Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Kladrubský hřebčín doplňuje resty pro UNESCO, má na to tři měsíce

  10:07
Do konce ledna musí z Kladrub do Paříže, sídla UNESCO, odejít zpráva, jak hřebčín dopracoval připomínky Výboru Světového kulturního dědictví UNESCO. Ten sice hřebčín na Seznam Světového kulturního dědictví zapsal, ovšem s podmínkou, že dokončí některé náležitosti.

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr, | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Fotogalerie

Když kladrubská krajina neplánovaně proklouzla na Seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, byl to takřka pro všechny šok. Zúčastněné strany totiž počítaly s tím, že přihlášku do UNESCO vypilují a o vstup se kladrubská krajina bude ucházet až v příštím roce.

Jenže komisaři UNESCO se rozhodli poslat krajinu, kde se chovají ušlechtilí starokladrubští koně, do seznamu už letos, ovšem s podmínkou, že Rada památky dopracuje některé úkoly, které z Paříže přišly.

„S řešením připomínek jsme začali už v červnu, když jsme je obdrželi. Jedním z požadavků byla památková ochrana Kladrubského náhonu – to se stalo v létě, kdy byl prohlášen kulturní památkou,“ řekl předseda Rady památky a náměstek hejtmana Roman Línek.

Nyní se rozbíhá rozšíření takzvané nárazníkové zóny, tedy ochranného pásma památky o zhruba 260 hektarech, které řeší podle zákona stavební úřad v Přelouči. V takto vymezené oblasti by do budoucna neměla vyrůst žádná výšková stavba.

Hřebčín musí vypracovat také nový management plán. „To je plán správy celého statku, jeho poslední verze byla z roku 2012 a od té doby se řada věcí změnila,“ řekl Línek.

Hřebčín přejde na rezervační systém

Zápis do UNESCO však přinese i mnoho dalších změn. Hřebčín například vysoutěžil firmu, která zpracuje návštěvnickou strategii. V praxi to znamená, že se zájemci o prohlídku hřebčína, stájí, zámku či kočárovny budou přihlašovat v rezervačním systému.

„Nechceme hřebčín zahltit návštěvníky. Některé památky UNESCO mají zarezervováno na několik týdnů dopředu, například vila Tugendhat,“ řekl náměstek ředitele Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Radek Václavík. Nový rezervační systém chce hřebčín spustit už v nové sezoně 2020.

Komisaři také hřebčínu doporučili, aby zlepšil propagaci a více o hřebčínu informoval jak laickou, tak odbornou veřejnost formou letáků nebo knih.

To však nejsou všechna doplnění, která Výbor Světového kulturního dědictví UNESCO doporučil hřebčínu, respektive Radě památky UNESCO, provést.

„Zpracováváme vyhodnocení rizik, vlivy správy Povodí Labe, provozovatelů vysokého napětí, plán obnovy zeleně či digitalizaci dokumentů a propagaci památky,“ řekl Línek.

Informace o plnění podmínek musí odejít do konce ledna 2020 do centra UNESCO v Paříži. „Vše nemusí být hotové, Výbor Světového kulturního dědictví však chce vidět, jak na jejich podnětech pracujeme,“ řekl Václavík.

Hřebčín vstoupil mezi vyvolené památky začátkem letních prázdnin. Původně přitom vůbec nebyl mezi nominovanými památkami.

Za Česko se o vstup do UNESCO preferovala hlavně česko-německá přihláška Krušnohorských důlních stezek. Ta také se svou žádostí uspěla. K ní však komisaři vytáhli nedopracovanou, ale v kontextu zdařilou přihlášku kladrubské krajiny, která je určená pro chov a výcvik starokladrubských ceremoniálních koní.

Celkově je tak kladrubská krajina 1 111. památkou zapsanou na Seznam Světového kulturního dědictví. Hřebčín si nedávno překvapivý vstup do UNESCO připomínal společnou oslavou s návštěvníky, kteří do areálu rudolfinského hřebčína zavítali.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Autobus v Pardubickém kraji nepřijede, ale lidem to nedá nikdo vědět

Jako by nestačilo, že kvůli nedostatku řidičů ve společnosti BusLine od pondělí nejezdí na východě kraje každý den...

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Stadion je fajn, ale bude to „holobyt“, říká manažer fotbalových Pardubic

Rozporuplné pocity zažívají činovníci i hráči FK Pardubice. Na jednu stranu jsou rádi, že oprava Letního stadionu jde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední šance se ukázat. Sedlák o Coloradu, změně přístupu a osudovém kouči

Premium Na podzim označil NHL za uzavřenou kapitolu. Už si ani nepřipouštěl, že by o něj někdo ze zámoří měl zájem. Když se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Pediatra město marně láká už roky, nově lékařům poskytne i parcelu pro dům

Nedostatek dětských lékařů trápí dlouhodobě nejedno české město. V Lanškrouně na Orlickoústecku nemohou sehnat pediatra...

Přestavbu pardubických automatických mlýnů válka zatím nebrzdí

Chybějící a velmi rychle zdražující materiály ani úbytek ukrajinských dělníků zatím nemají vliv na masivní přestavbu...

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeživší z Ležáků

Když si minulou neděli stovky lidí v Ležákách připomněly osud této osady vypálené nacisty, byla mezi nimi i...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Žena vyrůstala mezi mormony, má dvě stě sourozenců

Nicole Mafi z Utahu se rozmluvila o životě v komunitě mormonů. Od narození jí prý „vymývali“ mozek a věřila všemu, co...