Začíná advent. Rozsvítí se stromy a rozezní koledy

  7:26aktualizováno  7:26
Začínající adventní víkend má pro řadu měst a obcí v Pardubickém kraji jedno společné. Rozzáří se v nich vánoční stromy a začnou akce, které mají zpříjemnit nadcházející poslední měsíc v roce.

Pardubické Pernštýnské náměstí se v pátek odpoledne chystalo na adventní program. | foto: Jaroslav Hubený

Od jarmarku s řemeslnými výrobky zejména s vánoční tematikou přes adventní koncerty, výstavy, tvůrčí dílny až po vánoční kino pod širým nebem. Taková je kulturní nabídka v celém kraji.

V Pardubicích začínají vánoční trhy na Pernštýnském náměstí dnes v 11 hodin. Letos budou mít v porovnání s těmi v předchozích letech jinou formu. „Na náměstí bude stát vánoční kino, které má na programu oblíbené české filmy. Atrakcí pro děti bude také pošta, zvonička či projížďka vláčkem,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Podstatnou novinkou bude i jednotný charakter trhů - ať už v podobě stánků či osvětlením. Základem sortimentu budou řemeslné výrobky, vánoční dekorace a gastronomické speciality včetně regionálních pochutin. V doprovodném programu nebudou chybět taneční a divadelní vystoupení, zpěv koled nebo rozmanité koncerty. 

Tento víkend tak bude v Pardubicích patřit promítání filmu Pelíšky, hudbě v podání ADD Gospel, Komorního souboru Orfeus, Pěveckého sboru Carmina či pohádce Princ Bajaja v nastudování Divadla Tramtarie. Vánoční strom se na Pernštýnském náměstí poprvé za doprovodu žesťové harmonie Trumpet Tune rozsvítí zítra v 18 hodin.

Trhy na Pernštýnském náměstí potrvají až do neděle 23. prosince a jejich podrobný program je na stránkách www.pardubickevanocnitrhy.cz.

V 17 hodin se za zvuku písní v podání dětí z mateřských škol zítra rozzáří také strom na Resselově náměstí v Chrudimi. Současně s tím bude představen nový venkovní betlém, kterému požehná arcibiskup.

Veselý Kopec připomene tradice

Svůj typický program chystá o pár kilometrů dál i přírodní skanzen Veselý Kopec. V jeho roubenkách dnes začíná vánoční výstava s názvem Vánoce na Veselém Kopci aneb Ten vánoční čas. Návštěvníci si připomenou tradiční zvyky zimního období od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

„Lidé se například dozví, jak vypadalo pohoštění pro přadleny, jaké dárky mohly děti nalézt před 150 lety v mikulášské nadílce, ale také co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti těšily,“ uvedla vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Vánoční výstava skončí v neděli 9. prosince, do té doby budou každý den lidoví výrobci ukazovat zhotovování dekorací, hraček z přírodnin, korálkových ozdob či perníku tlačeného do forem. Dnešní program zpestří koledy v podání dechového kvintetu Mrákotínka, zítra skanzenem projde mikulášský průvod a zazpívá FS Baldrián.

Videomapping i andělé

Ve Svitavách zítra kromě tradičních trhů, pohádek a hudby vsadí také na tvůrčí činnost. V Městském muzeu a galerii se uskuteční advent s patchworkem a řezbáři, Ottendorferův dům provoní Marcipánové Vánoce a svou vánoční dílnu chystá i Fabrika. Rozsvícený strom a nový betlém bude na náměstí Míru poprvé k vidění zítra v 17 hodin.

Svátečně se naladí i orlickoústecké Mírové náměstí. Po celé zítřejší odpoledne bude fungovat Pošta pro Ježíška, po odeslání svých přání Ježíškovi se děti mohou těšit na Hudební žerty s čerty. Dále zahraje folklorní soubor Jaro či folková skupina Folk Team. Vánoční výzdobu rozsvítí zástupci města v 17 hodin, přičemž dojde i k žehnání věnců.

Advent v Litomyšli bude spojený s anděly, kteří se zabydleli nejen ve stálé expozici chrámu Nalezení sv. Kříže. K setkání se skutečnými andílky dojde například na zámeckém návrší, kde Andělka bude dětem rozdávat herní kartičky na soutěž Putování s Andělkou. Andělský bude i vánoční strom na prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Rozsvítí se v neděli v 17 hodin, událost hudebně doprovodí dětské sbory Kvítek a Lilium.

„V uplynulých dvou letech se součástí rozsvěcení vánočního stromu stal také videomapping z dílny KLUCIvespolek. Pokud vše dobře dopadne, nebude chybět ani v letošním roce. Myslíme si, že dobré tradice by se měly dodržovat,“ uvedla Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšle. Také Zámecké návrší bude patřit stánkům s pestrým vánočním sortimentem. Navíc budou mít lidé možnost si na otevřených ohních opéct buřty.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – OKRES PARDUBICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz