Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Vyhození šéfové klinik ostravské fakultní nemocnice se brání u soudu

  8:15aktualizováno  8:15
Výpovědi šéfů klinik Fakultní nemocnice Ostrava mají dohru. Šéfka patologů Jana Dvořáčková, kterou bývalý ředitel nemocnice odvolal z funkce a dal jí výpověď, se brání soudně. A vyhrává.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Evžen Machytka sice nevydržel ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Ostrava ani rok a rezignoval už loni na podzim, ale nový ředitel stále řeší následky jeho rozhodnutí, která vyvolala bouřlivé emoce, protesty i soudní spory.

Machytka vyvolal rozruch hlavně tím, že vyměňoval přednosty klinik. Po odvolání pátého se vzbouřili zaměstnanci, pacienti i politici, takže Machytka rezignoval.

Dva z vyhozených přednostů, manželé Igor a Jana Dvořáčkovi, kteří léta vedli ústavy soudního lékařství a patologie, se obrátili na soud. Ten už rozhodl oba spory Dvořáčkové a vždy v její prospěch.

„Odvolaná přednostka ústavu patologie podala proti nemocnici v listopadu 2018 dvě žaloby, jimiž se domáhá určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru výpovědí a určení neplatnosti odvolání z vedoucího pracovního místa. Okresní soud v Ostravě oběma žalobám vyhověl,“ uvedl David Kramný, právní zástupce Jany Dvořáčkové.

V červnu vyhrála spor o odvolání z funkce. Díky tomu, že na dokumentu chyběl jeden podpis. Přednostové klinik fakultní nemocnice jsou totiž také zaměstnanci Ostravské univerzity a s jejich odvoláním proto musí souhlasit ředitel nemocnice i děkan lékařské fakulty. 

Nemocnice se na doporučení právníka odvolala

V případě manželů Dvořáčkových sice odvolání podepsali tehdejší ředitel nemocnice i tehdejší děkan Pavel Zonča, ale chyběl podpis Arnošta Martínka. Ten byl v té době také děkanem lékařské fakulty – k přechodnému dvojvládí došlo po rozhodnutí soudu, že odvolání Zonči v roce 2016 z funkce děkana je neplatné.

Začátkem listopadu rozhodl soud, že neplatná je i výpověď Dvořáčkové z pracovního poměru. Teoreticky by se tak mohla vrátit do práce. Ale nemůže. Nemocnice se po první prohře odvolala a Krajský soud Ostrava nařídil jednání na začátek prosince. A zřejmě se odvolá i ve druhém sporu, kde rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. Proč?

„Nemocnici řídím teprve osm měsíců. Snažím se společně s vedením i primáři o zklidnění situace tak, aby pacienti a široká veřejnost nevnímali dění okolo nemocnice negativně. Prioritní je pro nás špičková péče o pacienty. Ale pravdou je, že musíme řešit řadu problémů, které vznikly před mým nástupem do funkce, včetně zmíněných soudních sporů,“ uvedl současný ředitel fakultní nemocnice Jiří Havrlant.

V prvním sporu se podle něj nemocnice odvolala na doporučení právníka. „Spor je velmi složitý. Akademická půda má vlastní zásady a specifika, často s různorodým výkladem. Původní názor právního zástupce nemocnice vycházel ze situace v době, kdy se odehrávaly změny na akademické půdě. Prvoinstanční soud o této situaci ale rozhodl až následně. Proto jsme se odvolali,“ vysvětlil Havrlant.

A dodal, že zatím neví, zda se nemocnice odvolá i ve druhém prohraném sporu. „Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl.

Studenty zatím zkouší v provizorních podmínkách

Když nemocnice prohraje i u odvolacího soudu, docentka Dvořáčková by se měla vrátit do funkce a nemocnice jí bude muset vyplatit ušlou mzdu za dobu delší než rok.

Totéž by mohlo nastat i v případě Igora Dvořáčka, který loni podal dvě stejné žaloby jako jeho manželka a očekává, že také vyhraje.

„Spory se současnými ani bývalými zaměstnanci mě netěší. Budu nápomocen při jejich řešení ve prospěch dobrého jména nemocnice,“ podotkl ředitel Havrlant.

Ani Dvořáčkovy netěší, že se musí soudit. A mrzí je prodlužování pomyslného dvojvládí nad studenty lékařské fakulty. „Dál vedu ústav patologie na lékařské fakultě, který je úzce propojený s nemocničním. Je to jediný ústav v zemi, kde jeden šéf vede školní a druhý zdravotnickou činnost. Nemluvě o tom, že nemohu používat pracovnu pro její nedokončenou vybavenost, takže studenty zkouším v nevhodných podmínkách mikroskopického sálu,“ nastínila Jana Dvořáčková.

  • Nejčtenější

Muž se po pádu těžce zranil, před příjezdem záchranářů se jel domů převléct

Muže, který spadl z výšky asi devíti metrů a poté se místo přivolání pomoci jel domů převléct, ošetřovali ve čtvrtek...

Ostrava je prvním městem v Česku, kde cestující MHD svezou doubledeckery

Ani dva neúspěšné pokusy neodradily Dopravní podnik Ostrava od soutěže na dodávku dvoupatrových autobusů s ekologickým...

Liberec přetlačil Kometu a je už druhý. Vítkovice znovu prohrály

Hokejová Kometa po dvou těsných vítězstvích opět prohrála. Tentokrát nestačila ve vyrovnaném souboji na Liberec 2:3....

Slavia - Karviná 2:0, mraky šancí, jen dva góly. Trefil se obránce Takács

Fotbalová Slavia vládne nejvyšší soutěži i po 18. kole s luxusním jedenáctibodovým náskokem. Dva týdny před koncem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Bazaly jsou v novém, stadion poslouží růstu talentované mládeže

Slavné ostravské Bazaly opět naplno slouží fotbalu. Už však ne tomu vrcholovému, ale především mládeži. Sídlí na nich...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Čistička na Lysé hoře nezvládla nápor turistů, provozovatel dostal pokutu

Kapacita čističky odpadních vod na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd, nestačí počtu turistů. Česká...

Moravia Steel koupila studéneckou kovárnu, jež byla před lety v insolvenci

Nástupnická firma někdejší Vagonky Studénka nově patří do skupiny Moravia Steel. „Moravia Steel koupila strojírenskou...

Skiareály v Beskydech a Jeseníkách hlásí start sezony, slibují lepší zázemí

Sněžná děla v lyžařských areálech v Moravskoslezském kraji díky poklesu teplot chrlí sníh na plné obrátky, první svahy...

Biologické léky na migrénu budou dostupnější, začnou je hradit pojišťovny

Lidé, kterým dosavadní léky nepomáhají od častých záchvatů migrény vyvolávajících až zvracení nebo silné bolesti, mají...

Adecco spol. s r.o.
Mistr

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz