Firmy marně hledají stovky techniků, chystají se proto změny ve vzdělávání

  11:30aktualizováno  11:30
Na nesoulad mezi inovacemi v provozu a kvalitou vzdělávání si stěžují firmy v Moravskoslezském kraji. Tvrdí, že školství s rozvojem průmyslu a jeho potřebami nedrží krok. Žádají proto účinný systém vzdělávání i nové způsoby výuky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Problémem je podle představitelů průmyslových firem nedostatek středně vzdělaných a vyučených techniků, příliš mnoho humanitně zaměřených absolventů vysokých škol i demografický vývoj, který nepřeje naplněnosti učebních oborů a průmyslových škol. Podniky přitom potřebují stovky nových lidí.

„Třinecké železárny pouze v rámci generační obměny potřebují přes tři sta nových zaměstnanců ročně. Část pokrýváme absolventy naší střední odborné školy, jichž ročně vychází zhruba sto dvacet,“ nastínil Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Třineckých železáren, na úterní konferenci pořádané v Ostravě Národním strojírenským klastrem.

Vítkovice Heavy Machinery aktuálně potřebují zhruba 100 zaměstnanců, převážně obráběčů.

„V součtu s lidmi, které budeme potřebovat kvůli generační obměně, budeme do deseti let muset přijmout zhruba 400 zaměstnanců, z toho 350 techniků. To je počet odpovídající více než třetině současného počtu zaměstnanců. Přitom 87 procent všech zaměstnanců musí nebo by mělo mít technické vzdělání,“ sdělil personální ředitel společnosti Ladislav Botur.

Kraj horníků? To už rozhodně neplatí

Podle Jana Světlíka, prezidenta Národního strojírenského klastru, který sdružuje 43 organizací s 19 tisíci zaměstnanci, analýza pracovních sil ukazuje, že podniky trápí nedostatek v součtu více než dvou tisícovek zaměstnanců.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na to vzdělávací systém musí a bude reagovat.

„Proto ve spolupráci s ministerstvem školství zavádíme předmět technika do škol, proto v součinnosti se zaměstnavateli a jejich profesními organizacemi řešíme duální vzdělávání, proto vzniknou mistrovské zkoušky. Termíny? Letošní podzim. Forma? Nový předmět a nová legislativa,“ řekl.

Hejtman Ivo Vondrák uvedl, že severní Morava a Slezsko už dávno není krajem horníků. Má druhý nejvyšší podíl podniků s technickými inovacemi, druhý nejvyšší objem nákladů vynaložených na technické inovace a oproti roku 2005 dvojnásobný počet lidí zaměstnaných ve výzkumu a vývoji. Také vyšší podíl vysokoškoláků ve srovnání s jinými kraji, ale zároveň velké územní rozdíly a vyšší i počet lidí bez vzdělání.

Příští rok vznikne Technologická akademie

Kromě podpory technických oborů se kraj poptávku po kvalitních technicích snaží řešit vznikem nové příspěvkové organizace, která je vzdělá. Technologická a podnikatelská akademie vznikne od příštího školního roku a její součástí bude nová střední škola, vzdělávací středisko pro učitele i tréninkové centrum pro žáky z ostatních škol.

„Středoškoláci budou studovat v prostorách VŠB – Technické univerzity, na vzdělávacím programu se budou podílet univerzitní odborníci a inovativní firmy,“ řekl hejtman.

Akademie má do regionu přivést i více rostoucích firem, investic do inovací, výzkumu a vývoje i intenzivnější propojení podnikatelského prostředí s akademickým. V prvním roce se zaměří na vzdělávání pedagogů v oborech, jako jsou průmyslová automatizace, mechatronika, IT či vývoj softwaru. Od září 2021 nastoupí do oboru technické lyceum první studenti.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestačtyřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Krnov hledá stavaře pro přeměnu textilky Karnola zničené požárem

Bezmála dva roky času vzal zničující požár přeměně brownfieldu uprostřed Krnova v kulturní, společenské a vzdělávací...

Ostravské stopy: Policie naháněla party mániček, vzpomíná kytarista Vitásek

Jednou z prvních rockových kapel v Ostravě byla formace Star. K jejím členům patřil také kytarista Petr Vitásek, který...

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

Najdete na iDNES.cz