Cyklisté se dočkají mnoha nových tras, kraj přidá obcím 18 milionů

  17:37aktualizováno  17:37
Radnice měst a obcí, které mají zájem opravovat cyklostezky a budovat nové, mohou až do konce roku 2020 žádat o finanční podporu Moravskoslezský kraj. Ten má totiž na tyto účely ve svém rozpočtu připraveno celkem 18 milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rozdělení prvních deseti milionů z této částky odsouhlasili zastupitelé kraje minulý týden. Díky tomu vzniknou například cyklotrasy mezi Hájem ve Slezsku a Mokrými Lazci či mezi Štěpánkovicemi a Svobodou na Opavsku. 

„Mám radost, že jsme zatím mohli vyhovět všem žádostem,“ uvedl po hlasování náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Je přesvědčený, že svou roli v tom sehrál seminář, na kterém se asi sto zástupců obcí seznámilo s podmínkami programu. 

„Upozornili jsme je také na možná úskalí. I díky tomu se sešly kvalitní návrhy, které respektují návaznost na hromadnou dopravu a počítají s dobrým povrchem i odpovídajícím vybavením podél stezek,“ řekl Krkoška.

Projekty nových cyklotras podle něj zahrnují i stojany, odpadkové koše, informační cedule, odpočívadla nebo pítka.

Jedním z nejnákladnějších projektů je cyklotrasa mezi Hájem ve Slezsku a Mokrými Lazci, kterou chystají obě obce. Společně si také podaly žádost o dotace na projektovou dokumentaci i na výstavbu cyklotrasy. Ta se stane součástí Slezské magistrály, která vede z Jeseníku až k Hlučínskému jezeru.

Na jednu cyklotrasu dostanou příspěvky dvě obce

„Na více než pětikilometrový úsek přidá kraj oběma obcím celkem přes tři a půl milionu korun. Každá obec si totiž může říct až o 300 tisíc korun na projekt a o milion a půl na jeho realizaci,“ vysvětlil náměstek Krkoška.

Podotkl, že rozvoj cykloturistiky hraje významnou roli v cestovním ruchu. Moravskoslezský kraj přispěje také na výstavbu stezky pro turisty a cyklisty v Mořkově na Novojičínsku, na rekonstrukci Jantarové stezky v Děhylově, na opravu asfaltové části cyklostezky mezi Kylešovicemi a Brankou u Opavy či na novou cyklostezku mezi Štěpánkovicemi a Svobodou na Opavsku.

Další z krajem podpořených projektů nese název Jesenická magistrála na kole. Jeho cílem je vybudovat síť cyklostezek v okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem.

Na všechny zmíněné projekty schválili krajští zastupitelé podporu ve výši 8,8 milionu korun.

Další milion a půl poputuje z krajské kasy na přípravu projektových dokumentací či studií proveditelnosti nových cyklotras. O příspěvek si úspěšně požádaly například obce Píšť, Závada, Jablunkov či Leskovec nad Moravicí, který plánuje další úseky kolem Slezské Harty.

Také v Ostravě, kterou už protíná přes 250 kilometrů cyklotras, se letos staví nové úseky či opravují staré. Čerstvě dokončený a v provozu je již například nový úsek cyklostezky spojující Benátky v Hulvákách přes křižovatku v Nové Vsi u vodárny s ulicí U Boříka.

„Na vozovce v ulici U Boříka vyznačily Ostravské komunikace ve směru do Svinova cyklistický pruh a v opačném směru piktogramový koridor. Pro cyklisty je tak k dispozici bezpečnější alternativa k silně frekventované ulici 28. října. 

Nicméně stále se čeká na dokončení projektu lávky u Svinovských mostů. Teprve potom bude spojení Poruby s centrem pro cyklisty komfortní a rychlé,“ uvedl ostravský cyklokoordinátor Martin Krejčí.

Téměř hotová už je také cyklostezka přes mosty v ulici Českobratrské v centru. Naopak na některých místech musí cyklisté počítat s překážkami. Například v Bělském lese se kvůli vedrům zvlnil betonový povrch stezky. 

A kvůli opravám je do konce srpna uzavřená páteřní cyklostezka na pravém břehu Ostravice v úseku od Slezskoostravského hradu k Sýkorovu mostu.

Témata: Cyklostezka

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Nakažená klíšťata útočí a přibývá zánětů mozku. Očkuje se jen málo lidí

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před klíšťaty, která jsou přemnožená, v tomto období velmi aktivní a...

Čtyři roky po vlakové tragédii chybí ve Studénce podjezd i objížďka

Ve Studénce na Novojičínsku se srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě...

Objezd pro kamiony schází, podjezd pro pěší a osobní dopravu také zůstává jen v plánech. Železniční přejezd ve Studénce...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz