Nový rok přinese konec jedné ostudy, ale i rockový nářez

  8:38aktualizováno  8:38
S příchodem nového roku bývá dobrým zvykem přát lidem ve svém okolí jen samé dobré věci. Ne všechny se sice každému vyplní, MF DNES však přináší několik tipů, které by měly vyjít "na beton".

Pro rockové fandy ta nejlepší zpráva: do Pardubic míří legendární Deep Purple. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

S čímže tedy mohou lidé v Pardubickém kraji v nadcházejícím roce počítat?

Do Hradce Králové stodesítkou

Příští rok by se mělo mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jezdit rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Silničáři ale ještě musí vybavit nedávno dokončenou čtyřproudovou komunikaci potřebnými bezpečnostními a dalšími prvky.

"Na původním dvoupruhu nevyhovují svodidla. Kvůli zvýšení rychlosti se musejí prodloužit a doplnit, někde také vyměnit za pevnější s vyšší třídou zadržení," uvedl ředitel pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Čtyřproudová komunikace obě krajská města kompletně spojuje od letošního července. Rozšíření ze dvou na čtyři pruhy stálo 2,9 miliardy korun a trvalo dvacet let.

Do arény míří rocková legenda

Kapela Deep Purple prodloužila své evropské turné k nové desce. V rámci něj zahraje i v pátek 14. února v pardubické ČEZ Areně.

"Vstupenky se prodávají od 2. září za 690 korun. Od Nového roku budou o sto korun dražší a v den koncertu se budou prodávat za 990 korun," uvedl Petr Novák z pořadatelské agentury Live Nation.

Deep Purple debutovali na hudebním poli s albem Shades of Deep Purple. Na desce, která vyšla už v roce 1968, se podílel zpěvák Rod Evans, kterého o rok později vystřídal Ian Gillan, jenž se dvěma přestávkami působí v sestavě dodnes. Naposledy se v České republice slavní hudebníci představili letos v srpnu ve Slavkově, kde však kvůli bouřce vystoupili až v náhradním pondělním termínu, což se nesetkalo s příliš velkým nadšením fanoušků.

Otevře se nová Ponorka v budově Sokola

Skončí strádání pardubických rockových fandů. Jejich bašta v podobě klubu Ponorka se v září uzavřela v souvislosti s rekonstrukcí Sokola, v jehož budově klub sídlí.

"Rekonstrukce bude probíhat z prostředků jednoty a potrvá asi deset měsíců. Bude se opravovat také celková kanalizace, dojde na sanaci zdiva, a není proto možné, aby část, ve které sídlíme, rekonstrukcí neprošla," uvedl provozovatel klubu Lumír Sokol. Přestože má oprava budov tělovýchovné jednoty skončit v červenci, počítá Sokol s opětovným otevřením klubu na začátku září.

Konečně zmizí ostuda Pardubic

Po téměř čtvrt století konečně dojde na odstranění torza sportovní haly v Tyršových sadech. Stavět se kryté sportoviště začalo už za minulého režimu, od roku 1989 už však jen chátrá a dlouhá léta také bylo eldorádem bezdomovců.

Po letech otálení navíc dokázalo vedení města spojit demolici stavby se skandálem, když za odstranění ruiny chtělo zaplatit dva miliony korun po neveřejném výběrovém řízení. Nakonec ale vyšlo najevo, že jsou firmy, které to udělají rády zadarmo, nebo za odvezený materiál dokonce ještě městu zaplatí. Následně na sebe házeli vzájemně vinu zodpovědný úředník odboru majetku a investic Jiří Čáň a politici z vedení města. Čáň nakonec sám podal výpověď a v příštím roce na radnici skončí.

Přesto bude mít celá věc ještě dohru, na policii je totiž trestní oznámení. Vyšetřovatelé se tak musí zabývat tím, jestli blamáž s dvoumilionovou cenou nebyla pokusem záměrně ulehčit městské pokladně od kulaté sumy.

Litomyšl zpřístupní zámecké návrší

Litomyšl chce příští rok dokončit evropský projekt Zámecké návrší za 400 milionů korun. Celkem se jedná o opravu sedmi historických budov a čtyř volných prostranství a restaurátorské práce. Litomyšl musela požádat o možnost pozdějšího dokončení celé akce za peníze Evropské unie. Městu totiž zkomplikovaly postup stavebních prací archeologické nálezy. Kulturní programy v nových prostorách bude mít na starosti příspěvková organizace města nazvaná Zámecké návrší. Organizace už představila projekt Škola na zámku pro děti ze základních škol. Žáci se nebudou učit historii jen v učebně, ale stráví také čas v zahradě, kostele, muzeu i zámecké jízdárně.

Začnou práce na čistším ovzduší

Pardubická chemička Synthesia hodlá investovat jednu miliardu korun do rekonstrukce své teplárny. To by se mělo výrazně projevit na kvalitě ovzduší ve městě a jeho okolí, teplárna je totiž největším znečišťovatelem. "Je to pro Pardubice dobrá zpráva, která souvisí se zpřísňováním evropské legislativy. Mělo by se výrazně snížit množství oxidu siřičitého, oxidů dusíku i tuhých látek v ovzduší ve městě," uvedl ekolog a místostarosta čtvrti Svítkov Miroslav Rubeš.

Moderní a vybavené nové pavilony

Pardubická krajská nemocnice se chystá dokončit nový multioborový pavilon v hodnotě 305 milionů korun. Přestěhuje se do něj stomatologická lékařská služba první pomoci, oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie, oddělení nemocí plicních a tuberkulózy a infekční oddělení. Díky novému pavilonu, který nabídne 27 lůžek na plicním a 54 lůžek na infekčním oddělení, se uvolní staré objekty, které se v budoucnu mohou opravit. Stavbu zaplatí Pardubický kraj, který získal 170 milionů z evropských fondů. Podle ředitele nemocnice Tomáše Gottvalda jde o největší stavební investici za posledních deset let. "Poslední velká stavební investice tady byla rekonstrukce porodnicko-gynekologického pavilonu a urologie, od té doby to byly jen drobnější investice," uvedl Gottvald. Podobně se také ve Svitavské nemocnici zmodernizuje objekt psychiatrie za více než 78 milionů korun. Také tady by měly práce skončit do konce prosince.

Sodomka se dočká karosářského muzea

Vysoké Mýto chce v novém roce otevřít expozici Muzea českého karosářství. Vzniká s podporou evropských dotací z budov bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. Otevřené by muzeum mělo být v květnu, měsíc před 110. výročím narození známého navrhovatele karosérií Josefa Sodomky. Mýto na muzeum získalo evropskou dotaci a státní příspěvek v celkové výši téměř 50 milionů korun. Josef Sodomka vyrobil první karoserii v roce 1925 podle vlastního návrhu na podvozku Praga Mignon.

Ve třicátých letech se Karoserie Sodomka stala úspěšnou a známou firmou, když začala sbírat ceny na soutěžích elegance a na autosalonech. Společnost vyráběla karoserie nejen pro běžné spotřebitele, ale i pro známé osobnosti doby, například pro Jana Wericha a jeho Tatru 52 nebo na Aero 50 manželky prezidenta Beneše.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Motorkář se srazil s bílým daňkem, škoda na harleyi je sto tisíc korun

Zvíře od střetu uteklo, spolujezdkyni motorkáře převezli záchranáři do...

Ranní nehoda motorkáře komplikovala provoz na frekventované silnici I/11 u Helvíkovic na Orlickoústecku. V lesním úseku...

Zloděje, který kradl na Chrudimsku, zatkli v Holandsku. Už sedí ve vazbě

Eskorta se zatčeným mužem na pražském letišti.

Chrudimským policistům se po více než roce podařilo ve spolupráci s holandskými policisty dopadnout zloděje, který...

Pardubický Sportovní park láká děti ke sportu již počtvrté

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Za necelý měsíc začne v pardubickém parku Na Špici největší amatérská sportovní akce v regionu. Sportovní park...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz