Poslední vozík s uhlím vyjel v 9 hodin ráno. Přihlíželo tomu na dvě stovky současných i bývalých zaměstnanců šachty.
„Je to pro mě hodně smutná záležitost. Strávil jsem tady čtyřicet roků života. V březnu mi kolega předal funkci nejdéle sloužícího zaměstnance na Lazech. Prošel jsem si tady všemi funkcemi, pamatuju šachtu, jak se měnila,“ řekl odborový předák Dolu Lazy Petr Karkoška.
Na dvacet let na Lazech zavzpomínal i bývalý havíř Lumír Mosler. „Tady byly otřesové sloje, otřesy byly docela běžné, během půl roku třeba i dva silné. Polámaly nám kombajn třeba. Dnes jsem na rentě, s plícemi. Ta práce je pořád náročná, práší se pořád, i když se zavlažuje, stříká,“ popisuje.
Společnost OKD v dole vytěžila rentabilní zásoby. Uhlí v dobývacím prostoru sice stále je, část se ale z ekonomického hlediska dobývat nevyplatí, zbytek je uložen ve větších hloubkách a bez prohloubení šachty je v podstatě nedostupný.
Na Lazech zůstane zhruba stovka ze tří set zaměstnanců. Bude pracovat na útlumu dolu, který je předběžně naplánován do roku 2023.
„Zbytek horníků půjde buď do důchodu, nebo bude převeden na jiné šachty, kde potřebujeme zaměstnance,“ uvedl předseda představenstva OKD Michal Heřman.
Těžební společnost aktuálně bojuje s poklesem cen koksovatelného uhlí. „V posledním roce spadla o 35 procent. Zatím nemůžeme říct, jak dopadne hospodaření OKD za rok 2019, ale výsledek nebude kladný,“ dodal Heřman.
Společnost v současnosti zpracovává plán pro budoucnost všech dolů. Hotový by měl být během několika měsíců. Jeho podobu ovlivní mimo jiné právě další vývoj cen uhlí.