Politici ČSSD ztrácejí paměť, vyšetřovaného lobbistu nikdo nezná

  9:03aktualizováno  9:03
K ostravskému podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi se politici ČSSD veřejně neznají. Ale jen od chvíle, kdy se o něj začali zajímat policisté. V soukromí je to ale jiné. Dědic měl jako asistent Petra Guziany přístup i do Senátu.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (vpravo)při sledování ostravského utkání Davis Cupu v roce 2011. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vyšetřování ostravských veřejných zakázek trvá už rok a dosud nepadlo žádné obvinění. Protikorupční policie informace tají, ale na povrch pomalu vyplývají informace, které měly zůstat pod pokličkou.

Není tajemstvím, že vyšetřovatele zajímá hlavně ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic. Zkoumají jeho napojení na komunální politiky, především z řad porubských sociálních demokratů, a zakázky těch městských společností, v nichž měl mít Dědic údajně velký vliv.

Jde například o dopravní podnik, nemocnici, Ostravské komunikace či kulturní domy... Počet vyšetřovaných zakázek už se rozrostl na třináct a právě to vyvolává zajímavé reakce.

"Aspoň se nám teď bude lépe dýchat," komentoval vyšetřování lékař městské nemocnice, který doufá, že Dědicova "vláda" skončila.

O tom, že Dědic, přezdívaný "ostravský Marek Dalík", vládl Ostravě, mluví hodně lidí. Důkazy ale chybí. A obtížně je shání i policie, protože lidé se bojí mluvit.

Sám Dědic s médii vůbec nekomunikuje. A jeho přátelé ze sociální demokracie od něj najednou alespoň veřejně dávají ruce pryč a tvrdí, že ho vlastně skoro neznají.

Tomu se ale smějí lidé, kteří o Martinu Dědicovi z Poruby a jeho vazbách s tamními sociálními demokraty vědí své. MF DNES se proto pokusila alespoň některé vazby zmapovat.

1.Nejlepší kamarádi? Ne, říká hejtman

O tom, že ostravská ČSSD je rozpolcená na dva tábory, ví od parlamentních voleb asi každý. Je proto otázkou, nakolik jsou informace od znepřátelených "přátel" věrohodné.

Někteří sociální demokraté totiž tvrdí, že Dědicův vliv vyplynul z jeho velkého přátelství s hejtmanem a šéfem krajské organizace ČSSD Miroslavem Novákem i starostou Poruby Lumírem Palyzou.

Podle mínění některých lidí měl Dědic v městských společnostech vliv na personální záležitosti i veřejné zakázky - údajně z nich vybíral "desátky" a peníze pak vracel sociální demokracii ve formě příspěvků na volební kampaně.

To, že Martin Dědic stranu sponzoruje už několik let, nikdo nepopírá. Například loni byl podle zveřejněných informací nejštědřejším dárcem jako fyzická osoba - na kampaň věnoval 600 tisíc korun.

Dědic ale nekomunikuje a zmínění sociální demokraté jakékoli nekalé praktiky odmítají.

"Jestli mě někdo obviní z korupce, podám na něj trestní oznámení," reagoval už před časem hejtman Novák. Popřel blízký vztah s Dědicem a zopakoval to, co tvrdí od září: "Dědice znám asi tak jako tisíc jiných lidí, především z tenisu."

To ale vyvracejí jeho straničtí kolegové. "Novák s Dědicem na sebe bývali nalepení jako dvojčata. Chodili spolu na řadu akcí. Společně slavili narozeniny, i s Palyzou, na porubských tenisových kurtech. Lítali na Davis Cupy. Palyza s Dědicem i na společné dovolené...," líčí sociální demokraté, kteří nepatří do okruhu Dědicových přátel.

Nikdo ale nechce zveřejnit jméno. A stejné je to i se zaměstnanci společností, které patří městu. V soukromí řeknou leccos, veřejně nic.

2.Jako formální asistent mohl lobbovat v Senátu

Zda a jak velký vliv měl Dědic ve městě, to může rozkrýt policie. V Ostravě prověřuje čtyři zločiny: sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při veřejných zakázkách, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení.

Kdo je Martin Dědic

Podnikatel a lobbista má 46 let a žije v Ostravě-Porubě. Na přelomu 80. a 90. let pracoval jako mechanik strojů v Dole Odra.

Nyní vlastní, spoluvlastní nebo pracuje v orgánech různých firem, například Dědic & partneři, Cihelna Hlučín, Direct Finance, Happy Oldtimer...

Štědře sponzoruje ČSSD, byl také asistentem senátora Petra Guziany.

Otázka je, zda získá takové důkazy, aby se případy dostaly k soudu. Teprve tam se totiž odkryje jejich pozadí i pro veřejnost.

Přesto už teď existují kromě dokladů o sponzorství strany i další důkazy o spojení Dědice s ČSSD, které se utajit nedají a jejichž okolnosti jsou přinejmenším zvláštní. Jde o fakt, že Martin Dědic měl donedávna možnost lobbovat i v Senátu.

Dovnitř se dostal kdykoli díky průkazu asistenta ostravského senátora Petra Guziany (ČSSD). Senátor tvrdí, že spolupráci ukončili, když vyšlo najevo, že se o Dědice zajímá policie.

Jeho jméno ale bylo ještě v pátek na webových stránkách Senátu i senátora, který měl celkem tři asistenty.

"Mým asistentem není už od září, podepsal to i kancléř Senátu. Požádám asistenta, aby moje stránky opravil," komentoval to v pátek Guziana, který podobně jako hejtman tvrdí, že Dědice vlastně moc nezná.

"Naše spolupráce byla jen formální. Nic jsem mu neplatil a on pro mě vlastně nic nedělal. V uplynulých letech jsme se viděli asi třikrát, náhodně na veřejných místech," líčí Guziana.

Sociální demokraté, kteří se s Dědicem nekamarádí, to vidí po svém: "Prostě se mu hodila senátní legitka a strana nařídila Guzianovi, aby ho vzal jako asistenta."

To ale Guziana odmítá. "Nikdo mi nic nenařídil. Sám Dědic mě o to po mém zvolení požádal s tím, že jezdí často do Prahy. Vyhověl jsem mu, protože byl členem volebního týmu pro krajské i senátní volby. Ale jestli byl sponzor nebo aktivně pracoval, to přesně nevím. A jelikož mám své asistenty, víc jsem to neřešil," říká Guziana.

3.Oblíbený tenisový klub starosty dostal milion

O tom, že se Dědic scházel s hejtmanem Novákem a starostou Palyzou na soukromých porubských tenisových kurtech Luďka Kubáně ve Slavíkově ulici, mluví řada lidí.

Pozornost si teď ale Tenisový klub Kubáň vysloužil díky něčemu jinému: štědré finanční podpoře od města. Když starosta Palyza před měsícem slavnostně otvíral tenisovou stěnu a malé hřiště v privátním klubu, upozornil, že děti z širokého okolí tam mohou hrát zdarma.

Zvláštní je, že tentokrát žádná radnice neupozornila veřejnost na novinku tiskovou zprávou a už vůbec se nechlubily tím, že na stěnu za zhruba milion korun dostal klub od města dotaci 800 tisíc a od porubské radnice dalších 120 tisíc korun.

Ve stejném obvodě jsou přitom jen o dva kilometry dál ve Skautské ulici tenisové kurty v areálu, který provozuje městská společnost Sareza. A ty žádnou tenisovou stěnu nemají.

"Nechci komentovat tenisovou stěnu za peníze města v soukromém areálu. Ale je pravda, že i k nám chodí hrát tenis děti, takže stěna by se hodila. Ještě víc však potřebujeme opravit staré zázemí s šatnami. Žádali jsme o peníze město i obvod, ale zatím jsme na to nedostali nic," říká mluvčí Sarezy Petra Gavendová.

Podle radního Ostravy Martina Štěpánka (ODS) město poskytlo na tenisovou stěnu dotaci z výtěžku z loterie, který rozděluje každý rok cíleně mezi sportovní kluby.

"To nejsou peníze určené pro městské společnosti, ale dotace na podporu činnosti klubů, především těch, které se věnují dětem a mládeži," vysvětlil Štěpánek.

"Nevím, kdo kam chodí hrát tenis, ale nehraje to žádnou roli. Podpořili jsme letos asi padesát různých projektů. Nejvíc dostali florbalisti - 4 miliony na výstavbu haly. Pro SSK Vítkovice jsme schválili 1,5 milionu na posilovnu a třeba 150 tisíc korun dostal tenisový klub v Antošovicích," dodal radní.

MF DNES oslovila několik zastupitelů z koalice i opozice. Nikdo si nevybavil ani to, že zvedl ruku pro tenisovou zeď, natož sumu.

"Schvaluje se vždy celý balík. Je toho moc, nedá se to projít a z těch podkladů se stejně nedá vyčíst, jestli na tom má někdo zájem. Doporučení dává sportovní komise...," vysvětlovali zastupitelé.

Ani lidé ze sportovních klubů se o dotacích bavit nechtěli. "Jasně, že rozhoduje, kdo se s kým zná. Ale říct to nemůžeme, jinak příště nedostaneme nic," tvrdí.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Bratři z Novojičínska zachránili továrnu, z ruiny je kulturní památka

Zdeněk Mateiciuc stojí před továrnou na okraji Oder, kterou společně s bratrem...

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Najdete na iDNES.cz