Technika anglicky. Školy v Moravskoslezském kraji vylepšují výuku jazyků

  8:11aktualizováno  8:11
Nejen klasické hodiny angličtiny, ale i odborné předměty v anglickém jazyce. Střední školy v Moravskoslezském kraji cílí na jazyky, nároky na jejich znalosti u absolventů totiž rostou a angličtina se pro zaměstnavatele v regionu stala již téměř samozřejmostí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Zdokonalit se kvůli tomu musejí i pedagogové. Nejen angličtináři, ale také učitelé odborných předmětů.

Na osmi vybraných středních odborných školách, především u strojírenských oborů, se totiž výuka odborných předmětů více propojí s angličtinou. Tamní učitelé absolvují desítky hodin, aby znalosti odborné angličtiny předávali dál.

„Program akcentuje jazykovou průpravu pedagogů, ať už jsou to angličtináři, nebo učitelé odborných předmětů. Seznámí se s metodou CLIL, která je založená na výuce odborného předmětu v cizím jazyce. Tento způsob výuky může být pro středoškoláky mnohem přitažlivější než klasické hodiny,“ konstatoval náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny.

Hejtmanství projekt Yes, I do loni na pěti školách vyzkoušelo pilotně a vyčlenilo na něj 1,6 milionu korun. V novém školním roce zvyšuje počet zapojených škol a náklady vyčíslilo na 2,8 milionu.

Školy, které se zapojily loni, projekt hodnotí pozitivně. „Učitelé angličtiny již vědí, o čem je odbornost, které se mladí strojaři učí, učitelé technických předmětů se zdokonalují ve své angličtině a ztrácejí ostych před žáky,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy ve Frýdku-Místku Martin Tobiáš.

Dodal, že studenti mají možnost cizí jazyk dále uplatnit na třítýdenních praxích v zahraničních firmách i na výměnných pobytech na partnerských školách. Škola se do projektu zapojí i letos.

Angličtinář se doplňuje s učitelem odborných předmětů

Podle pedagožky strojírenských předmětů Pavly Jindrové odborné předměty ve spojení s angličtinou studenty baví. „U žáků se díky této výuce propojují odborné a jazykové znalosti, což je baví, a uvědomují si potřebnost a důležitost těchto vědomostí. Výborná je společná výuka učitele anglického jazyka a učitele odborných předmětů, kteří se ve výuce doplňují,“ konstatovala Jindrová.

Studenti v tomto způsobu výuky vidí výhodu. „Naučil jsem se široký okruh strojírenské technologie v angličtině, přesněji provoz a výrobu. Objevila se zde témata jako obrábění, svařování a další,“ popsal kurz student třetího ročníku strojírenství František Anděl.

Podle náměstka hejtmana Folwarczného znalost jazyka rozhoduje o budoucím povolání. „Kvalitní výuka angličtiny má velký přínos pro jejich budoucí praxi, znalost cizí řeči totiž absolventům zvyšuje uplatnitelnost na trhu práce,“ řekl.

Stále důležitější roli znalosti angličtiny v praxi potvrzují i firmy. Třeba technické výkresy při spolupráci se zahraničními zákazníky mají strojařské firmy v angličtině.

„Momentálně pro nás není znalost technické angličtiny u absolventů učilišť a středních škol podmínkou, ale rozhodně je obrovskou výhodou. Do budoucna plánujeme čím dál více mezinárodních projektů, angličtina bude potřeba,“ uvedl například personální ředitel společnosti Vítkovice Heavy Machinery Ladislav Botur.

Jak jsou krajští středoškoláci v cizích jazycích zdatní, hejtmanství každoročně ukazují výsledky maturit. V angličtině si stojí moravskoslezští maturanti mírně nad průměrem, loni byli mezi kraji pátí. Meziročně si však pohoršili, u maturit na jaře 2017 byli čtvrtí. Výsledky se liší podle typů škol. Výuku jazyků v kraji podporují i další projekty.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Ovzduší u ostravské huti střeží další kamery i měřicí vůz

Ostravský obvod Radvanice a Bartovice si hodlá pohlídat emise ostravské huti Liberty Ostrava. Zjišťuje hodnoty prachu i...

Vylidňování Moravskoslezského kraje se zastaví do deseti let, odhaduje hejtman

V březnu letošního roku v Moravskoslezském kraji podle údajů Českého statistického úřadu žilo 1 201 835 lidí. Je to o...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz