Příliš zbrklá technika. Do části škol míří nový předmět, ví se o něm málo

  0:03aktualizováno  0:03
Poprvé po třinácti letech by se měli od nového školního roku žáci učit úplně nový školní předmět, i když zatím jen v „testovacím režimu“ a jen na 20 až 30 školách. Má se jmenovat technika a podle plánů ministerstva školství by na něj v rozvrhu školáka na 2. stupni měla vyjít jedna hodina týdně, případně dvouhodinovka jednou za čtrnáct dní.

Do škol míří nový předmět, žáci mají pracovat i s 3D tiskárnou | foto:  Michal Šula, MAFRA

Místo řezání prkének jako v tradičním předmětu dílny by měli žáci v technice spíše „přičichnout“ k robotickým stavebnicím.

I když ministerstvo školství mluví o pilotním ověřování, půjde zatím spíše o opatrné oťukávání možností. Definitivní podoba techniky totiž ještě není hotová. Školy, které se do projektu už od září zapojí, budou postupně zkoušet, jak by se do budoucna mohl nový předmět vyučovat.

„Je to rok nula, vlastní standardní pokusné ověřování začne až v příštím školním roce. Nechceme do škol pustit akademickou představu, chceme, aby materiály pro pilotní ověřování byly aplikovatelné,“ vysvětlil ve čtvrtek MF DNES ministr školství Robert Plaga.

Na rychlé zavedení techniky už od svého dubnového nástupu hodně tlačil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Slíbil také, že během dvou let se technika bude učit na všech školách. Jenže si to možná představuje až příliš jednoduše. Základních škol je téměř pět tisíc a řada nemá ani základní vybavení.

Komplikace na školách

Jaroslav Jirásko, ředitel školy v Lázních Bělohrad a člen rady Asociace ředitelů základních škol, se o technickém vyučování zatím více dozvídá z médií než oficiální cestou.

„Pokud vím, byl schválen pouze poměrně slušný učební plán a metodika,“ upřesňuje Jirásko. Ten si také klade otázku, kam ministerstvo propašuje techniku do už tak nabitých rozvrhů.

Ministerstvo školství seznam testovacích škol sestavovalo na poslední chvíli, během prázdnin. Podle mluvčí úřadu Anety Lednové se na něj dostaly školy, které jsou pro výuku techniky vybaveny a mají s ní už svou vlastní zkušenost. Patří mezi ně například základní škola v Přerově.

Cenu teprve spočítají

Vedle toho bude ministerstvo letos také počítat náklady. Cílem je analyzovat, čím je třeba školy vybavit po materiální či personální stránce. „Jedním z úkolů ministerstva je spočítat náročnost na školskou soustavu a podle toho rozhodnout o plošném zavedení a jeho finanční podpoře,“ konstatoval ministr Plaga.

Co se vlastně žáci v technice mají dozvědět? „Ve výuce by podle možností školy měla být aplikována informatika a výuka celkově by měla být propojena s informačními a digitálními technologiemi, robotikou a zároveň by měla podporovat rozvoj praktických dovedností potřebných do života,“ vysvětluje ministerstvo školství ve svém souhrnu největších novinek pro letošní školní rok.

Výroba budek a roboti

Tam je uvedení nového předmětu technika zmíněno už na druhém místě, hned po zvýšení platů. Podle koncepce, jejímž autorem je docent olomoucké univerzity Jiří Dostál, by se technické vyučování mělo pohybovat někde na pomezí praktického vyučování ve formě tradičních dílen, fyziky či informatiky.

Například má žákům pomoci porozumět principu fungování předmětů, které běžně používají – telefon, počítač, foťák. Dostál chce také prosadit, aby se děti učily samy technické problémy řešit. To zahrnuje například i využívání nejrůznějších konstrukčních stavebnic.

Nový předmět či plnohodnotný asistent, Plaga představil novinky ve školách

Stejně jako v tradičních dílnách by se měly děti seznamovat s tím, jak se zpracovávají materiály jako dřevo nebo kovy. Technika by jim ale měla ukazovat i to, jak se při výrobě používají současné technologie. To zahrnuje i programování robotů nebo používání 3D tiskáren, jak to zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Kromě techniky se ve školství uvažuje pořád ještě o jednom novém předmětu, „výchově k obraně státu“, tedy modernější branné výchově.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz