Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

  11:47aktualizováno  15:59
Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační strategie České republiky do roku 2030. Výrazně více peněz půjde na podporu výzkumu a vývoje, novým povinným předmětem na druhém stupni základních škol má být Technika.

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii České republiky do roku 2030. | foto: ČTK

„Myslíme, že by měl být povinný, jednu hodinu týdně, dáme to do veřejné diskuse. Naše firmy to potřebují,“ řekl iDNES.cz Babiš. „To. že tento předmět bude, považujeme za velmi důležité,“ uvedl Karel Havlíček, místopředseda vládní pro Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Při přípravě Inovační strategie do roku 2030 inspirovaly podle něj Českou republiku skandinávské země, Nizozemí či Švýcarsko. „Všechny tyto země vsadily před časem na systematickou podporu inovací a během jedné generace se staly vzorem pro celý svět. My jsme se proto u nich inspirovali. I my máme ambice posunout se mezi inovativní evropskou elitu a dostat nás tam, kam jsme kdysi patřili,“ prohlásil předseda vlády.

„Máme k tomu ideální předpoklady. Patříme mezi nejstabilnější ekonomiky kontinentu, máme velmi dobrou vzdělávací a výzkumnou infrastrukturu. V řadě oborů patříme do světové špičky,“ tvrdí Babiš.

Zatímco v současnosti je v České republice podíl výdajů na výzkum, vývoj a inovace 1,79 procenta HDP, v příštích letech má toto číslo podle inovační strategie zásadně vzrůst. „Naší ambicí je do roku 2025 se dostat na 2,5 procenta a když vše bude dobře, tak zamířit v dalších pěti letech až ke třem procentům. Je to ambiciozní cíl, není to výstřel z Aurory,“ řekl Havlíček.

Ambicí je dostat se do evropské top sedmičky

Nyní je Česká republika v evropském průměru, zatímco třeba v Číně podle něj dávají 2,2 procenta z HDP na výzkum, vývoj a inovace. „Nezvládneme to jen z vládních zdrojů. Vládní zdroje činí 30, 35 procent z celkových výdajů na výzkum, vývoj, 60 procent jsou v rukou soukromého sektoru, zbytek je z Evropské unie. Musíme podpořit, motivovat soukromý sektor, to je ten tahoun, bez kterého se nepohneme dál, například odpočty,“ řekl Havlíček. „Nemůžeme mít jinou ambici, než se posunout do evropské top sedmičky,“ dodal.

„Náš výzkum má ve vládě opravdu silného zastánce a to jsem teď já. I to je důvodem, proč jsme se rozhodli připravit novou inovační strategii. Nadresortní, apolitickou a věřím, že i nadčasovou,“ uvedl Babiš.

Součástí inovační strategie je systém dobře připravených odpočtů na vědu a na výzkum pro firmy.  V současné době jde přibližně o 2,4 miliardy korun nepřímé podpory, týká se řádově 1300 organizací. Cílem je podporu do roku 2025 znásobit. Dále má jít o jednoduché, digitální prostředí pro nové firmy, on-line služby pro občany a podnikatele, ale i třeba nový povinný předmět Technika na druhém stupni základních škol.

Strategie je v rozporu s tím, co vláda dělá, tvrdí opoziční ODS

„Inovační strategie má heslo Czech Republic: The Country For The Futur‘. Za posledních 5 let nás hnutí ANO ale posunulo spíše do minulosti a to nejenom návratem komunistů k moci. Strategie je bezpochyby potřebná, je dobře, že se vláda výzkumem a inovacemi konečně zabývá alespoň teoreticky. Ale zároveň je strategie zcela v rozporu s tím, co doposud vláda dělala a dělá.“ tvrdí předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Argumentuje tím, že v roce 2018 jsme vypadli ze skupiny 25 nejinovativnějších zemí světa a že podíl vládních výdajů na výzkum k HDP klesl z 0,9 procenta v roce 2015 na 0,8 procenta v roce 2019. „Strategie sice mluví o daňovém zvýhodnění firem při investování do inovací, ale finanční správa přitom motivuje své zaměstnance odměnami v případě, že dodatečně dodaní firmy, které daňové zvýhodnění využily,“ uvedl Fiala. Abychom se mohli zařadit mezi 10 nejúspěšnějších zemí světa, musíme mít zejména jednoduchý a přehledný právní řád a co nejméně byrokracie, reagloval na aktivitu vlády šéf ODS.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Najdete na iDNES.cz