Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tipy na prázdniny: muzeum zve do krytu, stáje otvírá mimořádně i hřebčín

  8:19
V pondělí začínají dětem jarní prázdniny. Kdo nevyrazí na celý týden na hory, může vyjet jednorázově a ostatní dny strávit u koní nebo v tajném krytu. MF DNES přináší sedm tipů, co v Pardubickém kraji podniknout s dětmi v následujícím týdnu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Speciální programy připravila pro školáky muzea, celý týden mají rodiny s dětmi na to, aby navštívily starokladrubské koně v Kladrubech nebo Slatiňanech. Vyrazit je možné i do krajské knihovny a odpoledne třeba na kluziště na závodiště.

1. Vzhůru do krytu

Kdo zavítá do pardubického Východočeského muzea v úterý, může se v 10 a 13 hodin vydat do „tajného krytu“ vybudovaného v době studené války v zámeckém valu. V případě útoku nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce. 

„Návštěvníci se ocitnou v kůži příslušníků civilní obrany a vyzkouší si, jak řídit záchranné operace. Na vlastní oči uvidí, jak se lidé v takovém případě mohli z krytu dorozumívat s okolím, jak naftový generátor vyráběl elektrický proud, a zkusí, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu,“ říká lektor František Kašpárek.

2. Kluziště je opět v provozu

Po krátké pauze, kdy ledová plocha na závodišti v Pardubicích připomínala rybník po oblevě, se podařilo opět obnovit ledovou plochu a kluziště již opět očekává nápor bruslařů. Na led je možné vyjet každý den od 9 do 19:15 hodin. Dopravní podnik zřídil kvůli bruslení speciální autobusovou linku č. 80. 

Linka vede přes centrum města a zajišťuje spojení ke čtyřem odpoledním blokům bruslení. Brusle i helmy je možné si zapůjčit přímo na místě, šatnu hlídá během jarních prázdnin dozor.

3. Vyrobte si svého igráčka

Známá postavička igráčka ožívá v litomyšlském Regionálním muzeu. Kromě výstavy a herny věnované tomuto fenoménu, si mohou návštěvníci, kteří přijdou ve středu mezi 9. a 12. hodinou, vytvořit svou vlastní postavičku. Děti si budou moci koupit za 50 korun bílou figurku, další přízdoby už jsou pak zdarma.

4. Hřebčín mimořádně otvírá

Ačkoli v zimě funguje hřebčín ve volnějším režimu a pro návštěvníky je zavřený, na jarní prázdniny se návštěvníkům na týden mimořádně otevře. V Kladrubech nad Labem je čekají komentované prohlídky hlavních stájí, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. 

Ve Slatiňanech se návštěvníci mohou vydat jak do stájí s vraníky, tak i do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů. V Kladrubech nad Labem je možné prohlídkové okruhy navštívit mezi 10. a 15. hodinou, a to jak ve všední dny, tak i o víkendu. Ve Slatiňanech je možná prohlídka hřebčína ve všední dny v 10:30 a ve 13:30 hodin, a o víkendu v 11, 13 a 15 hodin.

5. Noční výprava se sněžnicemi

Vidět krajinu Kralického Sněžníku při západu slunce spojenou s večerním výšlapem ve sněžnicích mají možnost ti, kteří se v pátek v 16:30 přihlásí v infocentru Marcelka na Dolní Moravě. Cesta na vrchol Stezky v oblacích a zpět s posezením na chatě Slaměnka v délce cca 7,5 kilometru a převýšením 375 metrů vyjde na 650 korun. V ceně je vstup na Stezku v oblacích, zapůjčení vybavení – sněžnic, hůlek, večeře a vrcholový drink na chatě Slaměnka.

Dalších 50 korun zaplatí ti, kteří si doma zapomenou čelovku. Pořadatelé doporučují výšlap předem rezervovat v infocentru. Dále upozorňují, že v případě špatného počasí se neuskuteční výšlap na Stezku, cena za vstupné se pak vrací.

6. Deskové hry frčí

Šedesát deskových her čeká na děti, které budou trávit jarní prázdniny v Pardubicích. Od pondělí do pátku si je mohou přijít vyzkoušet do zdejší Krajské knihovny. „K dispozici bude také výtvarná dílna, při které si menší děti vyzdobí sněhuláka, ti větší pak namalují zimní obrázek,“ řekla Jana Vítková Fikejsová z Krajské knihovny.

7. Vyrobte si hrneček

Zajímavý program nabídne ve středu poličské muzeum. Od 13 hodin si mohou návštěvníci v kreativní dílně vytvořit cokoli z keramické hlíny. Ve 14:30 pak začíná divadelní pohádka Hrnečku, vař! „Celým příběhem o Aničce, její mamince a kouzelném hrnečku, který vařil výbornou kaši, je provede kouzelná babička. 

Pohádka bude proložena několika písničkami a bude i naučná. „Na konci celého představení čeká na děti sladká tečka, výborná kaše z kouzelného hrnečku,” uvádí kurátorka akce Simona Valachová.

  • Nejčtenější

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Schizofrenik za bílého dne zastřelil psychiatra, na trhu pak dav vraha lynčoval

19. června 2024

Premium Máloco tolik otřáslo celým Brnem jako 18. října 1935 vražda doktora Huberta Procházky. Přednosty...

Sezona Dynama skončila ztrátou 7 milionů, Dědek začne jednat o prodeji akcií

20. června 2024  17:32

Pardubické Dynamo má za sebou ekonomicky nejúspěšnější rok pod vládou většinového majitele Petra...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vysoké Mýto po dostavbě D35 čeká vysvobození, dopravní kolapsy zná i premiér

19. června 2024  17:48,  aktualizováno  20.6 10:54

Probíhající stavbu dálničního obchvatu Vysokého Mýta si v rámci výjezdního zasedání vlády na...

Spadlo ti to, Máchale. Divadlo uvede na Kuňce pohádku S čerty nejsou žerty

22. června 2024  11:55

Čtyřicet let po filmovém uvedení pohádky S čerty nejsou žerty se do tohoto vánočního evergreenu...

Kulinářský festival, nebo dostihy? Lidé na pardubickém závodišti zažijí obojí

21. června 2024  17:38

Experiment, který by se mohl stát tradicí, otestují v sobotu na pardubickém závodišti pořadatelé...

„Je to složité i na kole.“ Po těžbě vyspravili vozíčkářskou trasu velkými kameny

21. června 2024  13:55

Po vozíčkářské trase vyznačené Klubem českých turistů v lesích u Svitav teď už jen sotva projede...

V kontejneru je pes, volala žena policistům. Podivné zvuky vydávala větev

21. června 2024  8:49

Na pomoc psovi, který uvízl v kontejneru na použitý textil, vyjížděli ve středu večer pardubičtí...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...