Návštěvník na vlastní kůži zažije koloběh vodní kapky, dostane se do středu tornáda nebo se na chvíli stane vládcem tektonických procesů a pohne zeměkoulí.
„Máme například ukázku zemětřesení, jak působí na stavby. Každý si může vyzkoušet sílu jednotlivých stupňů Richterovy stupnice. Realitě samozřejmě neodpovídají, to by nám rozbouralo celou budovu,“ řekl Jan Doucek z Vodních zdrojů Chrudim, které jsou generálním dodavatelem nové expozice vzdělávacího centra Planeta.
Novému centru dominuje maketa planety Země. „Je to největší exponát. Jde o dřevěnou konstrukci potaženou slupkou betonu. Výtvarníci světadíly dokončili teprve před pár dny,“ dodal Doucek.
Kdo vstoupí do útrob planety, může se těšit na výlet do středu Země v hloubce 6 378 kilometrů, kam se dostane virtuálním výtahem.
V expozicích jednotlivých zemských sfér se člověk díky velkým exponátům přibližujícím danou oblast neztratí. V části věnované hydrosféře se návštěvník stane vodní kapkou a projde si celým koloběhem vody, od atmosféry přes zasakování až po umyvadlo a kanalizační stoku.
„Řada expozičních prvků je unikátní. Vodu jsme nechtěli dávat do expozice ve fyzické podobě, takže jsme si s ní pohráli jinak,“ popsal jednotlivé exponáty spoluautor expozice Jan Doucek.
Planeta HlinskoOtevírací doba: Školní rok Po–Pá: 8:30–17:00 So–Ne: 10:00–18:00 Státní svátky a prázdniny Po–Ne: 10:00–18:00 Vstupné: Dospělí (základní vstupné): 100 Kč Rodinné (2 dospělí + děti): 230 Kč Děti do 6 let: 50 Kč Studenti/Senioři/ZTP: 80 Kč Skupiny (max. počet 30 + doprovod zdarma): 30 Kč |
Stejně tak díky virtuální realitě není problém ocitnout se uprostřed tornáda.
Coby symbol vody interaktivitě přidává modrá kulička, kterou dostane každý návštěvník u vstupu. Díky ní třeba pozná, jakým způsobem odtéká voda ze zemského povrchu nebo jak se při jejím nehospodárném nadužívání rychle roztáčejí kolečka vodoměru.
Vše je založené na vjemech, a to jak vizuálních, zvukových, tak hlavně pocitových, včetně střídání tepla, chladu i vlhkosti.
Tvůrci nezapomněli ani na to, že místo, v němž nové centrum funguje, kdysi bylo kdysi centrem vývoje elektrospotřebičů společnosti Eta.
„Máme tu maketu obřího vysavače, do kterého se můžete nechat ,vysát’ a pochopit tak, na jakém principu vysavač funguje,“ uvedla Petra Plisková, ředitelka nového centra, které bude otevřeno každý den jak pro školy, tak pro veřejnost.
Planeta Hlinsko má být s aulou a laboratoří vzdělávacím prostorem nejen pro školy, které budou chtít svým žákům přiblížit učivo spojené s fyzikálními jevy hravou formou. Centrum je určené i pro rodiny s dětmi.
„Když bude rodič svému dítěti nápomocný, nemusí se obávat přijít ani se čtyřletým potomkem,“ ujišťuje Jan Doucek, který bude příležitostným lektorem.
Město Hlinsko do nového zábavně-vzdělávacího centra z vlastního rozpočtu investovalo zhruba 30 milionů korun. Starosta Hlinska Miroslav Krčil je přesvědčen, že si nové centrum získá oblibu daleko za hranicemi regionu.
„Jsem o tom naprosto přesvědčen a s tou vizí jsme do toho i šli. Dovolím si tvrdit, že centrum tohoto typu v okruhu 150 kilometrů nemáme. Rozhodně jsme tím nechtěli konkurovat žádným IQ a komerčním parkům. Dokážeme nabídnout vzdělávací programy pro školy i zábavu pro širokou veřejnost,“ řekl Krčil.
O návštěvníky se v Hlinsku nebojí. „Minulý týden nám už volala jedna škola, která měla zájem o prohlídku. Pro školy počítáme s rezervačním systémem na webu. Umíme zajistit lektorovanou prohlídku, ale v expozici může látku dětem vykládat i učitel školy. Veřejnost může přijít během otevírací doby kdykoliv,“ dodala Plisková.