Kladrubský hřebčín doplňuje resty pro UNESCO, má na to tři měsíce

  10:07aktualizováno  10:07
Do konce ledna musí z Kladrub do Paříže, sídla UNESCO, odejít zpráva, jak hřebčín dopracoval připomínky Výboru Světového kulturního dědictví UNESCO. Ten sice hřebčín na Seznam Světového kulturního dědictví zapsal, ovšem s podmínkou, že dokončí některé náležitosti.

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr, | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Fotogalerie

Když kladrubská krajina neplánovaně proklouzla na Seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, byl to takřka pro všechny šok. Zúčastněné strany totiž počítaly s tím, že přihlášku do UNESCO vypilují a o vstup se kladrubská krajina bude ucházet až v příštím roce.

Jenže komisaři UNESCO se rozhodli poslat krajinu, kde se chovají ušlechtilí starokladrubští koně, do seznamu už letos, ovšem s podmínkou, že Rada památky dopracuje některé úkoly, které z Paříže přišly.

„S řešením připomínek jsme začali už v červnu, když jsme je obdrželi. Jedním z požadavků byla památková ochrana Kladrubského náhonu – to se stalo v létě, kdy byl prohlášen kulturní památkou,“ řekl předseda Rady památky a náměstek hejtmana Roman Línek.

Nyní se rozbíhá rozšíření takzvané nárazníkové zóny, tedy ochranného pásma památky o zhruba 260 hektarech, které řeší podle zákona stavební úřad v Přelouči. V takto vymezené oblasti by do budoucna neměla vyrůst žádná výšková stavba.

Hřebčín musí vypracovat také nový management plán. „To je plán správy celého statku, jeho poslední verze byla z roku 2012 a od té doby se řada věcí změnila,“ řekl Línek.

Hřebčín přejde na rezervační systém

Zápis do UNESCO však přinese i mnoho dalších změn. Hřebčín například vysoutěžil firmu, která zpracuje návštěvnickou strategii. V praxi to znamená, že se zájemci o prohlídku hřebčína, stájí, zámku či kočárovny budou přihlašovat v rezervačním systému.

„Nechceme hřebčín zahltit návštěvníky. Některé památky UNESCO mají zarezervováno na několik týdnů dopředu, například vila Tugendhat,“ řekl náměstek ředitele Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Radek Václavík. Nový rezervační systém chce hřebčín spustit už v nové sezoně 2020.

Komisaři také hřebčínu doporučili, aby zlepšil propagaci a více o hřebčínu informoval jak laickou, tak odbornou veřejnost formou letáků nebo knih.

To však nejsou všechna doplnění, která Výbor Světového kulturního dědictví UNESCO doporučil hřebčínu, respektive Radě památky UNESCO, provést.

„Zpracováváme vyhodnocení rizik, vlivy správy Povodí Labe, provozovatelů vysokého napětí, plán obnovy zeleně či digitalizaci dokumentů a propagaci památky,“ řekl Línek.

Informace o plnění podmínek musí odejít do konce ledna 2020 do centra UNESCO v Paříži. „Vše nemusí být hotové, Výbor Světového kulturního dědictví však chce vidět, jak na jejich podnětech pracujeme,“ řekl Václavík.

Hřebčín vstoupil mezi vyvolené památky začátkem letních prázdnin. Původně přitom vůbec nebyl mezi nominovanými památkami.

Za Česko se o vstup do UNESCO preferovala hlavně česko-německá přihláška Krušnohorských důlních stezek. Ta také se svou žádostí uspěla. K ní však komisaři vytáhli nedopracovanou, ale v kontextu zdařilou přihlášku kladrubské krajiny, která je určená pro chov a výcvik starokladrubských ceremoniálních koní.

Celkově je tak kladrubská krajina 1 111. památkou zapsanou na Seznam Světového kulturního dědictví. Hřebčín si nedávno překvapivý vstup do UNESCO připomínal společnou oslavou s návštěvníky, kteří do areálu rudolfinského hřebčína zavítali.

  • Nejčtenější

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Vrah šestiletého syna byl nepříčetný, soud uložil psychiatrickou léčbu

Čtyřicetiletý Vladimír J. půjde za květnovou vraždu šestiletého syna v Pardubicích na dlouhodobé léčení do...

Žebrající opilou ženu a dítě si vyzvedl jeho děda, partner byl také pod vlivem

Opilá napůl svlečená matka žebrající o peníze a vedle ní malé dítě předškolního věku. Takový pohled se naskytl ženě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kamion v podjezdu přetrhl vedení trolejbusu před sebou, řidič ujel

Poškození tří aut, trolejí a optických kabelů způsobil v noci řidič kamionu, který vjel do podjezdu na ulici 17....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

VIDEO: Kamion v podjezdu přetrhl vedení trolejbusu před sebou, řidič ujel

Poškození tří aut, trolejí a optických kabelů způsobil v noci řidič kamionu, který vjel do podjezdu na ulici 17....

Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Rybník u Svitav obsadily desítky labutí, nabírají síly před cestou

Rybník Rosnička u Svitav se v posledních týdnech proměnil v labutí jezero. Nebývale čistá voda plná vodních rostlin...

Recidivista vykrádal kolárny ve dne v noci, bral lepší bicykly i nářadí

Mladík z Hradce Králové čelí obvinění ze sériových krádeží ve sklepech a kolárnách domů. Zaměřil se na dražší bicykly,...

Najdete na iDNES.cz