Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Policie podezírá ostravské radní, že jsou řízeni organizovaným zločinem

  10:51
Martin Dědic, Oldřich Lahoda a Michal Teuer. Tito tři ostravští podnikatelé podle policie řídí organizovanou zločineckou skupinu, která ovládá radní Ostravy i některých městských obvodů. To je absurdní, brání se podezřelí.
Podle policie panovalo v Ostravě příznivé prostředí pro korupci. (Ilustrační snímek)

Podle policie panovalo v Ostravě příznivé prostředí pro korupci. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Protikorupční policie už téměř dva roky vyšetřuje podezřelé veřejné zakázky v Ostravě. Dodnes nikoho neobvinila a na podrobnosti je skoupá.

Naproti tomu Ústavní soud zveřejnil informace o tom, že podle policie působí v Ostravě už delší dobu organizovaná zločinecká skupina v čele se třemi ostravskými podnikateli, kteří údajně řídí komunální politiky - členy rady města i některých obvodů.

"Je to absurdní. Nikoho neřídím a s městskými zakázkami nemám nic společného. Od města ani jeho organizací jsme nic nekupoval ani pro ně nic nedělal, takže nemohu být spojen s žádnou zakázkou. Nemám stavební firmu ani nejsem lobbista. Živím se velmi dobře obchodováním a pronájmem nemovitostí v tuzemsku i v Brazílii. Nepotřebuji zdírat drobné stavební firmy, které jsou v krizi," tvrdí movitý podnikatel Oldřich Lahoda.

Prověřované zakázky

  • ulice Porážková v centru Ostrav
  • cyklostezky podél řeky Ostravice
  • kulturní domy v Zábřehu a Porubě
  • pavilon v městské nemocnici
  • nové pavilony v zoo
  • školní hřiště u ZŠ Kosmonautů
  • rekonstrukce budovy městské policie ve Slezské Ostravě
  • Komunitní centrum v Hulvákách
  • zastávka Nová Karolina

"Policisté v kuklách a se samopaly sice i u mě dělali domovní prohlídky a zabavili několik dokumentů i výpočetní techniku, ale dosud mě nepozvali k výslechu, i když jsem to sám nabízel," hájí se muž.

"Nejsem hlavou organizovaného zločinu. Nikomu jsem nedal ani nevzal si úplatek. Vše je jen součást boje uvnitř ČSSD. Mě dosud nikdo nevyslechl," brání se i vlastník stavební firmy Michal Teuer.

Podobně reaguje i třetí podnikatel Martin Dědic a také komunální politici, kteří se ocitli v hledáčku protikorupční policie kvůli podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby.

Konec vyšetřování? Neexistuje ani odhad

Policii tak čeká buď velký úspěch, když prokáže existenci ostravské "chobotnice," nebo naopak velká blamáž, pokud bude muset přiznat, že se honila za přeludem.

"Vyšetřování pokračuje. Teď čekáme na vyhodnocení důkazů získaných z výpočetní techniky, kterou jsme zabavili při domovních prohlídkách v polovině září," uvedl dozorující vrchní státní zástupce Vít Koupil. Žádné podrobnosti ale sdělovat nechce. Ani si netroufá odhadnout, kdy policie případy odloží nebo obviní podezřelé.

MF DNES už koncem minulého roku upozornila na pozadí možné korupce, a to v článcích o bojích uvnitř ČSSD a také o podnikateli Martinu Dědicovi, který podle mínění některých lidí "vládl Ostravě", ovlivňoval veřejné zakázky města i jeho organizací a vybíral provize, z nichž pak část odevzdával sociální demokracii formou příspěvků na volební kampaně (podrobněji zde).

Dědic byl donedávna asistentem senátora Petra Guziany za ČSSD (formálním, jak přiznal politik) a přítelem vlivných sociálních demokratů z Poruby, především hejtmana Miroslava Nováka a starosty obvodu Lumíra Palyzy.

Mnozí politici ale začali kvůli vyšetřování kauz tvrdit, že ho vlastně moc neznají, a sám Dědic s médii nekomunikuje, protože mu to nedoporučují právníci. Vydal jen tiskové prohlášení, ve kterém se ohradil proti nařčení, že by "vládl Ostravě" nebo se dopouštěl jakékoliv protiprávní činnosti.

"Rozhodně odmítám i sebemenší dehonestující srovnávání s Markem Dalíkem a jinými lobbisty. Je to jen způsob, jak mi poškodit dobré jméno u obchodních partnerů," uvedl Dědic.

"Jsem připraven poskytnout maximální součinnost policii, pokud si to sama vyžádá. Rozhodně se nechystám kamkoliv uprchnout. V současné době chci věnovat veškerou energii na očištění svého jména," dodal.

Ústavní soud stížnost proti domovním prohlídkám odmítl

Té bude asi potřebovat hodně. A nejen on. Ústavní soud totiž zveřejnil usnesení o zamítnutí stížnosti, kterou podala advokátka Dědicových firem proti domovním prohlídkám.

Ve zdůvodnění svého rozhodnutí soud poodhalil pohled policie na dění kolem veřejných zakázek v Ostravě. Nastínil, jak měl fungovat organizovaný zločin.

"Z předloženého návrhu vrchního státního zástupce a policejního spisu plyne, že policejní orgán vede trestní řízení ve věci podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, přičemž tyto zločiny mají být páchány formou organizované zločinecké skupiny podle § 129 tr. zákoníku. Dopustit se jich měl podezřelý Ing. Martin Dědic a spol.," stojí v usnesení.

Příkaz k domovním prohlídkám odůvodnil soud argumentem, že od 29. února 2012 policie šetří podezření ze spáchání trestných činů, kterých se měli dopustit Jiří Srba (v té době radní města za ČSSD), Michal Teuer (podnikatel) a Radim Lauko (v té době radní Ostravy-Jihu za ČSSD) ovlivněním průběhu zadávacího řízení k veřejné zakázce "Nová Karolina - nová ulice Porážková".

"Na základě zjištěných poznatků vzniklo podezření, že manipulace s uvedenou zakázkou nemá charakter izolovaného jednání, ale je součástí jednání dlouhodobě fungující organizované zločinecké skupiny působící na území Statutárního města Ostrava, která je řízena osobami stojícími mimo oficiální struktury města. Tyto osoby řídí některé členy rady města a dále členy rad městského obvodu Ostrava-Jih včetně starosty obce," píše soud.

Lauko: O ničem nevím a ničeho jsem se nezúčastnil

A v obsáhlém zdůvodnění pokračuje informacemi o tom, že na území města působí hned tři organizované skupiny kolem Dědice, Lahody a Teuera, které podle něho ovlivňují veřejné zakázky, hlavně stavební.

"Tyto osoby vytvořily, udržují a dále rozšiřují vztahy na jedné straně s představiteli města a některých obvodů a na straně druhé s podnikateli. Prostřednictvím těchto vazeb pak ovlivňují rozhodování samosprávných orgánů s cílem zajistit výběr předem dohodnutého uchazeče o veřejnou zakázku. Z prostředků tohoto uchazeče jsou pak odměněni jednotliví účastníci v poměru, v jakém participovali na ovlivnění zadání zakázky. Impulz k této činnosti vychází zpravidla od některého ze zájemců o zakázku nebo od Michala Teuera, Martina Dědice a Oldřicha Lahody," uvádí soud ve veřejném dokumentu.

Radim Lauko (ČSSD).

"Chápu, že dnes je v módě odhalování chobotnic a zločineckých struktur, ale pakliže se něco takového v Ostravě děje, já o tom nic nevím a neúčastnil jsem se toho. Absolutně odmítám, abych byl s něčím takovým spojován. Policie mě dodnes nežádala o vysvětlení, až to udělá, řeknu jí to samé," říká i jeden z podezřelých politiků, zastupitel Jihu i města Radim Lauko.

"Neměl jsem žádnou možnost ovlivnit výstavbu ulice Porážková, protože šlo o zakázku města, kde jsem jen řadovým zastupitelem. A neovlivňoval jsem ani veřejné zakázky na Jihu, když jsem byl radním," dodal politik.

Shodně mluví i ostatní sociální demokraté, současný radní Jihu Jiří Srba či starosta Karel Sibinský.

"Nic jsem od nikoho nevzal, ani žádnou zakázku neovlivnil. To ani z titulu své funkce nemohu, protože jako odvolací orgán se přípravy zakázek vůbec neúčastním. Chápu, že z logiky věci plyne, že starosta o všem ví, ale tak to není. Věřím, že i policie to časem zjistí," říká Sibinský.

Netají, že s Dědicem a dalšími lidmi se zná, ale je přesvědčený, že i policisté z odposlechů vědí, kdo se s kým baví, jak často a o čem.

"Já vídám Dědice tak dvakrát do roka a loni jsem mu telefonoval možná jednou, abych se ho zeptal, zda chce také lístky na ples, kam jsem zval hejtmana. Chodívali totiž spolu," zmínil Sibinský.

I Srba tvrdí, že žádnou zakázku neovlivnil a nic nevzal. Paradoxně právě to je podle něj hlavní důvod, proč je nyní mezi podezřelými. "S kolegou Alešem Boháčem jsme na pana Dědice narazili na magistrátě i v městských společnostech. Odmítli jsme s ním spolupracovat přesto, že ho podporovali někteří funkcionáři naší strany. Pak nás vyzvali, abychom odešli z rady města. Slyšel jsem, že to byl právě pan Dědic, kdo rozpoutal vyšetřování městských zakázek. Ale ať je za tím cokoliv, policie mě dodnes nepožádala o vyjádření," líčí Srba.

I Lahoda je přesvědčený, že vyšetřování spustil sám Dědic. "Na začátku byla podle mě snaha zničit tehdejší náměstky primátora Boháče a Srbu. Je to boj dvou skupin uvnitř ČSSD. Dnes má navrch skupina kolem Dědice," říká. Nepopírá, že dříve byli s Dědicem přátelé.

Na výslechy je zatím čas, policie stále shromažďuje důkazy

Dnes naopak. "Seznámili jsme se v roce 2009 na Davis Cupu v Barceloně, tam jsem poznal i hejtmana. Společně i se starostou Palyzou jsme se pak setkávali na tenisových kurtech v Porubě, kde jsme slavili třeba narozeniny. Později Dědic vyhrožoval, že mě zničí," nastínil podnikatel.

Státní zástupce Koupil netají, že policie dosud nikoho z pěti podezřelých, o kterých se píše v usnesení soudu, ani starostu Jihu nevyslechla.

"Nechceme je zvát na výslech opakovaně," vysvětlil. "Počet vyšetřovaných zakázek se rozrostl na čtrnáct a ke všem ještě nejsou shromážděny všechny důkazy. Až bude spis kompletní, dojde i na výslechy podezřelých," dodal.

Mimo podezření stojí oficiální "vládce" Ostravy primátor Petr Kajnar (ČSSD). Situaci sleduje, ale moc informací nemá. "Mohu říci jen to, že mě rozhodně nikdo neovládá, natož nějaký Dědic nebo Lahoda, kterého jsem nikdy ani nepotkal. Doufám jen, že pokud jsou podezření policie správná, viníci se dočkají trestu."

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 4:3. Obhájci získali druhý bod, zářili slovenští střelci

20. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  19:53

Obhájci extraligového titulu si berou zpět vedení ve finálové sérii. Hokejisté Třince zvládli...

Zadina nařkl Antoše z ovlivňování finále: Špiní Pardubice, tlačí na rozhodčí

21. dubna 2024  21:31

I přes výhru měl ke spokojenosti daleko. Pardubický kouč Marek Zadina se po skončení čtvrtého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Den před žhářským útokem viděl, jak si Natálka hraje. Pak dívku fotil popálenou

17. dubna 2024

Seriál Z fotografie z Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě bolela duše a snad se nenašel...

Ostrava sestřelila mistra v prodloužení a má mečbol. Nymburk slaví postup

23. dubna 2024  20:58,  aktualizováno  21:18

Nymburští basketbalisté suverénně zvítězili na palubovce Olomoucka 107:72 a čtvrtfinálovou sérii...

Stop do konce sezony. Rozhodčí pykají za přehlédnutí vyloučeného hráče

23. dubna 2024  17:05

Rozhodčí i komisař pondělního třetího čtvrtfinále mezi basketbalisty Ostravy a Opavy dostali za...

Za otravu manžela upálení, za klení šatlava. Výstava připomíná dávné právo

23. dubna 2024  16:25

Do světa šibenic, popravčích špalků a mučíren zve nová výstava Muzea Bílovec na Novojičínsku....

Pošli peníze pro hladové děti, máš 5 sekund, vydírali muže kvůli erotickému videu

23. dubna 2024  14:15

Policisté na Ostravsku vyšetřují případ, kdy se obětí internetových vyděračů stal invalidní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...