Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

  11:58aktualizováno  11:58
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný Vladimír Sárközi. Ten podle spisu loni v prosinci při potyčce smrtelně zranil svého spolubydlícího a s mrtvolou pak žil v bytě pět týdnů.

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo. (20. května 2019) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Třiapadesátiletému Sárközimu hrozí až deset let vězení. Vyloučen ale není ani vyšší trest, protože v roce 2006 mu Krajský soud v Praze vyměřil jedenáct let vězení za vraždu, přičemž na svobodu se podmínečně dostal už v roce 2014. Podmínka ale byla v platnosti až do roku 2021.

Za mříže Sárközi nejspíše opětovně zamíří kvůli události, která se stala loni v sobotu 15. prosince v bytě domu v Orebické ulici v ostravské městské části Přívoz.

Sárközi tam žil u svého známého, se kterým se potkal už dříve v azylovém domě. Jenže soužití dostalo záhy trhliny, muži se hádali kvůli uklízení a nakonec se dohodli, že se Sárközi na začátku února odstěhuje.

„Jenže (spolubydlící) najednou chtěl, abych se odstěhoval co nejdříve, to se mi vůbec nelíbilo. Blížily se svátky, neměl jsem se kam přestěhovat ze dne na den,“ líčil u soudu Sárközi.

V osudný den dvojice slavila Sárköziho narozeniny, společně vypili lahev metaxy a takřka celou litrovou lahev slivovice. Večer se muži zase začali hádat. „Dostal jsem pěstí, tak jsem mu jich několik vrátil, také pěstí do hlavy. (Poškozený ) ustupoval a po jedné ráně spadl hlavou na stěnu a upadl na židli,“ popisoval Sárközi.

Podle státního zástupce muž dopadl na zeď spánkovou částí hlavy, přičemž utrpěl vážná poranění hlavy se zhmožděním mozku. „Obžalovaný nechal těžce zraněného muže bez pomoci a odešel spát,“ konstatoval žalobce.

Tělo odtáhl z kuchyně do obýváku

Sárközi to potvrdil. „Jenže jsem si myslel, že je jen v bezvědomí, tak divně chrčel,“ řekl. Když se však ráno probudil a zjistil, že muž zůstal na stejném místě, tušil, že je zle. „Když jsem na něj sáhl, tak byl studený. Bylo jasné, že zemřel,“ vypověděl obžalovaný.

Rozhodl se ale, že úmrtí neoznámí. Podle spisu mrtvolu nechal v bytě, po dvou dnech ji odtáhl z kuchyně do obývacího pokoje, kde ji nechal na podlaze, jen ji překryl vrstvou oblečení. Sousedům, kterým bylo zmizení jednoho z nájemníků divné, namluvil, že jeho spolubydlící dostal práci v jiném městě a odstěhoval se.

Postupem času Sárközi na vše rezignoval. Ven vycházel, jen aby si koupil chleba a alkohol. V bytě pak jen pil a spal. Občas vyzvánějící mobil zemřelého muže vypnul a na dveře byl umístil cedulku, že je v nemocnici, ať nikdo nezvoní.

„Litovat? To bych známému už nepomohl“

Tak vše zůstalo až do 22. ledna. Sousedům už bylo zmizení obou nájemníků velmi podezřelé a také se obrátili na policii. „V ten den nejdříve někdo klepal a po několika hodinách začali páčit dveře. To jim trvalo chvilku a pak vešli policisté, hasiči a soused,“ líčil Sárközi.

Policisté okamžitě po objevení mrtvoly Sárköziho zatkli, od té doby sedí ve vazbě. „Došlo k tomu, k čemu nemělo dojít, stala se úplně zbytečná věc,“ řekl obžalovaný.

Na dotaz soudu, jestli svého počínání lituje, poznamenal: „Mohl bych litovat, ale to by mému známému už nijak nepomohlo.“

K případu ještě vypovídají svědci a znalci, termín vyhlášení rozsudku zatím není znám.

Autor:

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Recesisté v Ostravě oblékli zimní bundy a vyrazili na běžkách do ulic

V Ostravě - Hrabové se v sobotu utkali na běžkách.

Zatímco slunce žhavilo v sobotu asfalt, v Ostravě-Hrabové závodili běžkaři. Všichni závodníci od nejmenších až po...

Cyklisté se dočkají mnoha nových tras, kraj přidá obcím 18 milionů

Most u Odravy brzdí cestu po Cyklostezce Ohře.

Radnice měst a obcí, které mají zájem opravovat cyklostezky a budovat nové, mohou až do konce roku 2020 žádat o...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz