Bohdanečtí rybáři za účasti publika vylovili největší rybník

  9:01aktualizováno  9:01
Bohdanečtí rybáři o státním svátku lovili svůj největší stohektarový rybník. Lidé si mohli koupit nejoblíbenějšího kapra, ale i amura či candáta. Louka za benzinkou se už dopoledne proměnila v dějiště velké labužnické party.

V pondělí proběhl výlov bohdanečského rybníku. (28. října 2019) | foto: David Taneček, ČTK

Tradiční výlov v den 101. výročí vzniku československého státu přivítal na hrázi Bohdanečského rybníka stovky lidí. Silnice I/36 byla obležena auty, strážníci měli službu u výjezdu od rybníka, odkud rybáři odváželi do sádek první úlovky.

Fotogalerie

„Pomáháme hlavně tady, řidiči snad umí použít zdravý rozum a bezpečně zaparkují,“ řekl strážník bohdanečské městské policie Michal Jelínek.

Občas neukázněné návštěvníky výlovu vytroubil netrpělivý řidič kamionu, lidé si totiž občas skutečně mysleli, že jim silnice v den výlovu patří.

Na hrázi rybníka už si po sedmé hodině hledají co nejlepší místo k výhledu první návštěvníci. Za půl hodiny už bude pozdě, lidé zcela zaplní nejen hráz Bohdanečského rybníka, ale sestoupí i dolů ke břehům okukovat třídění ryb. 

„Hop, hop hop,“ diktuje rytmus plašení jeden z rybářů. Třiadvacet mužů v gumových rybářských oblecích na jeho pokyn buší dřevěnými pruty do vody a pohání ryby do loviště. Další pomáhají na bocích. 

Pondělí bylo pro veřejnost, lovit se bude ještě tři dny

„Jsme na začátku, dnes lovíme pro veřejnost, zdá se, že průměrná váha ryb odpovídá očekávaným plánům,“ řekl jednatel Rybničního hospodářství Lázní Bohdaneč Adolf Vondrka.

První ryby, které opouštějí rybník v kádích, jsou kapři. Ve třech stáncích na ně čekají v zástupech návštěvníci rybolovu. „Netříděného kapra převážíme na stánky, abychom uspokojili zákazníky, a jakmile tam kapři budou, začneme ty další třídit,“ řekl porybný bohdanečských rybářů Miroslav Středa.

Rybáři hned odvážejí na sádky takzvanou bílou rybu, což je plotice, perlín či slunka. Drobné rybky si koupí majitelé rybníků a vysadí je do sportovních vod nebo je využijí jako krmení dravých ryb.

Výlov bude pokračovat ještě tři dny. Rybník má totiž dvě výpusti, a tak budou rybáři druhou část rybníka lovit později. „Tady lovíme méně ryb než na druhé výpusti. Zde předpokládáme výlovek kolem sta metráků ryb, na druhé výpusti to bude možná až 250 metráků. Je to opačně, než by to mělo být, a je to pro nás špatně,“ uvedl porybný Miroslav Středa.

Po odbahnění rybníka se totiž vytvořilo rozvodí a vodní plocha se rozdělila na dvě poloviny. Na hůř lovitelném místě zůstává více ryb než na tom, kde se včera tradiční výlov konal. „Sumci by tady být neměli, jedině pokud by sem připlavali z Opatovického kanálu. Tady je zákaz vysazování sumce, protože pak žere pulce a obojživelníky, takže Agentura ochrany přírody a krajiny si to nepřeje,“ řekl Středa.

Ryby se z druhé a nepoměrně hůře lovitelné půlky Bohdanečského rybníka táhnou vodním kanálem a pro rybáře zde nastává velká dřina s nejistým výsledkem.

„Ryby zde v jednom podhloubeném místě zůstávají a nejdou vyplašit směrem k výpusti,“ popsal Středa. A tak zatímco včera rybáři pustili lidi až ke kádím obdivovat úlovky, na druhé komplikované výpusti mají raději klid na práci bez divácké kulisy.

  • Nejčtenější

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Vrah šestiletého syna byl nepříčetný, soud uložil psychiatrickou léčbu

Čtyřicetiletý Vladimír J. půjde za květnovou vraždu šestiletého syna v Pardubicích na dlouhodobé léčení do...

Žebrající opilou ženu a dítě si vyzvedl jeho děda, partner byl také pod vlivem

Opilá napůl svlečená matka žebrající o peníze a vedle ní malé dítě předškolního věku. Takový pohled se naskytl ženě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kamion v podjezdu přetrhl vedení trolejbusu před sebou, řidič ujel

Poškození tří aut, trolejí a optických kabelů způsobil v noci řidič kamionu, který vjel do podjezdu na ulici 17....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky
Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Starostka vyzvala znepřátelené pardubické taxikáře k dodržování pravidel

Starostka prvního pardubického obvodu Alena Stehnová vyzvala největší taxislužby, aby zanechaly nekalého jednání a...

Recidivista vykrádal kolárny ve dne v noci, bral lepší bicykly i nářadí

Mladík z Hradce Králové čelí obvinění ze sériových krádeží ve sklepech a kolárnách domů. Zaměřil se na dražší bicykly,...

Žena hrubě nadávala řidiči MHD, spletla si ho s bývalým přítelem

Po nástupu do MHD v Pardubicích začala v úterý jednašedesátiletá žena hrubě nadávat řidiči v domnění, že jde o bývalého...

Najdete na iDNES.cz