Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Spor o dálnici D35 u Litomyšle se blíží do finále, ŘSD se pokouší o průlom

  15:50aktualizováno  15:50
Schvalování stavby dálnice D35 kolem Vysokého Mýta a Svitav bude asi úspěšné, ale u Litomyšle se proces pravděpodobně zasekne. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se teď pokouší odpor lidí zlomit.

Začátek výstavby dalšího úseku D35 u Opatovic nad Labem (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dálnice D35 z Opatovic před Vysoké Mýto se už staví. Jedna ze dvou tras vedoucí kolem Vysokého Mýta má územní rozhodnutí platné, druhá ho mít brzy bude. Na Svitavsku už ŘSD chce na dvě etapy žádat o stavební povolení.

A tak k výstavbě dálnice napříč Pardubickým krajem chybí „už jen“ 18 kilometrů kolem Litomyšle.

Teď mnohaleté spory o vedení dálnice D35 u Litomyšle spějí do finále. Možnosti jsou dvě. ŘSD se na poslední chvíli podaří přesvědčit odpůrce zvolené trasy, aby přijali nově nabízený kompromis. Anebo se řešení nenajde a další etapy se nebudou odehrávat na polích mezi Bohuňovicemi a Strakovem, nýbrž v soudních síních, kde chtějí hledat lidé z vesnic u Litomyšle spravedlnost. Pokud tedy splní svá varování.

To, že situace je vážná, dosvědčuje v podmínkách ŘSD neobvyklý krok, kdy generální ředitel ŘSD Radek Mátl už absolvoval dvě schůzky s odpůrci trasy u Litomyšle a nabízel jim kompromis. 

„Při našich dvou setkáních nabízel vstřícnost, to považuji za mimořádné. Do této doby se ŘSD chovalo tak, že existuje jen jedna možnost, vstupuje tu do území, splňuje veškeré parametry, tím to končí, víc je nezajímá,“ uvedl starosta Strakova Jan Janypka.

Kolem Litomyšle je trasa dálnice rozdělena na tři úseky. Proti loni v prosinci vydanému územnímu rozhodnutí na úsek Džbánov - Litomyšl přišlo jedno odvolání, k části Litomyšl - Janov čtyři. Rozhodnutí tak nejsou pravomocná.

V případě třetí části vedoucí kolem Kornic krajský úřad v dubnu územní řízení teprve zahájil. To však není zásadní, úřady patrně dříve či později stavbu povolí, obce i místní sdružení se však chtějí bránit u soudu.

Strakov už oznámil, že obec budou zastupovat advokáti nevládní neziskové organizace Frank Bold, která se zabývá ochranou práv občanů a životního prostředí. To může znamenat obrovské zdržení.

Mátl se teď snaží nabídnout odpůrcům dost na to, aby couvli. Podrobné podmínky zatím nepředložil, pandemie to pozdržela, mělo by k tomu dojít v příštích týdnech.

Mix návrhů by měl obsahovat více protihlukových stěn, zeleně a dokonce úpravy nivelety, tedy změny výšky a sklonu stavby tak, aby ŘSD lidem v okolí budoucí dálnice vyšlo vstříc. Trasa D35 však zůstane stejná.

Musíme uvažovat, jak snížit hlučnost, říká Kortyš

„Racionálně teď musíme uvažovat, jak v rámci schválené trasy snížit hlučnost a další nepříjemné jevy, které dálnice bude mít na okolí. Pan ředitel si vytvoření těchto návrhů vzal jako osobní úkol,“ uvedl před časem krajský radní pro dopravu Michal Kortyš.

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice je skeptický, že návrhy něco změní. „Jednání bylo poměrně vstřícné, ale je pozdě. Tyto kroky mělo ŘSD udělat před třemi roky, když se připravovala dokumentace pro územní řízení,“ řekl.

Strakov doufá, že by se nějaké řešení najít mohlo. „Už roky říkáme, že se chceme bavit o kompromisech. Aby se to zrychlilo. Neříkáme: Musí to vést tudy!“ uvedl Janypka.

Příliš velký zásah do dokumentace pro územní řízení by ale vedl k jejímu přepracování a zdržení, což ŘSD určitě nepřipustí. Kosmetické úpravy projektu zase neuspokojí lidi v Kornicích a Strakově.

Zatímco ŘSD a Litomyšl prosazují takzvanou variantu nula, některé obce v okolí chtějí variantu jedna, která je vedena v zářezu a o pár desítek metrů dál. Živé Kornice žádají posunutí trasy asi o padesát metrů, díky čemuž by se dálnice dostala do zářezu a zkrátil by se násep plánovaný ve výšce osm až deset metrů. 

Takový požadavek je pro ŘSD ale nepřijatelný. Dálnice z Opatovic do Ostrova u Vysokého Mýta bude hotová v roce 2022, ve stejný rok má být zahájena stavba dalších dvou úseků, které mají v roce 2026 vyústit před Litomyšl. Co bude pak, to se neví.

  • Nejčtenější

Dvoukolejka může vzniknout, ale stěně u trati se nesmí říkat protihluková

Vybudování druhé koleje na trati mezi Pardubicemi a obcí Stéblová by už nemělo stát nic v cestě. Vesnice dosáhla svého...

Na Svitavsku utonulo malé dítě, spadlo do jímky s vodou u domu

Policie vyšetřuje od pondělního odpoledne smrt malého dítěte v obci Ostrý Kámen na Svitavsku. Spadlo do jímky s vodou u...

Je to manifest, týden jsme nesměli mluvit, říká autor čar na hranicích Čech a Moravy

Premium Snad nikomu v posledních týdnech neunikla zpráva o hraničních čárách mezi Čechami a Moravou na hlavních silničních...

VIDEO: Riskující řidič předjížděl i na přechodu rozděleném ostrůvkem

Nebezpečné předjíždění předvedl spěchající třiadvacetiletý řidič v Ústí nad Orlicí. Při předjíždění kolony jel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přivaděč na D35 má povolení, začne se za dva roky. Dálnice však bude dřív

Ačkoliv stávající silnice z Holic do Časů nabízí řidičům kvalitní a rychlé spojení, kvůli stavbě dálnice D35 povede ve...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Na Svitavsku utonulo malé dítě, spadlo do jímky s vodou u domu

Policie vyšetřuje od pondělního odpoledne smrt malého dítěte v obci Ostrý Kámen na Svitavsku. Spadlo do jímky s vodou u...

Do rybníka se z barelu vylil postřik proti kůrovci, ryby zatím nehynou

Do rybníka u Vápenného Podolu na Chrudimsku se v pondělí odpoledne vylilo 150 až 200 litrů postřiku proti kůrovci....

Dvoukolejka může vzniknout, ale stěně u trati se nesmí říkat protihluková

Vybudování druhé koleje na trati mezi Pardubicemi a obcí Stéblová by už nemělo stát nic v cestě. Vesnice dosáhla svého...

Lidé chtěli zebru, na „místě usnadňujícím přecházení“ kličkují mezi auty

Když Svitavy zařadily do rozpočtu částku 450 tisíc korun na zbudování přechodu pro chodce přes hlavní silniční tah I/43...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?

Najdete na iDNES.cz