Vyhozený primář u soudu znovu uspěl, po nemocnici chce přes pět milionů

  16:05aktualizováno  16:05
Chrudimská nemocnice má dva primáře gynekologicko-porodnického oddělení. Jednoho chce, druhého se od roku 2010 nemůže zbavit a platí mu miliony za to, že nechodí do práce. Odvolací soud rozhodl, že i druhá výpověď, kterou bývalý primář František Liška dostal, je neplatná.

Soudci v novém sídle pardubické pobočky Krajského soudu rozhodli o tom, že špatně napsaná výpověď lékaři stojí nemocnici víc než mnoho operací. | foto: Jaroslav Hubený

Vedení Nemocnice Pardubického kraje dostane zanedlouho hodně nevítaný dopis. Bývalý primář porodnice a gynekologie chrudimské nemocnice František Liška bude žádat o zaplacení více než pěti milionů korun za tři roky, po které nemohl kvůli neoprávněné výpovědi chodit do práce.

Zároveň se bude ptát, kdy má nastoupit zpět na své místo. Soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové totiž dospěli k závěru, že i napodruhé byl propuštěn neoprávněně a výpověď neplatí.

Křišťálová Lupa 2016

„Dluží mi za tři roky. Chci, aby mi dali písemně, že o mne stojí, pak teprve nastoupím zpět na své místo. Tři roky do svých sedmdesáti let bych tam vydržel, potom si dovedu představit, že bych dál pomáhal novému primáři,“ uvedl František Liška. Dodal, že dlužnou částku, kterou bude chtít doplatit, má už spočítanou. „Je to pět milionů čtyři sta tisíc korun hrubého včetně úroků,“ uvedl.

Bývalý primář chrudimské porodnice přitom už vysoudil na nemocnici přes sedm milionu za to, že jej v roce 2010 po vzpouře jeho podřízených neoprávněně propustila. Výpověď, kterou mu tehdy nemocnice dala, před soudem neobstála. Peníze už obdržel.

Před třemi lety mu nemocnice dala výpověď druhou, aby zastavila navyšování dlužné částky. Jenže si nechala výpověď napsat špatně. To potvrdil Okresní soud v Chrudimi a ve čtvrtek i pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové.

Výpověď byla špatně napsaná

„Žalovaná nemocnice prohrává spor bez toho, aby bylo posuzováno, zda by výpověď obstála, pokud by byla dobře napsaná,“ uvedl soudce Lukáš Pácha.

Ve výpovědi musí být podle zákona obsažen důvod. Nemocnice uvedla, že jde o organizační změny, ale neřekla, co tím přesně míní. Jestli je důvodem fakt, že jsou na oddělení dva primáři, nebo se nemocnice zavírá či se redukuje oddělení. „Text výpovědi ve výsledku obsahuje sdělení, že podle organizační změny se stal žalobce nadbytečným, a proto je s ním ukončen pracovní poměr. To je vymezení nedostatečné,“ uvedl Pácha.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se k výsledku sporu nebude vyjadřovat. Ani k tomu, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Rozsudek jsem neviděl, nevím, zda byl doručen. Nejdříve se musí vyjádřit naši právníci,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstkem generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž je chrudimské zdravotnické zařízení součástí.

Zatím není jasné, co nemocnice podnikne. Ve sporu ji zastupuje už třetí právnický tým. Právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Lubor Šída během sporu u soudu prohlásil, že nemocnice může dát výpověď dvakrát nebo i třikrát.

Nemocnice ustoupila vzpouře, podřízení byli nespokojení

Bývalé vedení Chrudimské nemocnice Lišku odvolalo v březnu 2010 poté, co se proti němu vzbouřili podřízení. Pod podmínkou anonymity si stěžovali na špatný způsob řízení oddělení, organizaci práce i na narušení vztahu s primářem. Mimo jiné mu vyčítali, že na oddělení je málo lékařů, jsou příliš zatížení a špatně odměňovaní. Všichni lékaři a dvaadvacet zdravotních sester na gynekologicko-porodnickém oddělení hrozili odchodem, pokud nebude odvolán. Tehdejší ředitel Tomáš Vondráček nakonec rozhodl, že odejít z funkce musí primář, protože manažersky selhal.

Prodlužováním sporu se jeho náklady pro nemocnici rychle zvyšují. Každý měsíc to dělá 130 tisíc korun, které Liška v průměru podle svého tvrzení bral, plus pojistné na zdravotní pojištění, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku státní zaměstnanosti.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Chata na Chrudimsku hořela hned dvakrát, majitelé skončili v nemocnici

Hned dvakrát museli vyjíždět hasiči k požáru chaty v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Začala hořet nejprve v pondělí,...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz