Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběh Hadinky: Rekreační lokalitu vyhledávali i příslušníci NSDAP

  8:03
V kopci sevřeném údolím řeky Budišovky nedaleko od míst, kde se vlévá do řeky Odry, se nachází místo nazývané Hadinka. Nejprve sem jezdily rodiny na výlety do přírody, poté lákalo na taneční večery. Za války se tu rekreovali příslušníci NSDAP, pak se lokalita stala na desítky let pro veřejnost až na výjimky nedostupnou.

Až donedávna byla lokalita součástí vojenského újezdu Libavá. Její část je dnes využívána jako sportovně-rekreační areál, původní Hadinka, kdysi vyhledávaný cíl výletníků a zábavychtivých z širokého okolí, se však nyní nachází o pár set metrů dále. 

Jako upomínka na slavné časy zde zůstává prosklený taneční pavilon a funkcionalistická vila, obojí spojené s významným ostravským stavitelem meziválečného období Karlem Gajovským. Vila, taneční pavilon i někdejší výletní hostinec dnes chátrají. A jejich budoucnost je nejistá. 

Jak byla kdysi Hadinka významná, vypráví badatel Pavel Kašpar starší z Oder. „Když jsem se ptal pamětníků, potomků smíšených česko-německých párů, tak spousta lidí mi řekla, že jejich rodiče se seznámili právě na Hadince při tanečních zábavách,“ říká Kašpar, který pátral po historii tohoto zajímavého místa.

Hadinka zůstávala dlouho zapomenutá nejen proto, že ji na více než půlstoletí pohltil vojenský újezd, ale také z toho důvodu, že většina původních obyvatel, kteří zažili její meziválečný rozkvět, byla po válce odsunuta kvůli svému německému původu.

„Původně na tomto místě stával mlýn, říkalo se mu Hadí mlýn, z toho pak vznikl název Hadinka. První zmínky o něm pocházejí z dob třicetileté války,“ přibližuje Kašpar. „Byla to ale poměrně odlehlá lokalita a sedláci s obilím se k ní s vozem dostávali jen velmi těžko, proto se po nějaké době mlýn proměnil na pilu,“ doplnil.

Svůj účel změnil někdejší mlýn opět na přelomu 19. a 20. století. V té době se z něj stala hájovna. „Jako doplňkovou činnost tehdejší majitel provozoval výletní hostinec, který se jmenoval Ottermühle, česky ‚Zmijí mlýn‘, prý tam bylo hodně zmijí,“ vypráví badatel.

Lidé chodili až z Oder na Hadinku pěšky

Nejdůležitější část historie Hadinky se ale začala psát po roce 1926, kdy celou oblast koupila Revírní rada pro okres moravsko-slezského revírního báňského úřadu v Moravské Ostravě, která se rozhodla vybudovat zde výletní a ozdravné středisko. 

Většinu zakázek dostal ostravský architekt Karel Gajovský, který dal místu zcela nový ráz. Přestavěl výletní hostinec Ottermühle, vybudoval zde taneční pavilon a v blízkém Klokočově i takzvaný Masarykův domov hornických dítek, pozdější ozdravovnu horníků.

„Především se mu v místě ale natolik zalíbilo, že si zde postavil víkendový dům, známý v okolí jako Gajovského vila. Sem jezdil s rodinou na víkendy, kromě odpočinku tady pracoval na svých projektech,“ přibližuje Kašpar. „Ještě jsem narazil na pamětníka, který mi vyprávěl, jak Gajovský přijížděl luxusní šestisedadlovou limuzínou Praga Grand,“ dodává.

Hadinka byla tak oblíbená, že lidé z okolních měst neváhali, aby cestě na odlehlé místo věnovali několik hodin chůze. „Vím, že lidé chodili až z Oder na Hadinku pěšky,“ osvětlil badatel s tím, že jedním z velkých lákadel bylo i zdejší koupaliště postavené v roce 1927.

Škola pro Hitlerovu mládež i lazaret pro vojáky wehrmachtu

Idyla skončila s německou okupací a příchodem druhé světové války. Vlastníkem klokočovského panství se stalo říšské vedení NSDAP v Mnichově. „Hadinka byla využívána k rekreaci rodinných příslušníků NSDAP a z budovy Masarykova ústavu hornických dítek se stala škola pro Hitlerovu mládež. Později sloužila jako lazaret pro vojáky wehrmachtu,“ popsal Kašpar.

Po válce pak zmizela většina původních německy mluvících obyvatel, kteří byli s předválečným rozkvětem Hadinky spjati, místo ale přesto opět ožilo tanečními večery. „Bylo to zejména zásluhou obyvatel nedalekého Spálova, kteří se zde podíleli i na předválečném turistickém ruchu,“ uvedl Kašpar.

V roce 1950 celé území zabrala armáda. „Vše se stalo součástí vojenského újezdu Libavá a civilisté sem měli zapovězený přístup. Gajovského vila sloužila jako výletní rezidence pro Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova. Z tanečního pavilonu se stalo školicí středisko vojáků a bývalý zájezdní hostinec byl přestavěn na zemědělskou usedlost,“ vypočítal změny Pavel Kašpar.

Běžní lidé se i v té době do Hadinky výjimečně dostali. Areál například využívaly děti z tehdejších pionýrských táborů. „Je to už hodně dávno, v 60. letech minulého století tam trávila čas v několika turnusech spousta dětí z Opavska a dodnes na to i po letech vzpomínají,“ vzpomínala Miroslava Hloušková z Opavy, která na těchto táborech působila nejprve jako praktikantka, později jako oddílová vedoucí.

Budovy zřejmě budou na prodej

„Vojenský prostor tehdy začínal až za říčkou Budišovkou, kam byl přísný zákaz vstupu. Jinak nám vojáci ochotně vycházeli vstříc. Oblíbené byly besedy, prohlídky vojenské techniky, ale hlavně tak zvané brodění tanků v jezeře,“ dodala. Budovu tanečního tábora v té době podle jejích slov sloužila jako jídelna s kuchyní a v případě nepříznivého počasí ke shromáždění všech dětí. Gajovského vile se pak říkalo Olymp, protože v ní sídlil vedoucí tábora. „Měl odtud opravdu přehled o dění v táboře,“ podotkla Hloušková.

Teprve před třemi lety bylo území Hadinky vyjmuto z katastru vojenského újezdu a je opět volně přístupné. Dnešní turisté tak mohou obdivovat stavby víkendové vily i tančírny, které však nyní leží ladem. Patří i nadále armádě, která je však vede jako trvale nepotřebný majetek.

„Z tohoto důvodu už do nich nejsou vkládány žádné finanční prostředky. Objekty jsou odpojeny od inženýrských sítí a správa areálu je soustředěna na jeho zabezpečování proti zlodějům a na odstraňování následků po vandalech, případně odstraňování zjištěných skládek,“ popsal současnou péči Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

V současné době pak probíhá převod objektů na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je zřejmě následně nabídne k prodeji.

  • Nejčtenější

Sparta - Třinec 2:3. Série se vrací do Slezska, domácí stíhací jízdu nedotáhli

9. dubna 2024  18:20,  aktualizováno  22:27

Hokejisté Sparty nevyužili ani druhý mečbol na postup do finále. Po nevydařené úvodní třetině...

Odmítla jsem hajlovat, tak mě soudí, řekla aktivistka Lisková. Dostala podmínku

9. dubna 2024  8:50,  aktualizováno  12:46

Okresní soud v Ostravě řešil případ aktivistky Nely Liskové. Obžaloba ji viní z podněcování k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Násilník vší silou strkal do lidí, ženu shodil do kolejiště. Měl jsem nervy, řekl

15. dubna 2024  10:32

Jako smyslů zbavený se choval dvacetiletý muž v Ostravě. Vztekle strkal do nic netušících lidí,...

Čas 59:59,8. Základní hokejová poučka: O Třinci nikdy nepochybujte!

12. dubna 2024  8:57

Že jsou přestárlí? Že už nejsou tak silní? Ale kdeže. Hokejisté Třince zase utišili všechny kritiky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

Žena šla do řeky pro mobil, strhl ji proud. Do splavu pro ni skočil policista

17. dubna 2024  9:57

V boj o život se v pondělí odpoledne změnila snaha mladé ženy vytáhnout z vody mobil, který jí tam...

Kuriozita v pravidlech. Dva hokejisté mohou „oslavit“ titul i v případě prohry

17. dubna 2024  6:58

Hokejové finále se teprve rozběhlo, jednoho aktéra ale už teď nemusí s nadsázkou zajímat, jak...

Den před žhářským útokem viděl, jak si Natálka hraje. Pak dívku fotil popálenou

17. dubna 2024

Seriál Z fotografie z Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě bolela duše a snad se nenašel...

První bod ve finále? Fajn. Ale chceme hrát ještě lépe, říká Nestrašil

16. dubna 2024  23:06

Vyhrát hned úvodní finále na ledě Pardubic, vítěze základní části extraligy a zřejmě největšího...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...