Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pardubice připomenou obří válečný lazaret, vznikne naučná stezka

  16:17
Pardubičtí radní plánují vytvořit novou naučnou stezku, která zájemce provede po temnější části historie města. Zavede je do doby první světové války a přiblíží jim fungování válečné nemocnice, která stála na území dnešního sídliště Dukla. Patřila ve své době k největším na světě a dokázala pojmout až deset tisíc vojáků.

Lazaret čítal 360 různých budov. | foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Pardubice mají hodně bohatou historii. Ovšem některé kapitoly z ní prakticky zmizely. Platí to třeba o obřím vojenském lazaretu, který začal růst za vlakovým nádražím v roce 1914. Po kolosu, který čítal na 360 různých budov, nezbylo prakticky nic. A tak se politici i historici shodli, že by bylo dobré unikátní objekt z první světové války připomenout. K tomu by měla pomoci i naučná stezka.

„Tato část pardubické historie je většině lidí neznámá a tento projekt by ji měl atraktivní a zároveň naučnou formou připomenout. Rádi bychom do projektu zakomponovali prohlídky s průvodcem i akce pro děti a veřejnost, aby zážitek z procházky byl co nejsilnější,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký zvolený za ČSSD.

Prostý výčet čísel ukazuje, že lazaret byl svou velikostí zcela mimořádný. Dokázal pojmout deset tisíc raněných, o které se stalo na tři tisíce doktorů, sester a dalšího personálu. A to v době, kdy Pardubice měly zhruba 22 tisíc obyvatel.

„Vojenská nemocnice plnila za války důležitou sociální a humanitární roli, právě zde byli léčeni ranění vojáci, kteří byli do té doby rozmístěni po veřejných budovách, což samozřejmě ovlivňovalo chod celého města. Nemocnice se skládala z pěti oddělení včetně karantény s vlastní bakteriologickou stanicí. A právě tento název, karanténa, se nakonec vžil jako označení celého zařízení,“ uvedl historik Petr Horák s připomínkou, že většina dřevěných budov byla následně rozmontována a prodána, zbývající sloužily do poloviny 20. století jako domovy pro chudé.

Plánovaná trasa naučné stezky povede po místech spojených s původními objekty Karantény a zájemcům přiblíží nejen její provoz a význam, ale také vliv na běžný život ve městě.

„Trasa bude začínat v ulici Gorkého, u ZŠ Waldorfská, kde se původně nacházela vrátnice s kostelem, a pokračovat bude kolem Hvězdárny barona Artura Krause k ulici Teplého, kde stávala pitevna. Součástí stezky by měly být různé přidružené aktivity určené dětem, případně i nějaká umělecká ztvárnění v prostoru. Na tvorbě se navíc mohou podílet sami občané. Pokud má někdo z veřejnosti k dispozici dobové fotografie či jiné historické dokumenty, budeme moc rádi, pokud se obrátí na Turistické informační centrum Pardubice,“ popsala plány ředitelka Turistického centra a jedna z koordinátorek projektu Miloslava Christová a doplnila, že jednotlivá stanoviště budou vybavena informačními panely, které umožní zájemcům zhlédnout místo v jeho původní podobě.

Téma Karantény je přitom obsáhlé a z historického hlediska zasahuje i do dalších lokalit natolik, že v budoucnu by stezka mohla být doplňována o další aktivity a postupně rozšiřována. „Do přípravy záměru jsme proto zapojili odborníky nejen z Turistického informačního centra, ale také historiky z Univerzity Pardubice, zástupce Národního památkového ústavu či architekty a pracovníky památkové péče radnice,“ sdělil Jakub Rychtecký.

Plány podporuje i Dukla

Záměr získal podporu také u pátého městského obvodu, na jehož území město tento projekt bude budovat. „Daná lokalita si dozajista zaslouží připomenutí. Jsem rád, že se podařilo vymyslet takovouto aktivitu, která nejenže přiblíží dávnou historii, ale zároveň dá veřejnosti možnost trávit volný čas aktivně. Za městský obvod Pardubice V mohu říci, že se budeme snažit přispět k realizaci tohoto projektu a na jeho přípravě v rámci projektového týmu se rádi budeme podílet,“ uvedl starosta městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda.

Maximální náklady na provedení záměru odhaduje radnice na 800 tisíc korun, ale část této částky by chtěla pokrýt prostřednictvím dotace od Pardubického kraje. „Projekt bychom chtěli mít hotov do konce letošního roku, tak abychom tento záměr mohli mít finančně pokryt v rozpočtu města na příští rok a zároveň mohli v rámci lednových výzev podat žádost o dotaci Pardubického kraje, která by nám pomohla pokrýt až 300 tisíc korun, tedy přes třetinu celkové výše nákladů,“ dodal náměstek Rychtecký.

Ideový záměr vytvořit v Pardubicích naučnou stezkou věnovanou tématu Karantény se navíc stane jednou z cest, jak postupně naplňovat strategické cíle města, zejména v oblasti cestovního ruchu a kultury. Vytvoření této stezky je totiž podle vedení magistrátu v souladu se Strategií pro kulturu a kreativitu, jejíž součástí je vypracování koncepce naučných stezek, které povedou napříč městskými obvody a poukážou na kulturní, historické a industriální dědictví města Pardubice. 

„Stezka by se navíc měla stát součástí takzvané Temné turistiky, kterou město plánuje zahrnout do připravované Strategie cestovního ruchu, jejíž součástí bude také stezka Pardubicemi po stopách Silver A týkající se II. světové války,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková a připomněla, že válečná nemocnice na Dukle vznikla v letech 1914 a 1915 a sloužila až do roku 1919. „Tvořila jakési město ve městě, které disponovalo vlastním zázemím včetně drůbežárny, skladů, dílen pro nejrůznější řemesla či pekárny,“ dodala mluvčí.

  • Nejčtenější

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Kvůli požadavkům armády obchvat postaví blíž k obcím u letiště, starostové zuří

15. května 2024  16:55

Nová varianta jihozápadního obchvatu Pardubic se nelíbí obcím Starý Mateřov a Staré Jesenčany....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památkově chráněné nádraží hyzdí reklamy. Musíme platit daně, hájí se vlastníci

13. května 2024  11:39

Nádraží v Ústí nad Orlicí, zapsané na seznam kulturních památek, zůstává opuštěné. Aktivisté, kteří...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Pardubicích se začnou rychle rozšiřovat zóny placeného parkování

14. května 2024  11:38

Doba, kdy se dalo v širším centru Pardubic odstavit auto zadarmo, končí. Obvody zvýší počet ulic,...

Olomoucké béčko bojuje o prvenství ve druhé lize, Příbrami dál hrozí pád

19. května 2024  20:24

Fotbalisté pražské Dukly, kteří již mají jistotu postupu do nejvyšší soutěže, v 29. kole druhé ligy...

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Pardubice - Karviná 4:0, hattrickem se blýskl Krobot, domácí se vyhnou baráži

19. května 2024  19:35

Fotbalisté Pardubic v předposledním 4. kole nadstavbové skupiny o záchranu rozdrtili doma ligového...

Parní romantika ve Vonwillerce přitáhla davy lidí, silniční válce excelovaly

19. května 2024  18:55

Dávnými časy to o víkendu „zavonělo“ v bývalé Vonwillerově továrně v Žamberku. Muzeum starých...

Byt k pronájmu 2+kk
Byt k pronájmu 2+kk

Hýblova, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
10 100 Kč/měsíc

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...