Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

  6:13aktualizováno  6:13
František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že ho neoprávněně vyhodila. I poslední soudní spor v pondělí v Pardubicích vyhrál. Nemocnice by mu měla dát všech 84 výplat. Náklady tak přesáhnou 11 milionů.

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice František Liška na archivním snímku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Blamáží pro vedení krajských nemocnic končí vleklý spor s bývalým primářem chrudimské porodnice, který v roce 2010 dostal neoprávněně výpověď.

Všechny soudní spory s lékařem nemocnice prohrála, i ten poslední, v němž pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové nemocnici nařídila, aby Liškovi zaplatila 1,86 milionu korun za ušlou mzdu od července 2014 do srpna 2015 plus osmiprocentní úrok. Nemocnice mu už většinu peněz, které v minulosti žádal, dala.

„Doufám, že tím vše končí,“ uvedl ještě před rozsudkem František Liška.

Jeho případ začal v březnu roku 2010. Vedení chrudimské nemocnice tehdy vyhovělo některým lékařům a zdravotním sestrám, kteří se proti primáři vzbouřili a podali hromadnou výpověď. Hrozili, že odejdou, pokud Liška zůstane. Za personální rozklad oddělení tehdejší ředitel nemocnice Tomáš Vondráček primáře propustil.

Jenže soud později pravomocně rozhodl, že to jako důvod výpovědi neobstojí. Manažeři mu tak museli za dobu po první výpovědi vyplatit přes pět milionů korun za 41 měsíců - jako kdyby do práce chodil.

Dali mu proto výpověď jinou, ale byla napsaná opět špatně, soud ji opět zrušil. To znamenalo, že Liška zůstal zaměstnancem nemocnice a mohl požadovat vyplacení další dlužné mzdy. Nakonec se s ním až v roce 2017 manažeři Nemocnice Pardubického kraje dohodli, že se místa primáře dobrovolně vzdá.

132 tisíc měsíčně? Proč máme platit tolik, zlobí se nemocnice

Nemocnice nyní už žádala soud jen o to, aby nemusela bývalému primáři vyplácet tak vysoké sumy. Ale neuspěla.

Ke smůle nemocnice v roce 2010 František Liška bral 132 tisíc korun hrubého měsíčně, tudíž vyplacení veškeré ušlé mzdy od června 2000 do května 2017 znamená vydat tuto sumu celkem čtyřiaosmdesátkrát, tedy přes 11 milionů. Nemocnice namítala, že primář si v roce 2010 sám stanovoval služby a mimořádný rozsah práce, a proto mu průměrný výdělek výrazně narostl.

Liškův právní zástupce Jiří Švejnoha argumentaci nemocnice odsoudil: „Je to zcela nevhodné,“ uvedl.

Namítá, že Liška svým nasazením a přesčasy hasil problémy na oddělení, kde nebylo dost lékařů ochotných sloužit. „Nezbývalo mu nic jiného, než sloužit vyšší počet služeb. To, že měl vyšší výdělek, bylo toho důsledkem,“ podotkl Švejnoha.

Soud také přihlédl k tomu, že František Liška sice pracuje jako lékař, ale musí dojíždět a jeho pozice není srovnatelná s tou původní. „Společenská prestiž sekundárního lékaře není hodnocena jako práce primáře,“ řekl Švejnoha.

Soudce Miloš Zdražil uznal, že spor trval velmi dlouho a částka je vzhledem k tomu vysoká. Na druhou stranu to podle něj způsobila sama nemocnice, která porušila zákon. „Snížení náhrady není na místě,“ řekl Miloš Zdražil.

Zatím není jasné, kolik Nemocnice Pardubického kraje už musela lékaři poslat.

Jistá je částka 7,4 milionu korun, nicméně mu také vyplatila mzdu za šest měsíců roku 2014, za čtyři měsíce roku 2015 a v roce 2017 mu až do konce května posílala plnou mzdu, třebaže do práce nechodil.

Liška požaduje ještě doplatit mzdu za celý rok 2016. Právní zástupce nemocnice ještě před rozsudkem naznačil, že v případě prohraného sporu se zdravotnické zařízení patrně podvolí. Ještě ale může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Velké peníze stálo i vedení sporu. Jen za náklady řízení u posledního sporu před Okresním soudem v Pardubicích musela nemocnice dát čtvrt milionu korun.

Za chyby v případu primáře Lišky nepadl uvnitř nemocnice žádný trest. Podle krajských politiků není prokázáno, že by někdo z managementu nemocnice porušil zákon.

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Vysokorychlostní vážení kamionů je na spadnutí, kraj vytipoval 16 míst

Řidiči to ani nemusí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Ředitelství silnic a dálnic už dlouho plánuje zavést v Pardubickém kraji vysokorychlostní vážení kamionů. Krajští...

Při čelním střetu dvou aut na Chrudimsku se zranili dva lidé

U obce Smrček se v neděli dopoledne čelně střetla dvě osobní auta (22. září...

V neděli dopoledne došlo k vážné dopravní nehodě u obce Smrček na Chrudimsku. Čelně se zde střetla dvě auta a dva lidé...

Nejlepšími dabéry jsou Bebarová a Novotný, u diváků vítězí Balzerová a Dyk

David Novotný a Tereza Bebarová získali Cenu Františka Filipovského za nejlepší...

Cenu Františka Filipovského pro nejlepší herečku v dabingu si z Přelouče odvezla Tereza Bebarová, a to za roli Enid...

Obžalovaný z prodeje marihuany k soudu nedorazil, ve věznici řádí svrab

Policisté v obci poblíž Šlapanic na Brněnsku objevili pěstírnu marihuany, která...

Bez účasti obžalovaného začal dopoledne pardubický soud projednávat případ devětadvacetiletého muže z Orlickoústecka,...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz