Kraj chce atraktivnější muzea. Část poboček kvůli změnám nejspíše zanikne

  10:19aktualizováno  10:19
Novou muzejní strategii chystá Moravskoslezský kraj. Chce, aby se muzea stala atraktivnějšími a zábavnějšími. Některé muzejní pobočky při změnách nejspíše zaniknou.

Archeopark v Chotěbuzi se o svou budoucnost bát nemusí. Patří k pilířům Muzea Těšínska, na kterých chce kraj i nadále stavět. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Pozornost a investice chceme soustředit na navštěvovanější objekty, které se musejí stát více interaktivní, kreativní, využívat moderní prezentace, média i informační technologie,“ uvedla vedoucí odboru kultury krajského úřadu Karin Veselá.

Dohromady má kraj na starosti sedm příspěvkových kulturních organizací. Čtyři z toho jsou muzea. A právě jejich menší pobočky, kam si prohlédnout vitríny s exponáty přijdou ročně maximálně dvě stovky lidí, mohou zaniknout.

Reorganizace se například dotkne Muzea Těšínska s devíti pobočkami. „Lidé by měli z muzea odcházet po dvou třech hodinách plní zážitků. Chceme proto stavět na třech hlavních pilířích. Těmi se stanou za sto dvacet milionů právě rekonstruovaná výstavní budova v Hlavní ulici v Českém Těšíně, kde vznikne nová expozice Muzea Těšínska, současný Archeopark Chotěbuz a knížecí dům v Jablunkově, který přebudujeme na interaktivní Muzeum Trojmezí,“ přiblížila mluvčí muzea Iva Lupková.

Knížecí dům ze 16. století na rohu náměstí, který kraj od Jablunkova koupil za 8,6 milionu korun, se měl začít přestavovat s odhadovanými náklady 30 milionů korun na muzeum už letos na podzim. 

Nakonec ho ale město předá vyklizený podle slov starosty Jiřího Hamroziho až na konci roku, až se odstěhují stávající nájemníci. „Jsou to rodiny s dětmi, takže jsme nechtěli stěhování do náhradních bytů řešit radikálně. Obchod z přízemí se přemístí do opravovaného objektu kousek opodál,“ konstatoval Hamrozi. Pokud by Jablunkov nemovitost do konce roku nevyklidil, kraj je oprávněn od dříve uzavřené kupní smlouvy odstoupit.

„O existenci dalších poboček Muzea Těšínska, jejichž provozní náklady jsou vzhledem k malé návštěvnosti vysoké, se jedná. Pokud kraj pro tyto prostory najde jiné využití nebo si je pod sebe vezme obec, zaměstnanci se o práci bát nemusejí. Zároveň budeme potřebovat početnější personál do nové výstavní budovy v Českém Těšíně,“ doplnila Lupková s tím, že nízká je například návštěvnost Památníku životické tragédie, přitom se v něm topí, svítí a jsou v něm depozitáře.

Kraj zatím neví, kterých poboček se dotkne reorganizace

Podle Veselé se kraj nyní zabývá hlavně ekonomikou i samotným fungováním kulturních institucí do budoucna a nedokáže proto ještě stanovit, kterých muzejních poboček se dotkne reorganizace. 

„Už teď je však jasné, že musíme muzea přizpůsobit požadavkům návštěvníků a dokázat, aby se také pro školy stala významným prvkem ve vzdělávání. Rozšiřujeme nabídku programů pro děti, dospělé i seniory. Hledáme, jak posilovat místní identitu, rozvíjet vztah s vlastním kulturním dědictvím, jak podporovat všestranný rozvoj osobnosti. Zároveň chceme, aby muzea nabídla inspiraci a kreativní zážitek,“ vysvětlila Veselá.

Pod Moravskoslezský kraj spadá Galerie výtvarného umění v Ostravě, Muzeum v Bruntále, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Muzeum Novojičínska, Muzeum Těšínska, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Těšínské divadlo. 

Do mnohých proudí významné investice. „Například do výstavby nového Muzea automobilů Tatra, živého muzea v Památníku J. A. Komenského ve Fulneku, revitalizace zámku ve Frýdku včetně obnovy expozice, nového muzea v prostorách zámku Nová Horka, revitalizace zámeckého parku v areálu národní kulturní památky zámek Bruntál,“ vypočítala Veselá.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Na Ostravě se mi líbí otevřenost, říká výtvarník Šigut

Výtvarník a grafický designér Jiří Šigut se v Ostravě narodil a nedokáže si...

Výtvarník pracující s médiem fotografie, konceptuální umělec a grafický designér Jiří Šigut patří k originálním tvářím...

Před 80 lety hořely další synagogy, lidé prý bránili hasičům v záchraně

Synagoga ve Vítkovicích patřila mezi architektonické skvosty.

Před osmdesáti lety se stalo to, čeho se mnozí obávali. Takřka čtvrt roku po okupaci zbytku Československa a vzniku...

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Najdete na iDNES.cz