Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Byl jsem častým hostem hudebních klubů, líčí malíř Rodek

  17:55
Velkoformátové dílo malíře Václava Rodka stále častěji dobývá české galerie. Nedávno mu velký sál věnoval ostravský Dům umění. Rodák z Lískovce u Frýdku-Místku tak pronikl do velkých galerií.

Václav Rodek začínal jako dřevomodelář, nyní působí jako pedagog na Ostravské univerzitě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lískovec se mu zaryl pod kůží i výtvarně, protože jedním ze stěžejních motivů, které zpracoval, je i místní pomník padlým hrdinům.

Ti, jako varování ostatním, byli v roce 1943, poté, co odbojáři vyhodili do vzduchu tamní trať, oběšeni nedaleko místa výbuchu.

„Inspiroval mě pomník padlým odbojářům, které zde pro výstrahu popravili nacisté v roce 1943. Samostatné obrazy vznikly k jednotlivým obětem. Bylo jich pět a visely v rámech pohromadě. Působily natolik tvrdě, až jsem obrazy posléze vystavoval už jen samostatně. Nechtěl jsem, aby byly tak čitelné. Téma je to silné a také památník v Lískovci je v tomto směru působivý. Jedna z mých realizací pak byla pověšena i na výstavě Němectví v nás v hlučínské galerii Wurst,“ vypráví Václav Rodek.

Jak se dostal z vesnice do Ostravy? „Nešlo to jinak. Frýdek-Místek je město s maloměstskou mentalitou, takže logicky přišla na řadu Ostrava. Přestože v rodině nemáme uměleckou tradici, hodně mě zajímala kultura a výtvarné umění, zvláště pak ten typ subkultury, který není na první pohled viditelný. U nás relativně nic takového neexistovalo. Kromě návštěv v místním hudebním klubu Stoun a hospody U Jindry, kde se scházely všechny společenské vrstvy a vytvářely specifickou atmosféru. Vznikala v ní zajímavá platforma, nicméně po nějaké době byla hospoda zrušena. Nastaly jiné časy. A já nastoupil jako dřevomodelář do Nové huti,“ pokračuje malíř.

S tím souvisela i potřeba získat maturitu, kterou si dodělával v rámci střední školy v Ostravě-Zábřehu.

„Jednalo se o propagační výtvarnictví a pak o Lidovou konzervatoř zaměřenou na výtvarné umění. Byl jsem sice odveden, ale na vojnu se mně nechtělo, takže jsem využil možnosti dalšího studia. Tam mi následně navrhli, jestli bych nechtěl zkusit malbu v ateliéru Daniela Balabána. Na Nové huti mě sice nabídli povýšení, ale místo toho jsem se raději rozhodl studovat,“ vzpomíná Rodek.

On sám se nyní zpětně vidí jako přecitlivělé dítě, vyrůstající ještě za doby komunismu.

„Nechápal jsem tak nějak celý ten jejich systém a tlaky na lidi. Později jsem pak na jeho pozůstatky narážel na počátku takzvaných divokých 90. let, jak se jim říká,“ konstatoval malíř.

Na CzechTeku poznal, co není demokracie

Na Ostravě jej v době studií zaujaly zejména hudební kluby jako Černý pavouk, Cihelna nebo TNT. Alternativní kultura spojená s house music.

„Zejména klub TNT byl v Zábřehu hned po ruce, jen kousek od školy. Nacházel se v podzemním bunkru v panelové zástavbě. Interiér byl vymalován černě, dominoval mu dlouhý barový pult. Koncerty se konaly spíše o víkendech, ale jako studenti jsme tam velice rádi chodili i přes týden. Byla to dost divoká doba a vzpomínat na opilecké akce, je jako vybavovat si krásně rozostřené obrazy v duchu acid housu. Ostatně v klubu byla tehdy velmi populární kultura Jižní Ameriky společně s technem a jeho předělávkami. I já se tehdy ve výtvarném umění zaobíral mezoamerickým uměním,“ popisuje výtvarník klub TNT.

„Vedle TNT jsme s kamarády byli unešení klubem Černý pavouk, i když má první výstava se konala v Klubu Atlantik. Bylo to ještě v době, kdy jsme studovali propagační výtvarnictví v Zábřehu. Specifickou atmosféru měl ale ve své době i klub Klid pod Frýdlantskými mosty. Tam jsme se scházeli zejména jako příznivci elektronické hudby. Bylo to v době, kdy jsme ještě jezdili na CzechTeky. Dokonce jsme byli na tom ‚paroubkovském‘, který rozehnala policie. Přes den to byla jenom ukázka, jak funguje demokracie, a večer se ukázalo, jak nefunguje. Do půlhodiny byl čistý plac, používali násilí, které za světla nebylo zjevné, včetně hasičských stříkaček. Proudem vody nás rozehnali, za použití agresivních pepřáků. Kdo neutekl, dostal ťafku a okamžitě jej zatáhli dozadu do antonu a odvezli ho,“ líčí malíř své zážitky.

Duševně je s Ostravou spjat velmi výrazně dodnes. „Do Frýdku si zajdu většinou jen na pivo do starých klubů, pokud ještě nezanikly. V Ostravě do klubů teď ale chodím málo, přece jen role vysokoškolského pedagoga vyžaduje jiný přístup a já se jej snažím většinou respektovat,“ dodává Rodek.

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Školky v Moravskoslezském kraji otvírají nové třídy, přibudou desítky míst

22. června 2024  14:03

Padesátka nových míst v Havířově, dvanáct ve Větřkovicích, přes osmdesát v Opavě a osmnáct v...

Zapálené metly poletí přes řeku, Příbor slaví svatojánskou noc

22. června 2024  8:08

Ojedinělý zvyk spojený s letním slunovratem se zachoval v Příboře na Novojičínsku. Jedná se o...

Zadlužené huti Liberty už dochází čas, tlak zřejmě dlouho nevydrží

21. června 2024  16:48

Společnost Liberty Ostrava zažívá nejnapínavější období, v němž se hraje o všechno. Firma nemá...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...