Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příběh Hadinky: Rekreační lokalitu vyhledávali i příslušníci NSDAP

  8:03
V kopci sevřeném údolím řeky Budišovky nedaleko od míst, kde se vlévá do řeky Odry, se nachází místo nazývané Hadinka. Nejprve sem jezdily rodiny na výlety do přírody, poté lákalo na taneční večery. Za války se tu rekreovali příslušníci NSDAP, pak se lokalita stala na desítky let pro veřejnost až na výjimky nedostupnou.

Až donedávna byla lokalita součástí vojenského újezdu Libavá. Její část je dnes využívána jako sportovně-rekreační areál, původní Hadinka, kdysi vyhledávaný cíl výletníků a zábavychtivých z širokého okolí, se však nyní nachází o pár set metrů dále. 

Jako upomínka na slavné časy zde zůstává prosklený taneční pavilon a funkcionalistická vila, obojí spojené s významným ostravským stavitelem meziválečného období Karlem Gajovským. Vila, taneční pavilon i někdejší výletní hostinec dnes chátrají. A jejich budoucnost je nejistá. 

Jak byla kdysi Hadinka významná, vypráví badatel Pavel Kašpar starší z Oder. „Když jsem se ptal pamětníků, potomků smíšených česko-německých párů, tak spousta lidí mi řekla, že jejich rodiče se seznámili právě na Hadince při tanečních zábavách,“ říká Kašpar, který pátral po historii tohoto zajímavého místa.

Hadinka zůstávala dlouho zapomenutá nejen proto, že ji na více než půlstoletí pohltil vojenský újezd, ale také z toho důvodu, že většina původních obyvatel, kteří zažili její meziválečný rozkvět, byla po válce odsunuta kvůli svému německému původu.

„Původně na tomto místě stával mlýn, říkalo se mu Hadí mlýn, z toho pak vznikl název Hadinka. První zmínky o něm pocházejí z dob třicetileté války,“ přibližuje Kašpar. „Byla to ale poměrně odlehlá lokalita a sedláci s obilím se k ní s vozem dostávali jen velmi těžko, proto se po nějaké době mlýn proměnil na pilu,“ doplnil.

Svůj účel změnil někdejší mlýn opět na přelomu 19. a 20. století. V té době se z něj stala hájovna. „Jako doplňkovou činnost tehdejší majitel provozoval výletní hostinec, který se jmenoval Ottermühle, česky ‚Zmijí mlýn‘, prý tam bylo hodně zmijí,“ vypráví badatel.

Lidé chodili až z Oder na Hadinku pěšky

Nejdůležitější část historie Hadinky se ale začala psát po roce 1926, kdy celou oblast koupila Revírní rada pro okres moravsko-slezského revírního báňského úřadu v Moravské Ostravě, která se rozhodla vybudovat zde výletní a ozdravné středisko. 

Většinu zakázek dostal ostravský architekt Karel Gajovský, který dal místu zcela nový ráz. Přestavěl výletní hostinec Ottermühle, vybudoval zde taneční pavilon a v blízkém Klokočově i takzvaný Masarykův domov hornických dítek, pozdější ozdravovnu horníků.

„Především se mu v místě ale natolik zalíbilo, že si zde postavil víkendový dům, známý v okolí jako Gajovského vila. Sem jezdil s rodinou na víkendy, kromě odpočinku tady pracoval na svých projektech,“ přibližuje Kašpar. „Ještě jsem narazil na pamětníka, který mi vyprávěl, jak Gajovský přijížděl luxusní šestisedadlovou limuzínou Praga Grand,“ dodává.

Hadinka byla tak oblíbená, že lidé z okolních měst neváhali, aby cestě na odlehlé místo věnovali několik hodin chůze. „Vím, že lidé chodili až z Oder na Hadinku pěšky,“ osvětlil badatel s tím, že jedním z velkých lákadel bylo i zdejší koupaliště postavené v roce 1927.

Škola pro Hitlerovu mládež i lazaret pro vojáky wehrmachtu

Idyla skončila s německou okupací a příchodem druhé světové války. Vlastníkem klokočovského panství se stalo říšské vedení NSDAP v Mnichově. „Hadinka byla využívána k rekreaci rodinných příslušníků NSDAP a z budovy Masarykova ústavu hornických dítek se stala škola pro Hitlerovu mládež. Později sloužila jako lazaret pro vojáky wehrmachtu,“ popsal Kašpar.

Po válce pak zmizela většina původních německy mluvících obyvatel, kteří byli s předválečným rozkvětem Hadinky spjati, místo ale přesto opět ožilo tanečními večery. „Bylo to zejména zásluhou obyvatel nedalekého Spálova, kteří se zde podíleli i na předválečném turistickém ruchu,“ uvedl Kašpar.

V roce 1950 celé území zabrala armáda. „Vše se stalo součástí vojenského újezdu Libavá a civilisté sem měli zapovězený přístup. Gajovského vila sloužila jako výletní rezidence pro Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova. Z tanečního pavilonu se stalo školicí středisko vojáků a bývalý zájezdní hostinec byl přestavěn na zemědělskou usedlost,“ vypočítal změny Pavel Kašpar.

Běžní lidé se i v té době do Hadinky výjimečně dostali. Areál například využívaly děti z tehdejších pionýrských táborů. „Je to už hodně dávno, v 60. letech minulého století tam trávila čas v několika turnusech spousta dětí z Opavska a dodnes na to i po letech vzpomínají,“ vzpomínala Miroslava Hloušková z Opavy, která na těchto táborech působila nejprve jako praktikantka, později jako oddílová vedoucí.

Budovy zřejmě budou na prodej

„Vojenský prostor tehdy začínal až za říčkou Budišovkou, kam byl přísný zákaz vstupu. Jinak nám vojáci ochotně vycházeli vstříc. Oblíbené byly besedy, prohlídky vojenské techniky, ale hlavně tak zvané brodění tanků v jezeře,“ dodala. Budovu tanečního tábora v té době podle jejích slov sloužila jako jídelna s kuchyní a v případě nepříznivého počasí ke shromáždění všech dětí. Gajovského vile se pak říkalo Olymp, protože v ní sídlil vedoucí tábora. „Měl odtud opravdu přehled o dění v táboře,“ podotkla Hloušková.

Teprve před třemi lety bylo území Hadinky vyjmuto z katastru vojenského újezdu a je opět volně přístupné. Dnešní turisté tak mohou obdivovat stavby víkendové vily i tančírny, které však nyní leží ladem. Patří i nadále armádě, která je však vede jako trvale nepotřebný majetek.

„Z tohoto důvodu už do nich nejsou vkládány žádné finanční prostředky. Objekty jsou odpojeny od inženýrských sítí a správa areálu je soustředěna na jeho zabezpečování proti zlodějům a na odstraňování následků po vandalech, případně odstraňování zjištěných skládek,“ popsal současnou péči Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

V současné době pak probíhá převod objektů na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je zřejmě následně nabídne k prodeji.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Baník - Slovácko 6:0, do Evropy kanonádou. Hosté dohrávali v devíti

26. května 2024  18:18

Aktualizujeme Fotbalisté ostravského Baníku v klíčovém souboji o přímý postup do kvalifikace Konferenční ligy...

Čtvrtkař Gardiner chce další trofej z Ostravy. Touží po křišťálové tretře

26. května 2024  15:39

Ze startovní listiny Zlaté tretry Ostrava kvůli zranění vypadli oštěpař Níradž Čopra a výškař...

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

26. května 2024  13:41

Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě...

Beskydská stezka slibuje spoustu novinek. Láká na pivo i legendární Nazareth

26. května 2024  7:44

Zhruba desítka pivovarů, stovka druhů piv, exkurze nebo festival, kde jako hlavní hvězda vystoupí...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...