Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vlnobití odolala jen záď. Češi se po 46 letech dotkli vraku lodi Pionýr

  11:00
Vraku československé obchodní lodi Pionýr ztroskotané u bahamského ostrova Mayaguana se po 46 letech od události dotkli první Češi. Na přelomu listopadu a prosince k ní podnikli expedici potápěči a výzkumníci Czech Diving Teamu.

„Dlouhodobě se zabýváme pátráním a dokumentováním potopených lodí, které jsou spojené s naší historií. Z expedic vzniklo několik dokumentárních filmů o válečných plavidlech z 1. světové války - Zenta, Szent István, Garibaldi,“ vysvětlil Petr Jančárek z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde vyučuje na oboru multimediální techniky.

„Aktuálně se věnujeme historii československé námořní plavby a příběhům lodí, které se jako jediné potopily pod československou vlajkou. Jednou z nich je právě Pionýr a druhou Arna, která se potopila ve Španělsku v roce 1928,“ uvedl Jančárek.

Expedice trvala od 24. listopadu do 6. prosince. „Naše námořní loď Pionýr najela u bahamského ostrova Mayaguana na korálový útes 6. srpna 1969. Náklad i posádku se podařilo zachránit, ale vrak lodi zůstal na místě,“ přiblížil historii lodi námořní historik a člen výpravy Boris Gol z Pardubic.

„Rozhodli jsme se zbytky vraku lodi na Mayaguaně nalézt a zdokumentovat. Příběh lodí plavících se pod českou vlajkou - Arny a Pionýra - bychom rádi spojili do jednoho dokumentu, o jehož uvedení jednáme s Českou televizí, která byla naším partnerem i u předchozích dokumentů,“ popsal režisér Jančárek.

„Snahou je, aby díky expedici vznikl pravdivý a věrohodný příběh obou lodí a hlavně lidí, kteří námořničení věnovali kus svého života,“ poznamenal Boris Gol.

Trosky Pionýra prý nebylo těžké najít, protože místo potopení je známé a loď leží v malé hloubce.

Pionýr

6. srpna 1969 ztroskotala na Bahamách nedaleko ostrova Mayaguana československá námořní loď Pionýr. Vyplula s nákladem železné rudy z kubánského přístavu Moa 6. srpna 1969 v 7 hodin ráno. Plavba přes Atlantik však skončila za nevyjasněných okolností ještě téhož dne. Po čtrnáctihodinové plavbě narazil Pionýr krátce před 21. hodinou na korálový útes. Z posádky lodi ztroskotání všichni přežili a nikdo nebyl zraněn. Loď zůstala ještě několik let uvězněna na útesu, než oceánské vlny dokonaly dílo zkázy.

K troskám se na přelomu listopadu a prosince potopili Zdeněk Partyngl, David Farkaš, Ilja Michal, Tomáš Dušek, Václav Harmáček, Vlaďka Harmáčková, Mirek Hejduk a Ota Richter.

„Ale potápění zde vůbec není jednoduché kvůli mohutným příbojovým vlnám, které mohou potápěče narazit na útesy nebo vrak lodi,“ popsal vedoucí potápěčské skupiny CzechDivingTeam Zdeněk Partyngl.

Zapojí i studenty

Materiál, který na Bahamách natočili, poslouží také opavským studentům.

„Prostřednictvím vznikajícího dokumentu se mohou studenti Slezské univerzity seznámit s problematikou expedičního natáčení a dokumentaristického zkoumání naší minulosti,“ řekl Jančárek, který se podílí na práci námořních badatelů již deset let.

Účastníkem expedice byl i plzeňský podnikatel Václav Harmáček, který se na práci týmu podílí jako podvodní kameraman a výpravu také sponzoroval. „Díky Václavovi se nám podařilo splnit všechny cíle výpravy, byť nám počasí zprvu nepřálo a proti byla chvíli také místní technika, ale nakonec všechno dobře dopadlo,“ upozornil Jančárek.

Ohledávání trosek bylo složité i proto, že je Pionýr rozprostřen na relativně velké ploše mořského dna, přičemž je část trosek před rifem a část za tímto útesem.

„My jsem se napřed ve špatném počasí dostali jen na vnitřní část útesu, kde jsme ale hned při prvním ponoru našli zásadní objev,“ přiblížil Jančárek. „Kluci totiž objevili a vytáhli do lodi stojan gyrokompasu.“

Jeho pravost pak expedici potvrdil podle zaslané fotografie bývalý šéfstrojník na Pionýru Miroslav Vítek. „Na fotce je stojan gyrokompasu. V horní míse je ve speciální kapalině umístěno srdce gyra, gyrosfera. Ta gyrosfera je koule obsahující elektromotory dvou gyroskopů,“ uvedl později na stránkách expedice Vítek.

V následujících dnech potápěči pod hladinou narazili na zbytky lodní zádi, ze kterých čněla hnací hřídel lodního šroubu. „Záď je zřejmě stále na stejném místě jako v době ztroskotání. U dna ji drží dva mohutné a těžké motory, v její blízkosti je ohromné množství trosek. Ale přední část zůstává nedostupná, i když také leží v malé hloubce. Lámou se nad ní obrovské a nebezpečné vlny,“ přiblížil Jančárek.

Ozval se veliký rámus...

Poslední okamžiky obchodní lodě jsou zaznamenané v knize Pionýr - ztroskotání lodi - 1969. „V srpnu 1969 se nejmenší československá námořní loď Pionýr vracela z cesty na Kubu naložená vzácnou rudou. Byla již tma, když se najednou ozval veliký rámus, třesk a loď se zastavila. Bylo jasné, že narazila. Kapitán dal signál k opuštění lodi,“ napsal její autor a námořní kapitán Vladimír Podlena.

Protože se loď nezačala potápět, posádka nenasedla do záchranných člunů, ale byla stále v pohotovosti.

„Voda se v lodi objevila až po půlnoci, kdy praskl olejový tank pro převodovku. Loď seděla na korálech v místech, kde je průlivová oblast mezi oceánem a krytou zónou, která je za souostrovím. Tam stále vznikala dlouhá oceánská vlna a neustále loď zvedala z útesu a znovu na něj posazovala. S každou hodinou tak přibývalo prasklin a trhlin,“ zachytil její konec Podlena.

Expedice dosáhla cíle letadlem. „Mezinárodní letiště je pouze v hlavním městě Nassau na ostrově New Providence. Ostrov Mayaguana leží od Nassau 600 kilometrů, takže jsme tam letěli s místními aerolinkami, veškerou potápěčskou výstroj včetně kamer a fotoaparátů jsme měli s sebou,“ uvedl Jančárek. Na pevnině natočil i dva rozhovory s pamětníky ztroskotání Pionýra.

  • Nejčtenější

Nejdražší auto v Česku koupíte jen v beskydské vsi. Připravte si 67 milionů

V Česku se začalo prodávat nejvýkonnější italské auto za 67 milionů korun. Obci Čeladná, která se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji v podhůří Beskyd, se dostalo privilegia stát...

26. července 2024

Dronaři jsou problém, řešili jsme desítky nelegálních průletů, říká mluvčí Colours

Jednadvacátý ročník Colours of Ostrava je minulostí. Areál někdejších dolů a huti Dolní Vítkovice se opět zaplnil desítkami tisíc lidí, přičemž odborníci kvitují pestrost nejen hudební skladby....

22. července 2024  9:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocná matka mu darovala pozemky za 40 milionů, policie viní syna z podvodu

Dědictví v řádu desítek milionů korun na sebe nechal podvodem přepsat syn starší nemocné ženy z Karvinska. Jeho matku postihla vážná zdravotní indispozice a starají se o ni pečovatelé. Toho muž...

24. července 2024  13:36

V osudí už i Slavia s Plzní. Los třetího předkola: Spartě nahrálo zužování

Ač teprve v týdnu vstoupí do druhého předkola evropských pohárů, Sparta, Mladá Boleslav i Baník Ostrava se v pondělí po polední dozví soupeře pro případnou další část kvalifikace. Poprvé v osudí jsou...

21. července 2024  17:24,  aktualizováno  22.7 9:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká srpnová smršť. Fanoušci Baníku šílí a český fotbal vyhlíží třetí předkola

Už se pomalu chystejte na velkou srpnovou pohárovou smršť. Jinými slovy: na všech pět českých týmů ve třetím předkole. Sparta, Slavia a Plzeň tam jsou, Baník Ostrava vlastně taky. Jen Mladá Boleslav...

26. července 2024  15:30

Jsem zvědavá, jak to bude vypadat, říká před hrami badmintonistka Švábíková

Nejlepší česká badmintonistka Tereza Švábíková se i vinou zdravotních problémů na minulé olympijské hry v Tokiu neprobojovala. Tentokrát v boji o Paříž uspěla a už se těší na silné soupeřky.

26. července 2024  21:25

Velká srpnová smršť. Fanoušci Baníku šílí a český fotbal vyhlíží třetí předkola

Už se pomalu chystejte na velkou srpnovou pohárovou smršť. Jinými slovy: na všech pět českých týmů ve třetím předkole. Sparta, Slavia a Plzeň tam jsou, Baník Ostrava vlastně taky. Jen Mladá Boleslav...

26. července 2024  15:30

Pirátská politička podala trestní oznámení kvůli vyvádění peněz z huti Liberty

Moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) podala k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci trestní oznámení na neznámého pachatele související s děním v hutní společnosti Liberty...

26. července 2024  15:12

Obří sochu Krista nezvedlo ani šest chlapů. Pomohlo až lešení a lana

Hned několik variant řešení, přes tři hodiny práce. Zavěsit více než dvě stě kilogramů těžkou bronzovou sochu Krista na kříž v kapli zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku nebylo vůbec jednoduché.

26. července 2024  14:14

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....