Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

  11:55
Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl lídrem, jednoznačně zvítězilo. Jak se však ukázalo, nečekanou potíž představovalo vytvoření magistrátní koalice. Konečnou podobu dostala až na třetí pokus, přičemž nebyla nouze ani o překvapivé zvraty.

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v komunálních volbách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Čekal jste, že se definitivní koalice zrodí až měsíc po volbách?
Tak doufal jsem v rychlejší proces, ale na druhé straně už přece jen nejsem tak naivní jako před čtyřmi lety a věděl jsem, že jednání mohou být složitá.

Ale vaše postavení bylo dominantní, žádná patová situace několika rovnocenných stran...
Aby to bylo zcela v klidu, tak bychom museli mít přes padesát procent. Navíc byly podány žaloby na neplatnost voleb, takže stejně by to rychleji nešlo. A vím už, že dokud není koaliční smlouva podepsaná a neproběhne ustavující zastupitelstvo, tak není nic jistého.

S lidovci jste byli domluvení hned. Pokud se KDU-ČSL dostala do ostravského zastupitelstva, tak nikdy nebyla v opozici...
Nepřísluší mi hodnotit, co bylo přede mnou. Ale lidovci jsou pro mě čitelní, vždy dodrželi slovo a v koalici jsou stabilním prvkem.

Dlouho se zdálo, že koalice bude pokračovat v původní sestavě ANO, KDU-ČSL, Ostravak a ODS. Co se stalo, že jednání zkrachovala?
Domnívám se, že kolegové z hnutí Ostravak jednání překombinovali. Na magistrátu jsme byli domluvení, dokonce existovala varianta, že získají tři místa v radě, což kvitovali s uspokojením. Ale pak prohlásili, že nastává čas na jednání o koalici na radnici v Moravské Ostravě. A nastala dvoutýdenní fáze, kdy se řešil jen centrální obvod. A tam asi získali pocit, že v navrhovaných koalicích jsou všichni proti nim. Rozehráli několik partií najednou, až ztratili koaliční potenciál a ve finále i naši důvěru.

Macura: Proti proudu politického času

Pak jste uzavřeli koalici s lidovci a Piráty... Kdy jste s Piráty začal jednat o vstupu do koalice?

Nedlouho po volbách jsem byl na realitním veletrhu v Mnichově, kam přišla zpráva o výsledku koaličního jednání v Brně (hnutí ANO tam jako vítěz voleb skončilo v opozici – pozn. red.). Já si ještě říkal, že možná bychom mohli Brnu přes Piráty pomoci a dění ovlivnit. Proto jsme se tehdy začali s Piráty intenzivněji bavit a přitom zjistili, že na řadu věcí máme stejné nebo podobné názory. Proto jsem Piráty zařadil jako variantu, kdyby někdo z už takřka domluvené čtyřkoalice vypadl. Poučen rokem 2014 už jsem se nespoléhal na jedinou variantu.

Není mi ani jasné, proč jste pak ještě obvolával Ostravaka a ODS, jestli s vámi půjdou do koalice. To se vedení magistrátu domlouvá po telefonu?
Nevím, kolik toho říkat ze zákulisí jednání, ale dobře. Ve středu o půl osmé večer jsem odcházel z radnice po jednání s lídry Ostravaka, že na druhý den podepíšeme koalici s lidovci, Piráty a Ostravakem. Jenže ve čtvrtek jsme v hotelu Best čekali, smlouvy připravené k podepsání... a zástupci Ostravaka nikde. Tak jsem volal jejich lídrovi a on mi sdělil, že podpis v tomto formátu není možný.

Opravdu hnutí Ostravak vědělo už den předem o koalici s Piráty a bez ODS?
Ano, s tím jsme se ve středu rozešli...

A proč jste pak volal ODS?
Už kolovaly informace o nově uzavřeném dvojbloku Ostravak a ODS, tak jsem si to chtěl ověřit, zda je tomu tak, což se potvrdilo. Pak Ostravak porušil na Moravské Ostravě i tento dvojblok, proto ODS přijala nabídku na doplnění magistrátní koalice.

Došlo i k přesunům resortů náměstků. Vy máte dopravu, radní Nytra z ODS bezpečnost, jeho kolega Štěpánek měl vždy sport, nyní najednou finance...
ODS požadovala zúročení svého lepšího volebního výsledku v tom, že chtěla dva radní a ekonomický resort. Já nechtěl připustit kumulaci dvou uvolněných funkcí, takže pan Nytra, pakliže by se nevzdal senátorského mandátu, nepřipadal jako náměstek v úvahu. Chceme využít jeho zkušeností z oblasti bezpečnosti v pozici neuvolněného radního. Já ale zůstávám vrchním velitelem městské policie i šéfem bezpečnostní rady města.

Nebudete mít s dopravou až přespříliš resortů?
Nudit se rozhodně nebudu. O dopravu měli zájem i Piráti v osobě pana Witosze, ale ten se stal mezitím místostarostou pro dopravu v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Současně dopravu považuji za velmi důležitou a pan Semerák z hnutí Ostravak tam uplynulé roky odvedl dobrou práci. Neangažuji se nikde jinde než v Ostravě, tak to prostě musím zvládnout. Musím ještě lépe hospodařit s časem a možná omezit ceremoniální povinnosti. Na stříhání pásek jsem ale nikdy moc nebyl.

Kdy nová koalice vydá programové prohlášení?
Nemáme žádný termín. Nyní jsme ve finále přípravy rozpočtu na příští rok, i tam se projeví naše priority. Určitě chci programové prohlášení i s konkrétními stavbami, ale jestli to bude za měsíc nebo dva, to není podstatné. Určitě však chceme zrychlit investiční výstavbu a zaměřit se více na veřejný prostor, urbanismus a architekturu.

Jaké stavby tedy za čtyři roky budou hotové?
Tak například koncertní hala by už měla být ve fázi vysoké rozpracovanosti, hotová bude rekonstrukce městských jatek, před městskou nemocnicí bude stát parkovací dům, rekonstruovat se budou tamní objekty, stavět by se mělo centrum operačních sálů. Hotova bude i fotbalová akademie na Bazalech, budeme se spolupodílet na stavbách Ostravské univerzity na Černé louce nebo na vědecké knihovně, takzvané Černé kostce.

Souhlasíte s názory, že po letošních volbách se z Macury stal politik?
Tak na politice nejsem závislý, nechci se jí dlouhodobě věnovat a nechci přemýšlet jako tradiční politik. Ale jestli to znamená, že jsem již poučený, abych se nespoléhal na něčí podání ruky a slovo, přičemž mám více variant řešení problému, tak ano, pak jsem politikem.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta v poháru bezpečně postupuje, to Baník i Plzeň překvapivě končí

Jen Sparta potvrdila roli favorita v osmifinále domácího fotbalového poháru. I s náhradníky v sestavě vyhrála v...

To jsou ony! Okradená žena uviděla zlodějky z okna policejní služebny

Otřepaný trik použily tři zlodějky, které v Ostravě okradly ženu. Zatímco dvě z nich jako volavky žebraly o peníze,...

Lidé poslali miliony na investiční zlato, muž je utratil za hry a luxus

Téměř dvě stovky lidí se nechaly oklamat podvodníkem, který za výhodnou cenu sliboval nakoupení takzvaného investičního...

Nejdelší Tatra na světě vozí 24metrové tyče v ostravské huti Liberty

Hutní společnost Liberty Ostrava ve svém areálu představila speciální nákladní vůz značky Tatra určený pro převážení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní skleníky. Tvůrci projektu EDEN na Karvinsku poznávali britský vzor

Vypadalo to jako předvolební vábnička nebo sci-fi. Projekt vědecko-turistických skleníků EDEN pro Karvinsko však...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Obnova vyhořelé krnovské Karnoly začala zvenčí, prostor bude plný zeleně

První etapa obnovy brownfieldu po někdejší textilce Karnola v Krnově pomalu končí. Venkovní prostor továrny se...

Očkovací centra v Moravskoslezském kraji chtěla zavírat, teď mají napilno

Ačkoli je v Moravskoslezském kraji početná skupina odpíračů očkování proti covidu a zájem o vakcíny klesl tak, že...

Nová šéfka KSČM Konečná zvolení neslaví. Není co, říká rodačka z Novojičínska

Z politického dna chce vyvést komunisty opět do Poslanecké sněmovny. Kateřina Konečná z Nového Jičína se v sobotu stala...

Opozice centrálního obvodu Ostravy žádala rezignaci starostky. Musí počkat

Ačkoli se zastupitelé obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v pondělí sešli na mimořádném jednání v dostatečném počtu, o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...