Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

V industriálních Vítkovicích vznikne státní muzeum. Zachrání vysoké pece

  11:37
Unikátní industriální areál v Dolní oblasti Vítkovice, který je kulturní památkou a láká přes 1,6 milionu lidí ročně, bude ještě přitažlivější s novým muzeem. Na tom, že ze dvou vyhaslých vysokých pecí vznikne Museum+, se dohodli zástupci státu, Moravskoslezského kraje, Ostravy i Dolních Vítkovic.

O vzniku státní příspěvkové organizace v Ostravě, konkrétně muzea, které bude vystavovat přírodovědné, historické, technické i umělecké exponáty z národních sbírek, jednají politici už delší dobu. Nová instituce nazvaná Museum+ patří mezi strategické projekty vládního programu Restart zaměřeného na restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. 

V pátek se politici v plánování posunuli dál. Zástupci státu, kraje, města i Dolní oblasti Vítkovice (DOV) podepsali memorandum o společném postupu při přípravě a realizaci projektu. Náklady na vybudování muzea zatím odhadují na 2,5 miliardy korun a termín otevření na začátek roku 2028.

„Vše ale zpřesní až studie proveditelnosti, jejíž zpracování jsme již na své náklady objednali. Výsledky pak předáme ministerstvu kultury jako další podklad pro realizaci projektu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

První státní muzeum v Ostravě

Nové muzeum vznikne revitalizací vysokých pecí číslo 4 a 6 v Dolních Vítkovicích. Jeho výstavbu i provoz bude financovat stát ze svého rozpočtu s přispěním evropských zdrojů. Důvodů, proč hodlá investovat do nového muzea právě v Ostravě a konkrétně ve vysokopecní části bývalých železáren, je několik. Tím hlavním je snaha zachránit vysoké pece, které jsou součástí národní kulturní památky. Dalším je skutečnost, že ačkoli je Ostrava třetím největším městem v zemi a sídlí v ní několik muzeí, ani jedno nepatří státu.

„Naše město lidem nabízí nesčetně možností vzdělávat se, ovšem velké univerzální muzeum nám chybí. Vnímám to vůči Ostravě jako dluh státu, který má nyní skvělou příležitost to napravit. Navíc se bude revitalizací vysokých pecí 4 a 6 podílet na obnově kulturní památky a stane se spolugarantem dlouhodobé udržitelnosti Dolních Vítkovic. Všechny okolnosti do sebe hezky zapadají. Věřím, že projekt se podaří zdárně dokončit,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. Podle něj je Museum+ skvělou příležitostí pro stát vyslat zřetelný signál, že má skutečně zájem o dění v regionu.

„Vznik nového muzea jako unikátního výstavního a vzdělávacího konceptu s přispěním světových kurátorů, ve kterém budou zpřístupněny sbírky národních i zahraničních muzejních institucí, je bezesporu krok správným směrem,“ zmínil i hejtman kraje Ivo Vondrák. „Proměna, kterou prošel areál Dolních Vítkovic, je ve světě vnímána jako ukázkový příklad dobré praxe. Z chátrajícího brownfieldu se stalo prestižní multikulturní centrum. Tento přerod dokonale souzní s vizí transformace Moravskoslezského kraje, ze kterého se stává znalostní a inovativní region. Proto musíme intenzivně usilovat o jeho další rozvoj a o maximální využití jeho potenciálu,“ doplnil hejtman.

Zaorálek: Chováme se k regionu macešsky

Ministerstvo kultury České republiky zatím zřizuje 15 muzeí a galerií. Pět z nich sídlí v Praze, čtyři v Brně, jedno v Olomouci, další například v Táboře, Chrudimi či Jablonci nad Nisou. Jediné státní muzeum v Moravskoslezském kraji je Slezské zemské muzeum v Opavě.

„V Ostravě není jediná instituce zřizovaná ministerstvem kultury. Chováme se macešsky k regionu a lidem, kteří v minulosti odvedli obrovský kus práce ve prospěch nás všech. To musí skončit. Státní prostředky nemohu pomáhat pouze Praze, musíme ten systém změnit. Když se podíváte na to jakou proměnou prošel areál Dolních Vítkovic, vidíte obrovský kus práce místních lidí. Je na čase, aby i stát přispěl svým dílem k záchraně tohoto monumentálního průmyslového dědictví. Záchranou vysokých pecí 4 a 6 a jejich přeměnou v Museum+ vdechneme nový život nejen jim, ale celému regionu,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek, který pochází z Ostravy.

Museum+ bude vystavovat sbírkové předměty, které jsou zatím uložené v depozitářích muzeí a nejsou přístupné veřejnosti. Kromě sdílení sbírek se bude podílet na výzkumu i konceptech vzdělávání. Velký přínos má mít jeho moderní pracoviště pro digitalizaci, konzervaci a restaurování sbírkových předmětů.

Industriální areál láká davy, každý si tam najde své

Ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela připomněl, že proměna Dolních Vítkovic se stala jedním z nejvýznamnějších infrastrukturálních kulturních počinů v zemi po roce 1989. „Areál je nejnavštěvovanější mimopražskou atraktivitou, což novému muzeu zajistí okamžitou publicitu i zájem veřejnosti. Snažíme se lidem nabídnout zajímavé možnosti trávení volného času. Aby se pobavili, odpočinuli si, ale hlavně se něco dozvěděli. Museum+ vhodně doplní náš otevřený a dynamický programový koncept „Živého města.“ Jsem také přesvědčený, že unikátní prostředí vysokých pecí dodá muzeu jedinečnost,“ míní Petr Koudela.

Industriální areál láká každý den stovky dětí, studentů, turistů i obyvatel města. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. „Před třemi lety k nám přišlo 1,3 milionu lidí, předloni 1,5 milionu, loni přes 1, 65 milionu. Doufám, že letošní návštěvnost přesáhne 1,7 milionu,“ říká Koudela.

Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece, plynojem a energetická ústředna vytvořily ojedinělý komplex, který je od roku 2002 národní kulturní památkou. Nikde jinde v Evropě není zachovaný doklad o celém technologickém toku výroby železa na ploše menší než 15 hektarů. Tento industriální areál se postupně mění v jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum.

Bolt Tower, svět techniky či festivaly

Důl Hlubina je centrem pro filmaře, výtvarníky či fotografy. Z plynojemu se po unikátní vestavbě podle návrhu architekta Josefa Pleskota stala multifunkční aula Gong, v níž sídlí mimo jiné Milan Dobeš Museum kinetického umění a op artu. Vysoká pec číslo 1 (nejstarší z pecí v areálu) nabízí návštěvníkům prohlídku technologie výroby železa a díky šroubovité nástavbě Bolt Tower také kavárnu s vyhlídkou na celé město - na vrcholu nese autogram slavného atleta Usaina Bolta.

Usain Bolt pokřtil v roce 2015 Bolt Tower: 

Z energetické ústředny se stal Malý svět techniky U6 s expozicí o historii lidského vědění a vynálezů. Expozice v nově vybudovaném Velkém světě techniky lákají k zábavné výuce matematiky, biologie, fyziky a dalších předmětů hravou formou. Ukazují vliv lidí na přírodu, historii průmyslu i to, jak funguje lidské tělo, jaká kouzla umí chemie nebo jak vypadá vesmír.

Kromě toho je tam například hudební klub Heligonka známého písničkáře Jaromíra Nohavici, trampolínové centrum, Fajna dílna i vznikající pobočka Národního zemědělského muzea.

V areálu se konají největší hudební festivaly Colours of Ostrava, Beats for Love, Oldies festival, konference, kongresy, ale i sportovní akce - letos hostil například Turnaj světové série FIVB v beachvolejbalu.

Proměna Dolních Vítkovic už posbírala řadu ocenění

Na proměně areálu se podílí Národní památkový ústav. Postupnou obnovu památkově chráněných objektů oceňují odborníci v Česku i v zahraničí. O tom svědčí například zvláštní cena poroty v soutěži European Union Prize for Cultural heritage z roku 2014.

Projekt proměny někdejšího plynojemu na multifunkční aulu Gong získal v roce 2013 Zvláštní cenu poroty na prestižní soutěži „Nejlepší z realit - Best of Realty“. Ve stejném roce byl Gong zvolen Stavbou roku ČR. Jako nejpovedenější stavbu ocenilo Gong i město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Na veletrhu Expo Real se zařadil mezi TOP 10 staveb světa a stal se také stavbou dvacetiletí v Ostravě při udílení cen Stavba roku. A před pár dny získal Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje Opera Historica 2019.

Velký svět techniky postavený také podle projektu Josefa Pleskota zvítězil v hlasování veřejnosti v soutěži o titul Stavba roku ČR 2014. Objekt ocenilo jako nejlepší přes 22 tisíc lidí, což mu zajistilo největší popularitu. Vedle toho získala jedinečná stavba interaktivního světa techniky také Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR.

Spolek Dolní oblast Vítkovice je od roku 2016 členem prestižní asociace ERIH (European Route of Industrial Heritage), která sdružuje přes 1 750 technických památek po celé Evropě. Od roku 2018 je zástupce spolku také členem výkonné rady asociace ERIH. 

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Frýdek- Místek. V obvodu Bruntál zvítězil v prvním kole Ladislav Václavec.

Výsledky pro: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí, Český Těšín, Štramberk, Krnovostatní

  • Nejčtenější

Výsledek nula. K urně v ostravském okrsku nepřišel žádný volič

Výsledek komunálních i senátních voleb ze svého okrsku znali hned po uzavření volební místnosti. Volební účast tam...

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Údajní příbuzní uprchlého vězně na Facebooku řešili, u koho je schovaný

Sociální sítě baví diskuze pod facebookovým oznámením o vyhlášeném pátrání po vězni, který utekl z pracoviště ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Ostrava si dohodla koalici, město dále povedou ANO, SPOLU a Piráti

Ostravu povede další čtyři roky stejná koalice, jaká ve třetím největším městě Česka vládla i uplynulé volební období....

Ostravská zoo utratila nemocnou žirafu, její maso sežraly šelmy

Ostravská zoologická zahrada musela v neděli utratit devatenáctiletou žirafu. Následně její maso použila pro krmení...

Krnovská mašinka se vrátí před nádraží, parní lokomotiva vypadá jako nová

Symbol železnice v Krnově míří zpátky na své místo. Právě finišují práce na obnově parní lokomotivy, jež více než...

Další školy s technickými obory zavádějí stipendia, zájem se hned zvýší

Střední odborná škola Třineckých železáren zavádí prospěchová stipendia, každý měsíc tisíc korun. Důvodem je malý zájem...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (28-35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...