Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

  6:13aktualizováno  6:13
František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že ho neoprávněně vyhodila. I poslední soudní spor v pondělí v Pardubicích vyhrál. Nemocnice by mu měla dát všech 84 výplat. Náklady tak přesáhnou 11 milionů.

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice František Liška na archivním snímku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Blamáží pro vedení krajských nemocnic končí vleklý spor s bývalým primářem chrudimské porodnice, který v roce 2010 dostal neoprávněně výpověď.

Všechny soudní spory s lékařem nemocnice prohrála, i ten poslední, v němž pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové nemocnici nařídila, aby Liškovi zaplatila 1,86 milionu korun za ušlou mzdu od července 2014 do srpna 2015 plus osmiprocentní úrok. Nemocnice mu už většinu peněz, které v minulosti žádal, dala.

„Doufám, že tím vše končí,“ uvedl ještě před rozsudkem František Liška.

Jeho případ začal v březnu roku 2010. Vedení chrudimské nemocnice tehdy vyhovělo některým lékařům a zdravotním sestrám, kteří se proti primáři vzbouřili a podali hromadnou výpověď. Hrozili, že odejdou, pokud Liška zůstane. Za personální rozklad oddělení tehdejší ředitel nemocnice Tomáš Vondráček primáře propustil.

Jenže soud později pravomocně rozhodl, že to jako důvod výpovědi neobstojí. Manažeři mu tak museli za dobu po první výpovědi vyplatit přes pět milionů korun za 41 měsíců - jako kdyby do práce chodil.

Dali mu proto výpověď jinou, ale byla napsaná opět špatně, soud ji opět zrušil. To znamenalo, že Liška zůstal zaměstnancem nemocnice a mohl požadovat vyplacení další dlužné mzdy. Nakonec se s ním až v roce 2017 manažeři Nemocnice Pardubického kraje dohodli, že se místa primáře dobrovolně vzdá.

132 tisíc měsíčně? Proč máme platit tolik, zlobí se nemocnice

Nemocnice nyní už žádala soud jen o to, aby nemusela bývalému primáři vyplácet tak vysoké sumy. Ale neuspěla.

Ke smůle nemocnice v roce 2010 František Liška bral 132 tisíc korun hrubého měsíčně, tudíž vyplacení veškeré ušlé mzdy od června 2000 do května 2017 znamená vydat tuto sumu celkem čtyřiaosmdesátkrát, tedy přes 11 milionů. Nemocnice namítala, že primář si v roce 2010 sám stanovoval služby a mimořádný rozsah práce, a proto mu průměrný výdělek výrazně narostl.

Liškův právní zástupce Jiří Švejnoha argumentaci nemocnice odsoudil: „Je to zcela nevhodné,“ uvedl.

Namítá, že Liška svým nasazením a přesčasy hasil problémy na oddělení, kde nebylo dost lékařů ochotných sloužit. „Nezbývalo mu nic jiného, než sloužit vyšší počet služeb. To, že měl vyšší výdělek, bylo toho důsledkem,“ podotkl Švejnoha.

Soud také přihlédl k tomu, že František Liška sice pracuje jako lékař, ale musí dojíždět a jeho pozice není srovnatelná s tou původní. „Společenská prestiž sekundárního lékaře není hodnocena jako práce primáře,“ řekl Švejnoha.

Soudce Miloš Zdražil uznal, že spor trval velmi dlouho a částka je vzhledem k tomu vysoká. Na druhou stranu to podle něj způsobila sama nemocnice, která porušila zákon. „Snížení náhrady není na místě,“ řekl Miloš Zdražil.

Zatím není jasné, kolik Nemocnice Pardubického kraje už musela lékaři poslat.

Jistá je částka 7,4 milionu korun, nicméně mu také vyplatila mzdu za šest měsíců roku 2014, za čtyři měsíce roku 2015 a v roce 2017 mu až do konce května posílala plnou mzdu, třebaže do práce nechodil.

Liška požaduje ještě doplatit mzdu za celý rok 2016. Právní zástupce nemocnice ještě před rozsudkem naznačil, že v případě prohraného sporu se zdravotnické zařízení patrně podvolí. Ještě ale může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Velké peníze stálo i vedení sporu. Jen za náklady řízení u posledního sporu před Okresním soudem v Pardubicích musela nemocnice dát čtvrt milionu korun.

Za chyby v případu primáře Lišky nepadl uvnitř nemocnice žádný trest. Podle krajských politiků není prokázáno, že by někdo z managementu nemocnice porušil zákon.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Politici se hádali o výjimce pro chvaletickou elektrárnu, hlasy nezískala

Zástupci ekologických organizací před pardubickou radnicí hráli hokejový zápas,...

Žádné výjimky pro firmu Sev.en EC a její chvaletickou elektrárnu nechceme. Takový vzkaz i přes snahu některých radních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz