zámecké návrší a regionální muzeum v rekonstrukci. Po dosud rozestavěných objektech bude v neděli odpoledne hned několikrát ve 13, 15 a 17 hodin provádět starosta Michal Kortyš a ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

"Například si prohlédnou kolej, která bude hotová za měsíc, anebo kostel, který bude stavebně dokončen za dva měsíce," řekl Michal Kortyš. Prohlídku objektů na zámeckém návrší, které již prošly rekonstrukcí, zpestří od 14 do 17 hodin improvizační divadlo Paleťáci.

Na sobotní projížďku i nedělní prohlídky zámeckého návrší je z kapacitních důvodů třeba se předem registrovat v informačním centru. Podrobnější informace jsou uvedeny na webu města a plakátech.

Prověří akustiku jantarové komnaty

Atraktivním bodem programu bude pivo s architekty v sobotu v 17 hodin, jemuž předchází o hodinu dříve v nově zrekonstruovaném klenutém sále zámeckého pivovaru vernisáž soutěžních architektonických návrhů na obnovu nábřeží řeky Loučné. Tématem besedy s architekty u piva ve vedlejším sloupového sálu moderované Petrem Volfem bude revitalizace zámeckého návrší, soutěž na obnovu nábřeží řeky Loučná nebo Litomyšlská výzva.

Sobotní večer bude patřit jazzové muzice. Od 19.30 hodin se jantarová komnata v zámecké jízdárně historicky poprvé rozezní hudbou a chystaný koncert bude tak i prověrkou akustiky prostoru. V rámci projektu Jazzové dialogy se představí klavírní duo Emil Viklický a Pavla Schönová, mimo jiné s jejich výjimečnou interpretací skladeb Leoše Janáčka.

ArchiMyšl 2013 zakončí pondělní komentované procházky pro žáky základních a studenty středních škol, které zajišťuje na objednání Městská galerie Litomyšl.

  • Nejčtenější

Rychle se setmělo a Litomyšl zasáhla supercela. Voda a kroupy zaplavily ulice

20. května 2024  15:14,  aktualizováno  16:25

Supercela dorazila v pondělí nad Litomyšl. Voda zaplavila ulice, padaly kroupy. Prudké bouřky s...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Stegosauří prolézačka za miliony zajímá antimonopolní úřad, radnici hrozí pokuta

23. května 2024  16:50

Kauza kolem výstavby hřiště s průlezkou ve tvaru stegosaura na pardubické Dukle začíná nabírat na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtvrtá sezona má čtvrtého viníka. Dlouholetá smlouva v Dynamu neznamená nic

20. května 2024  14:40

V hokejových Pardubicích zase padaly hlavy. Finálovou porážku od Třince odnesl jeden z nejlepších...

Řidič přerazil sloup nízkého napětí a skončil v plotě, nadýchal přes tři promile

24. května 2024  15:44

Opilý řidič Audi A8 ve čtvrtek ráno způsobil nehodu mezi Uherskem a Litětinami na Holicku u...

Překladiště Metrans bude dvakrát větší, kamiony Českou Třebovou zahltit nemají

24. května 2024  12:17

Českotřebovský železniční uzel by se mohl stát největším přepravním centrem nákladní dopravy....

Rasistické nadávky a hrozba smrtí. Za výhrůžky romské rodině muže stíhá policie

24. května 2024  10:01

Z trestného činu výtržnictví a násilí proti skupině obyvatelů obvinila policie osmasedmdesátiletého...

Stegosauří prolézačka za miliony zajímá antimonopolní úřad, radnici hrozí pokuta

23. května 2024  16:50

Kauza kolem výstavby hřiště s průlezkou ve tvaru stegosaura na pardubické Dukle začíná nabírat na...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...